Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-08, 01:35   #1
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Horse power

In diferite fise tehnice ale masinilor am vazut in dreptul puterii la unele scris HP (horse power) in engleza iar la unele PS (Pferdestärke) in germana dar de fapt acestea 2 au valori diferite dupa cum urmeaza
kW x 1.360 = HP
kW x 1.341 = PS

Alta intrebare ar fi putere declarata de constructori europeni fata de cea a americanilor
Sa luam ca exemplu aceasi marca acelasi model si aceiasi motorizare pentru un model produs in germani de exemplu si daca ne uitam la datele furnizate in europa are o putere iar in america alta putere
Odata am gasit ceva pe un forum despre acest lucru dar dupa o cautare ulterioara nu am mai gasit nimic
Stie cineva care e diferenta aceasta de putere si de la ce ar fi
Banuiesc ca tot de la niste calcule este acea diferenta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Horsepo...2horsepower.22

http://www.repairmanual.com/unitconversions.html
bbim is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 16:07   #2
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Horse power

E prima oara cand aud de chestia asta, dar din linkurile care le-ai dat tu rezulta ca:
Metric horsepower, as a rule, is defined as 0.73549875 kW, or roughly 98.6% of mechanical horsepower.
HP- mechanical horsepower
PS-metric horse power

Nu stiu exact cum se calculeaza PS, dar din cate observ ele sunt definite diferit, deci se calculeaza diferit fata de HP, si prin conventie a fost aleasa diferenta dintre ele, acea diferenta nu reiese din calcule, dupa cum poti sa observi s-au folosit destule zecimale ca sa nu dea diferente asa mari.
__________________
drive like a devil feel like a god
dagosh88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -