Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-10, 11:59   #1
tomcRft
Audi Driver

Stage 2
 
tomcRft's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 30
Member of:
[AUDI]
Default Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Aceasta este remaparea masinii mele.
Un Audi A4 1.9 TDI din 2002.

Scotea deja din start putin mai mult de 130 de cai.
Acele 2 scaderi sunt vina ESP-ului care nu sa putut dezactiva total, cu toate ca era dezactivat la bord, ramanea activ electronic partial.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scan0001-m.JPG
Views:	720
Size:	48.2 KB
ID:	1416372   Click image for larger version

Name:	scano0001-m.JPG
Views:	682
Size:	50.1 KB
ID:	1416373  
tomcRft is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 12:08   #2
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Vad ca esti din Paris. Unde ai facut remaparea si cat te-a costat?
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 13:48   #3
tomcRft
Audi Driver

Stage 2
 
tomcRft's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 30
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Am facut-o in Belgia la PPE.
M-a costat 530€ pentru ca sunt membru pe un forum de Audi din Franta (Audi-Passion) si am avut o mica reducere, altfel costa putin mai scump.

Oricum daca treci pas-ul, il stiu pe tip-ul care lucreaza cu ei, este foarte de treaba, deci sa-r putea sa iti faca o reducere daca vi din partea mea.

Sunt foarte multe firme care fac asta in Franta, sectorul asta este intro evolutie fantastica (O², MRC, digiservices, etc..).

Totusi eu am ales sa o fac in Belgia pentru aceste motive:

- Tipi fac asta de foarta multa vreme (1992), deci pot sa spun ca se pricep mult mai mult ca astia din Franta care au intrat pe piata foarte tarziu.
- Nu iti injecteaza acelasi program "bazic" pentru masina ta spre deosebire de MRC sau alti, iti injecteaza un program care ia in considerare capacitatile masinei si organele ei (optimizat la maxim pentru fiabilitate) iar masina reactioneaza in consecinta la el. De aia nu o sa vezi la ei masini supra-alimentate si care le moare ceva la motor dupa o scurta perioada.
- Ti-o pun pe dyno si iti masoara puterea ta inainte si dupa (la MRC stiu ca nu ti-o pun pe dyno, doar iti injecteaza programul si la revedere).

N.B: un tip si-a dus un Audi ca al meu dar V6 TDI 180 si a castigat doar 20 de cai, de la cirica 186 la 206 pentru ca avea o problema de injectoare.
Un tip si-a dus un TT (8N), a castigat 60 de cai si 110Nm, cu toate ca era motor benzina fara turbo.

De aia zic ca depinde de masina.
tomcRft is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 13:52   #4
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Quote:
Originally Posted by tomcRft View Post
Un tip si-a dus un TT (8N), a castigat 60 de cai si 110Nm, cu toate ca era motor benzina fara turbo.

De aia zic ca depinde de masina.
In veci vecilor nu am sa cred asa ceva.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 14:08   #5
tomcRft
Audi Driver

Stage 2
 
tomcRft's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 30
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Mea culpa rectific

Era Audi TT 225 Quattro si are turbo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tt8n1l8v6225ch800rc1.jpg
Views:	368
Size:	86.6 KB
ID:	1416619   Click image for larger version

Name:	tt8n1l8v6225nm800zv6.jpg
Views:	284
Size:	77.9 KB
ID:	1416620  
tomcRft is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 00:33   #6
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Deloc fantastice graficele alea de tt dupa pararea mea...
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 09:18   #7
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Da, sunt dubioase graficele - cu acea cadere la 4500 rpm - e ceva in neregula acolo.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 19:55   #8
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Quote:
Originally Posted by tomcRft View Post
Am facut-o in Belgia la PPE.
M-a costat 530€ pentru ca sunt membru pe un forum de Audi din Franta (Audi-Passion) si am avut o mica reducere, altfel costa putin mai scump.

Oricum daca treci pas-ul, il stiu pe tip-ul care lucreaza cu ei, este foarte de treaba, deci sa-r putea sa iti faca o reducere daca vi din partea mea.

Sunt foarte multe firme care fac asta in Franta, sectorul asta este intro evolutie fantastica (O², MRC, digiservices, etc..).

Totusi eu am ales sa o fac in Belgia pentru aceste motive:

- Tipi fac asta de foarta multa vreme (1992), deci pot sa spun ca se pricep mult mai mult ca astia din Franta care au intrat pe piata foarte tarziu.
- Nu iti injecteaza acelasi program "bazic" pentru masina ta spre deosebire de MRC sau alti, iti injecteaza un program care ia in considerare capacitatile masinei si organele ei (optimizat la maxim pentru fiabilitate) iar masina reactioneaza in consecinta la el. De aia nu o sa vezi la ei masini supra-alimentate si care le moare ceva la motor dupa o scurta perioada.
- Ti-o pun pe dyno si iti masoara puterea ta inainte si dupa (la MRC stiu ca nu ti-o pun pe dyno, doar iti injecteaza programul si la revedere).

N.B: un tip si-a dus un Audi ca al meu dar V6 TDI 180 si a castigat doar 20 de cai, de la cirica 186 la 206 pentru ca avea o problema de injectoare.
Un tip si-a dus un TT (8N), a castigat 60 de cai si 110Nm, cu toate ca era motor benzina fara turbo.

De aia zic ca depinde de masina.
uite daca vrei sa nu mai pierzi timpul prin belgia si muuuuult mai ieftin ,ce s-a intimplat la masina mea , treaba facuta in aprox 35 min.mentionez ca nu curge fumul dupa ea si consumul nu am sesizat sa se fi schimbat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	kwx.jpg
Views:	433
Size:	163.3 KB
ID:	1425493  
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 00:14   #9
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Nu voi spune ce au zis multi (ca sa nu se inteleaga gresit, nu are rost sa mai repet). La tine la masina arata totul cat se poate de bine - putere medie foarte buna pe plaja buna, plaja buna a cuplului... Inteleg ce spui despre ESP, dar nu vad legatura cu masuratoarea - nu cred ca in ultima treapta ar fi trebuit sa se comporte ca si cum ar fi in 2 sau hai un maxim 3. Inteleg ca taie alimentarea sau actioneaza ABS-ul, dar asa sus (a se intelege ultima treapta)?!

Legat de TT, nu are plaja de putere, plaja cuplului e scrantita in plin avant... Cam slab, mult prea slab. Mai ales pentru o firma cum e PPE. Parerea mea este ca ti-ai ales cam gresit firma la care sa faci resoftarea si asta pentru ca niciodata o firma care stie sa faca masini pe benzina (si nu orice fel de masini), nu va stii sa faca acelasi lucru pe un diesel. Si asta nu e valabil doar pentru cei de la PPE!

Legat de MRC, oamenii nu sunt asa de bine pregatiti precum cei de la PPE, asta e clar... Vedem asta mai clar cand observam premiile castigate de cei de la MRC: AUDI TUNER locul 1 in ultimii trei ani... Un fleac!

L.E.: Bogdane, foarte frumos graficul pe Seat! Extrem de bine as spune. La prietenul Florin?

Last edited by Zyx; 19-04-10 at 00:18.
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 14:08   #10
tomcRft
Audi Driver

Stage 2
 
tomcRft's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 30
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Mai, sincer, nu ma intereseaza atat de mult puterea obtiunta cat fiabilitatea pe termen lung.

Prefer sa scoata 175 de cai decat 210 si sa aiba probleme dupa 20 000 km, parerea mea...

Mie mi se pare ca PPE sunt tuneri foarte buni lafel la diesel cat si la benzinare, si pe deasupra, stau in Franta, nu mi sa-r parea justificat sa merg in tara doar pentru a face o remapare.

Pentru curbe nu stiu ce sa zic. Nu ma pricep prea bine da-r cert e ca nu isi atinge viteza maxima, fara remap atingea 205 foarte foarte greu si cu remap atinge cam 220 pe loc drept (mai mult intro panta usoara).
S-ar putea sa fie de la ambreaj care prinde prea sus si care patineaza, nu stiu ce sa zic. Ceva are, dar nu stiu ce. Debimetr-ul, n75-ul, vana EGR sau turbo-ul sunt OK, nu vine de la ele.
tomcRft is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 18:10   #11
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Quote:
Originally Posted by tomcRft View Post
Mai, sincer, nu ma intereseaza atat de mult puterea obtiunta cat fiabilitatea pe termen lung.

Prefer sa scoata 175 de cai decat 210 si sa aiba probleme dupa 20 000 km, parerea mea...

Mie mi se pare ca PPE sunt tuneri foarte buni lafel la diesel cat si la benzinare, si pe deasupra, stau in Franta, nu mi sa-r parea justificat sa merg in tara doar pentru a face o remapare.

Pentru curbe nu stiu ce sa zic. Nu ma pricep prea bine da-r cert e ca nu isi atinge viteza maxima, fara remap atingea 205 foarte foarte greu si cu remap atinge cam 220 pe loc drept (mai mult intro panta usoara).
S-ar putea sa fie de la ambreaj care prinde prea sus si care patineaza, nu stiu ce sa zic. Ceva are, dar nu stiu ce. Debimetr-ul, n75-ul, vana EGR sau turbo-ul sunt OK, nu vine de la ele.
nu asta am vrut sa intelegi ci ca se poate mai bine si mai ieftin si la noi, deci nu trebuie ridicati la rang de rege cei de acolo.masina mea avea stock pe dyno 160cp deci nu este decit un cistig rezonabil.
si da ambreiajul tau e varza, pune unul de la tatra stiu sigur ca se potriveste si tine o eternitate.

Last edited by bogdan_kwx; 28-04-10 at 18:14.
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 23:41   #12
tomcRft
Audi Driver

Stage 2
 
tomcRft's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 30
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 1.9 TDI 130 (B6)

Sunt sigur ca se poate si mai bine si mai ieftin undeva in lumea asta. Eu am tinut sa spun parerea mea despre firma aia si aia mi sa parut cea mai buna prin imprejurimile mele. Si pot zice de pe acuma ca daca o sa mai trebuiasca sa fac un remap tot la ei ma voi duce, pentru orice masina as putea avea.

Masina oricum va fi vanduta in toamna cel tarziu si nu mai doresc sa pun nici un ban in ea . Mersi de suggestie totusi.
tomcRft is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -