Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-07, 23:08   #1
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Lightbulb Merita transformarea de turbina in hibrid ?

am dilema aceasta si astept pareri avizate gen sgm sau zgb.
merci anticipat.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 00:32   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

Nu, cel putin asta e parerea mea.

turbina prea mica compresor prea mare (cam in directia asta se indrepta "hibridul") , iar daca consideram ca manopera poate sa lase de dorit, de multe ori facuta la modul luam elicea de la compresorul y mai alezam un pic carcasa compresorului standard sa intre elicea noua si gata (fara reechilibrare....), avem un hibrid care o sa tina putin, iar daca suntem in cazul in care alegerea turbinei si compresorului sunt perfecte si manopera e executat ca la carte, cred ca pretul hibridului ajunge cat o turbina nou... pentru mine nu merita pt tine nu stiu ce sa zic.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 08:56   #3
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

cineva mi-a facut o oferta de modificare la 300 euro.
d-aia si eu sunt cam indecis stiind ce tehnologie se foloseste.
si intradevar asha a zis ca luam partea din fata de la un garett de 300 cp ???????????
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 16:31   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

Iar turbina pe care urmeaza sa o upgradezi,este distrusa?
Daca NU este distrusa,eu cred ca mult mai bine ar fi sa o vinzi cu ~200e si adunand la astia cei 300e pe care te gandeai sa-i platesti pentru o interventie care ..poate va da rezultatele scontate, sa cumperi o d-asta> "T3/T4E Turbo with .58 A/R and 45 Trim Compressor. Good for up to 350HP 4Cyl Applications with good low end. Standard T3 4 bolt inlet and T3 5 bolt discharge exhaust." Este nou-nouta,are garantia ATP, este echilibrata la ei si costa 665$ acolo. Discuti cu ei de un discount,ceva si daca esti descurcaret,platesti si vama mica la ea,astfel incadrandu-te aproape exclusiv in cei 500e cu care te gandeai sa joci un bilet la loterie...
In cazul cand tu vrei neaaparat s-o faci p-aia hibrid, te pot ajuta eu cu un compresor care duce 300HP (cel de t28 ),caz in care ...intreaba-l pe mesterul tau,cat iti ia manopera...asta in cazul cand o echilibreaza ca altfel...poti face si tu singur operatiunea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	T3T4B48-225225.jpg
Views:	254
Size:	9.2 KB
ID:	289013  
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 19-06-07 at 19:01. Reason: imi bag ceva in ei de omuletzi(smileys)...apar ca diareea,fix cand nu te astepti si strica tot ...
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 16:44   #5
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

Turbo hibrid se vinde in ultima vreme si de uzine...
Cel mai frecvent ma intalnesc cu T3/T4, cred ac este un optim intre performanta si condus normalt, dar trebue un motor de minim 2.0L, optim e undeva peste 2.5L.
Se poate face hibrid din ce de fabrica...dar nu merita, nu merita efortul, mai bine cumperi ceva la 2-300 euro secound cu ball bearings si raceire apa (eventual si ulei).
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 16:47   #6
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

la turbinele pt masinile pe benzina chiar nu ma pricep...dar pt diesel exista o varietate de posibilitati de a face o turbina hibrid si se super merita...problema finala ramane cine iti face hibridul si daca o sa-l faca bine sa nu-ti crape in 50km
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 16:50   #7
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Iar turbina pe care urmeaza sa o upgradezi,este distrusa?
Daca NU este distrusa,eu cred ca mult mai bine ar fi sa o vinzi cu ~200e si adunand la astia cei 300e pe care te gandeai sa-i platesti pentru o interventie care ..poate va da rezultatele scontate, sa cumperi o d-asta> "T3/T4E Turbo with .58 A/R and 45 Trim Compressor. Good for up to 350HP 4Cyl Applications with good low end. Standard T3 4 bolt inlet and T3 5 bolt discharge exhaust." Este nou-nouta,are garantia ATP, este echilibrata la ei si costa 665$ acolo. Discuti cu ei de un discount,ceva si daca esti descurcaret,platesti si vama mica la ea,astfel incadrandu-te aproape exclusiv in cei 500e cu care te gandeai sa joci un bilet la loterie...
In cazul cand tu vrei neaaparat s-o faci p-aia hibrid, te pot ajuta eu cu un compresor care duce 300HP (cel de t2,caz in care ...intreaba-l pe mesterul tau,cat iti ia manopera...asta in cazul cand o echilibreaza ca altfel...poti face si tu singur operatiunea
a mea merge ok.
nu am probleme cu ea dar vroiam ceva putere in plus.

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Turbo hibrid se vinde in ultima vreme si de uzine...
Cel mai frecvent ma intalnesc cu T3/T4, cred ac este un optim intre performanta si condus normalt, dar trebue un motor de minim 2.0L, optim e undeva peste 2.5L.
Se poate face hibrid din ce de fabrica...dar nu merita, nu merita efortul, mai bine cumperi ceva la 2-300 euro secound cu ball bearings si raceire apa (eventual si ulei).
de unde?
cum, ?
cine ?

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
la turbinele pt masinile pe benzina chiar nu ma pricep...dar pt diesel exista o varietate de posibilitati de a face o turbina hibrid si se super merita...problema finala ramane cine iti face hibridul si daca o sa-l faca bine sa nu-ti crape in 50km
stii pe cineva ?
imi ofera garantie 1 an fara limita de km ,doar sa nu merg fara ulei.

Last edited by 200SX; 19-06-07 at 18:03.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 17:58   #8
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Turbo hibrid se vinde in ultima vreme si de uzine...
Cel mai frecvent ma intalnesc cu T3/T4, cred ac este un optim intre performanta si condus normalt, dar trebue un motor de minim 2.0L, optim e undeva peste 2.5L.
asa se zice ca T28 este hibrid intre turbina de T25 cu compresor de T3 la origine in timp seria T28 si noi nou GT28 a evoluat foarte mult. (daca incerci tu operatia intre turbina de T25 si compresor de T3 nu cred ca-ti iese T28, posibil acealsi lucru sa se intample si la T3/4).

cred ca intrebarea nu se referea la turbine facute de fabrica (de serie) si se refera in special la acei hibrizi facuti pe comanda folosind mai mult de jumatate dintr-o turbina , eventual modificand cate ceva la ea, + alte piese de la alt model de turbina.


PS: turbinele se "racesc" pe baza de ulei (si eventual si apa) - si nu invers

Last edited by 200SX; 19-06-07 at 18:07.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 02:35   #9
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
asa se zice ca T28 este hibrid intre turbina de T25 cu compresor de T3 la origine in timp seria T28 si noi nou GT28 a evoluat foarte mult. (daca incerci tu operatia intre turbina de T25 si compresor de T3 nu cred ca-ti iese T28, posibil acealsi lucru sa se intample si la T3/4).

cred ca intrebarea nu se referea la turbine facute de fabrica (de serie) si se refera in special la acei hibrizi facuti pe comanda folosind mai mult de jumatate dintr-o turbina , eventual modificand cate ceva la ea, + alte piese de la alt model de turbina.


PS: turbinele se "racesc" pe baza de ulei (si eventual si apa) - si nu invers

Si de la garrett poti comanda numai componente, asamblezi acasa...si speri ca merge. In ungaria sunt ateliere specializate pentru turbo, ei pot fece orice sa mearga
Hibridul este bun fiindca poti alimenta un motor mai mic cu aer mai mult decat cum ar face uzina. Evident ca motorul va trege bine pe turatie mare, dar poti merge fara probleme (poti sa dai nevestei masina, cu LAG ce apare...)
Despre ulei...undeva am citit ca ceva turbo performant cu duble ball bearing merge numai cu apa, si este pentru racirea ei. Dar asa cum spui, turboul este cu ulei, eventual daca este solicitat foarte tare si cu apa.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 06:44   #10
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Si de la garrett poti comanda numai componente, asamblezi acasa...si speri ca merge. In ungaria sunt ateliere specializate pentru turbo, ei pot fece orice sa mearga
Hibridul este bun fiindca poti alimenta un motor mai mic cu aer mai mult decat cum ar face uzina. Evident ca motorul va trege bine pe turatie mare, dar poti merge fara probleme (poti sa dai nevestei masina, cu LAG ce apare...)
Despre ulei...undeva am citit ca ceva turbo performant cu duble ball bearing merge numai cu apa, si este pentru racirea ei. Dar asa cum spui, turboul este cu ulei, eventual daca este solicitat foarte tare si cu apa.
site link ceva ?
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 20:56   #11
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
site link ceva ?
Sunt cateva mesteri, nu stiu ca au link, eventula o adresa...sau numa de telefon.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 11:25   #12
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

www.turbobygarrett.com

si vezi care sunt reprezentantii lor, posbil sa iesi mai ieftin daca comanzi din afara UE
200SX is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 13:15   #13
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

cel mai ietin e daca comanzi de pe eBay, numai ar fi ideal s ai pe cineva acolo, dar in general nu sunt probleme cu accesoriile de acolo, acuma sosesc si franele mele, satare perfecta, numai spalat trebue, si daca gesesc si turbo, nuami ca transportul costa, destul de mult si cam dureaza o luna min la un pret aceptabil.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 22-06-07, 10:00   #14
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

m-am lamurit.
cel mai bine o inlocuiesc pur si simplu cu alta mai mare.
cu hibrid cam toata lumea mi-a spus ca este frectie.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-07, 17:26   #15
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Merita transformarea de turbina in hibrid ?

nu intelege gresit nu e frectie, dar nu se face pe genunchi in spatele blocului.
200SX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -