Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-08, 09:27   #16
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
Am impresia ca aceste Mitsubishi Colt CZT sunt intr-un fel noua generatie de Renault 5 Turbo

Nici nu se compara colt-ul cu conservele cu 4 roti!!!!

Da este o masina foarte usoara si potenta......... nu inteleg de ce trebuie toate masinile mici care fug cu reno 5!!!!!!

Mai sunt si multe alte masini mici si usoare care fug......nu numai reno 5!!!!!
__________________
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e ''HOMO'' ???
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 11:24   #17
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by bogdan_kwx View Post
da nici nu pierde in fata hondei.......sa vedem coltul peste 20 ani cit are rabla mea daca mai e competitiv si in ciuda virstei inaintate 5-ul a aruncat manusa .se pare ca o ridica destul de repede deci finalul ...nu poate fi departe
sa stii ca nu fac parte din grupul de posesori de honda care se oftica cand iau bataie de la renault-dacia cum zic unii
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 16:50   #18
IVAN

Stage 5
 
IVAN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 324
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by U_TUNING View Post
Nici nu se compara colt-ul cu conservele cu 4 roti!!!!

Da este o masina foarte usoara si potenta......... nu inteleg de ce trebuie toate masinile mici care fug cu reno 5!!!!!!

Mai sunt si multe alte masini mici si usoare care fug......nu numai reno 5!!!!!
ai dreptate, parerea mea e sa o comparam cu un matiz, are un design lafel de "avangardist", si zic sa asteptam ca acesta model sa performeze in rally si apoi sa indraznim o comparatie intr-o Conserva si un matiz. Pana una alta, felicitari proprietarului ptr rezultate.

Last edited by IVAN; 17-10-08 at 17:38.
IVAN is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 18:04   #19
czt-u

Stage 3
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 167
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by IVAN View Post
ai dreptate, parerea mea e sa o comparam cu un matiz, are un design lafel de "avangardist", si zic sa asteptam ca acesta model sa performeze in rally si apoi sa indraznim o comparatie intr-o Conserva si un matiz. Pana una alta, felicitari proprietarului ptr rezultate.
imi place cum gandesti se vede ca esti expert in treaba asta cu masinile si cursele .unde ai prins asa experienta?si pentru experianta ta bogata pe afara la rally sunt duse cam in 500 de cai si cica rupe cam tot si la rally .asta cred ca ti-a scapat .
czt-u is offline   Reply With Quote
Old 18-10-08, 00:54   #20
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by czt-u View Post
imi place cum gandesti se vede ca esti expert in treaba asta cu masinile si cursele .unde ai prins asa experienta?si pentru experianta ta bogata pe afara la rally sunt duse cam in 500 de cai si cica rupe cam tot si la rally .asta cred ca ti-a scapat .
asta cu rally e super tare.500?cica acum nu le mai zice loeb si solberg au picat la testul cu coltul si la anul se retrag pt ca a aparut un nou val.... valul colt
cum spuneam, cind tu peste 20 ani o sa bati cu masina ta o masina care are cu 30 cai mai multi stok atunci sa vorbiti pina atunci ....lasati garda mai jos sau daca va tine o competitie cu R5 oricare din ele voi cu colturile(noua gen de R5) iesiti la interval cu ceva viabil pt ca pe noi ne tine. dar pe voi va tine? intebare pentru toti posesorii de colt.
si pt coltul negru....ai uitat cind "plingeai "la craiova? si intrebai ce caut in grupa voastra?si eu eram de la grupa mai mica daca ai uiat cumva........
tin sa spun ca nu am nimic personal cu tine , pari chair un pusti simpatic dar prea va intra fumurile repede in cap, luati-o si voi mai domol ca e mai bine
pina la urmatoarea intilnire va doresc numai bine
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 18-10-08, 00:57   #21
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
sa stii ca nu fac parte din grupul de posesori de honda care se oftica cand iau bataie de la renault-dacia cum zic unii

ok! ma bucur ca stii sa pierzi mereu onorabil in fata r 5.cu dacia mai ramine sa vedem
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 18-10-08, 19:33   #22
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by bogdan_kwx View Post
ok! ma bucur ca stii sa pierzi mereu onorabil in fata r 5.cu dacia mai ramine sa vedem
nu mereu.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 02:12   #23
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

1 70 Stempurszki Thomas Iosif Bucuresti Honda Civic 00:15,61 00:00,00 00:15,61
2 102 Trandafir Bogdan Bucuresti Mitsubishi Colt CZT 00:15,64 00:00,00 00:15,64
3 72 Achim Alexandru Bucuresti Honda Civic 00:16,07 00:00,00 00:16,07


Foarte tare merge acest CZT, care pana la urma a reusit sa castige si grupa. Astia fiind timpi de la calificari.
__________________
drive like a devil feel like a god
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 05:07   #24
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

kiar vroiam sa intru sa il felicit pe baiat pt cum ii fuge masina
momentan a mea fiind stock e destul de relevant rezultatul dar asa cum a zis si el ar fi interesant sa incerce cu Tom ceva ...

inca o data bv pt masinuta si sper ca la un mom dat sa imi pot lua revansa ...
Achim is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 17:38   #25
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Daca o sa-i facem un hybrid special pentru ea asa cum i-am propus nu va mai putea fi vorba de nici o revansa. Achim, acum ca ai vazut ca sunt si masini care chiar merg cu Unichip vii sa-i punem si la Honda ta? Te pun dupa aia sa o reglezi singur pe dyno, ca la astea aspirate e floare la ureche, ce zici? Amestec, AVANS si vtec, ca magie neagra nu merge cu Unichip.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 17:56   #26
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

pai mai intai trebuie ceva modificari de ordine mecanic si dupa mai vbim tot nu sunt eu convins 100% dar nah... cand voi avea niste bani in surplus vdm

oricum ... apropo de revansa... e bine sa ai tot timpul un as in maneca asa ca nu se stie niciodata
Achim is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 11:03   #27
STIprdr
Dream Squad Member

Stage 4
 
STIprdr's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 253
Member of:
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

felicitari czt-ului sunt sigur ca cu un hibrid va face treaba si mai buna dar totusi maestrule al tuningului nu fii atat de sigur ca un amarat de 2l aspirat nu poate si el mai sus da cu magie alba merge? !atentie! glumesc deci nu te enerva florine!
__________________
PROUD MEMBER OF DREAM SQUAD
STIprdr is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 11:57   #28
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Unichip iti da posibilitatea sa modifici avansul +-20 de grade, sa modifici timpul de injectie +- 30% si sa faci control direct asupra electrovalvei. Ce e de asteptat ca motorul sa scoata puterea maxima e sa faci avansul 2-4 gad mai mare si AFR 13- 13.5 cel mai probabil fiind 12.5 stock. Evident ca Unichip iti da posibilitatea sa reglezi asa incat sa iesi mult din zona in care de fapt trebuie cautata puterea maxima. Insa avand un dyno cu repetabilitate si nefiind retard nu ai cum sa nu obtii puterea maxima de obtinut din motorul dat cu modificarile hardware date in mai putin de 1 ora. Pentru orice alta forma de tuning ce implica magneti pe conductele de combustibil, elici de tornada in admisie, bobine cu leduri, si alte solutii magice de gen web-ul e cea mai buna sursa... fara misto.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 13:15   #29
gabit

Stage 3
 
gabit's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 159
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

Sunt cumva offtopic dar stiti ca mai este si in iasi un czt care momentan fara mari modificari fuge un pic mai tare. Ultimele lui curse nu sunt prea reusite dar masina chiar este o bomba mica.
gabit is offline   Reply With Quote
Old 21-10-08, 13:16   #30
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Mitsubishi Colt CZT cu UNICHIP by MasterTuner

da... cea mai bomba... a fost si la BV glumesc... masina parea agresiva dar nu a facut treaba pt ca nu a plecat la verde deloc
Achim is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -