Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-09, 20:51   #1
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Chiptuning cu Unichip pe Mitsubishi Eclipse V6 3.8l MIVEC

Masina e ultimul model de Eclipse care e produs pentru piata americana, el nefiind disponibil la dealeri Mitsubishi din Europa. Are motorul V6 3.8l MIVEC ce echipeaza si PAJERO, acum avand 262 cp declarati de fabricant. Masina are cutie automata de viteze. Clientul a schimbat inainte sa vina la noi evacuarea cu eliminarea catalizatorilor, a pus un Cold Air Intake cu soclu pentru MAF, si a schimbat clapeta de acceleratie electrica cu una mai mare in diametru. Astfel desi masina e automata (se stie ca cutiile automate au pierderi mai mari de putere) a scos pe dyno puterea declarata de producator. Cu Unichip si masina pe dyno am facut amestecul 12.6 in loc de 11 cat avea stock la 6 500 rpm, apoi am modificat avansul stabilind ca 3 grade de avans mai mult decat ECU fusese programat conduceau la obtinerea puterii maxime.

Masuratorile au fost facute in treapta a patra inertial. Piesele de care am amintit erau deja instalate, graficele dyno fiind exclisiv diferenta inainte si dupa montarea si reclarea UNICHIP-ului pe dinamometru.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	MITSU ECLIPSE V6 3.8 WITH UNICHIP.JPG
Views:	242
Size:	155.4 KB
ID:	1200082  
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81

Last edited by MasterTuner; 01-12-09 at 20:54.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 22:23   #2
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Chiptuning cu Unichip pe Mitsubishi Eclipse V6 3.8l MIVEC

As vrea sa elimin si eu catalizatorul ,sa montez o clapeta de acceleratie mai mare ca a mea cu vreo 18mm si un cold air intake ,motorul e 1.6 16v ,la ce ma pot astepta o sa fie un surplus de putere ?
GTXR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -