Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-09, 20:17   #1
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Chiptuning facut cu UNICHIP pe Peugeot 307 1.4 HDI by MasterTuner

Masina e un Peugeot 307 1.4 HDI 2005'. Masina e declarata cu 68 cp, iar aceasta in speta facea asa cum se vede 74 cp. Motorul acesta este dotat cu o turbina cu geometrie fixa si boost reglat mecanic cu wastegate clasic, fara intercooler. Am masurat amestecul standard si am decis ca boostul poate ramane cel stock de 1.1 bar intrucat e destul debit de aer pentru o crestere rezonabila de putere. Am ales sa nu il crestem si pentru ca motorul nu are intercooler, asa ca ne interesa sa tinem temperatura in admisie in limitele standard.

Cu Unichip am reglat timpii de injectie si presiunea de motorina asa incat sa nu avem fum si sa tinem sub 750 grade temperatura gazelor de evacuare. Apoi am reglat in timp real avansul la injectie in asa fel incat sa obtinem puterea maxima cu ceilalti parametrii deja reglati. Asa a iesit primul grafic, cu o putere de 90 cp si cuplu de 220 Nm, un castig deci de 16 cp si 43 Nm.

Am realizat apoi o harta cu cresteri medii de putere si cuplu, pentru a demonstra doar viteza de masurare a dinamometrului nostru si viteza de reactie a Unichip. Aveti in al doilea grafic testele facute astfel:

Am inceput testul cu Unichip pe ZERO, adica o harta din Unichip care nu modifica parametrii standard ai motorului, apoi in timp real am schimbat pe harta de putere maxima la 2 000 rpm, apoi la 3 000 rpm am schimbat pe harta de putere medie, apoi la 4 200 rpm am schimbat la loc pe harta de putere maxima. Toate aceste 3 harti erau salvate in UNICHIP, schimbarea lor facandu-se in timp real de la un selector. Astfel puteti vedea cum parametrii motorului comandati de UNICHIP schimbati aleator ca in cazul acestui test fac ca ceea ce masoara dyno-ul sa se suprapuna pe ceea ce se masurase anterior pentru fiecare harta individual, lucru care desi matematic este logic, acum capata si o reprezentare fizica, si deci palpabila. Bucatile de legatura de pe curbele obtinute astfel au durat echivalentul in timp al cresterii cu 100 rpm a turatiei, aproximativ 0.5 secunde, timp necesar ca sistemul de injectie sa poata modifica presiunea si timpii de injectie. Dupa cum vedeti sistemul nu a oscilat de loc, iar acest test nu are alt scop decat de a demonstra tehnologia si cunostintele tehnice de care dispunem noi la MasterTuner.

Testul denumit MAX e cel de putere si cuplu maxime
Testele denumite MEDIU si ZERO au caracteristicile implicite din titlu, ZERO in UNICHIP insemnand motorul cu parametrii standard dati de producator.
Testul denumit 123 este cel descris mai sus.

De retinut este faptul ca puterea si cuplul au crescut cu 50% la 2 000 rpm fata de original, fara aparitia fumului, lucru care evident face o masina submotorizata ca aceasta sa aiba o comportare mult mai dinamica.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PEUGEOT 307 1.4 HDI 68 CP 3.jpg
Views:	750
Size:	114.5 KB
ID:	811203   Click image for larger version

Name:	PEUGEOT 307 1.4 HDI 68 CP.jpg
Views:	700
Size:	143.2 KB
ID:	811204   Click image for larger version

Name:	PEUGEOT 307 1.4 HDI 68 CP 2.jpg
Views:	690
Size:	128.9 KB
ID:	811205  

__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 08:15   #2
cezzzarica

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 7
Default Re: Chiptuning facut cu UNICHIP pe Peugeot 307 1.4 HDI by MasterTuner

Am si eu o intrebare, caii putere in acest test cu dyno sunt masurati la roata sau la volanta?
cezzzarica is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 13:46   #3
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Chiptuning facut cu UNICHIP pe Peugeot 307 1.4 HDI by MasterTuner

Noi la MasterTuner afisam puterea si cuplu la Volanta.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -