Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-09, 19:49   #1
BV14DRG
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 42
Default Anti Lag System-Cer niste nformatii

Pentru inceput imi cer scuze in caz ca nu trebuia sa postez thread-ul aici. Am tot cautat pe net cum poti obtine la un Evo 9 sunetul unui Evo de raliu si am dat peste sistemul anti-lag.Am citit cum functioneaza si chestii de genu dar ce ma intereseaza sunt piesele pe care le poti pune pe masina pentru a obtine acels sunet...desigur nu toate piesele astfel devenind o masina de raliu...doar pentru a obtine acel sunet la o masina de zi cu zi ca sa zic asa.
Va multumesc
BV14DRG is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 23:28   #2
sTAILLL

Stage 5
 
sTAILLL's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 858
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

nu e foarte complicat dar iti strica turbina
sTAILLL is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:13   #3
BV14DRG
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 42
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Quote:
Originally Posted by sTAILLL View Post
nu e foarte complicat dar iti strica turbina
dar de ce piese sunt necesare? (desigur in limita legala nu sa o fac masina d raliu)
BV14DRG is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 12:14   #4
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

un soft este de ajuns, noi te putem ajuta, costa 370 euro remaparea pentur marirea de putere si putem include si ALS-ul in banii astia.
daca nu este un anti lag agresiv nu iti afecteaza turina in nici un fel...
mai multe detalii aici:

http://www.srz.ro/pagini/PROFICHIP%2...0HDI%20DCI.htm


si iti trebuie o evacuare destul de permisiva, fara catalizator, daca vrei sa se si auda calumea.
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms

Last edited by elspa; 13-07-09 at 12:32.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 13:12   #5
BV14DRG
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 42
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
un soft este de ajuns, noi te putem ajuta, costa 370 euro remaparea pentur marirea de putere si putem include si ALS-ul in banii astia.
daca nu este un anti lag agresiv nu iti afecteaza turina in nici un fel...
mai multe detalii aici:

http://www.srz.ro/pagini/PROFICHIP%2...0HDI%20DCI.htm


si iti trebuie o evacuare destul de permisiva, fara catalizator, daca vrei sa se si auda calumea.
Multumesc de ajutor si o sa ma uit chiar acum pe link-ul trimis...in primul rand vreau sa va spun ca nu le am cu mecanica la fel de mult ca voi...la tuning ma bazez pe ce mai aflu, ce mai citesc si ce-mi recomanda altii.
Masina din punct de vedere mecanic nu are nimic schimbat...e standart. Despre evacuare ma gandeam la Buschur Racing Evolution 3 Exhaust System...din cate am vazut este cea mai zgomotoasa dar nu produce acele bubuituri.
Multumesc inca odata pentru ajutor
BV14DRG is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 14:21   #6
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

evacuare la bani decenti gasesti si acolo pe site la noi full 3" exhaust.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 22:34   #7
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Antilag sistem = software + hardware. Adica inseamna sa tii deschisa clapeta de acceleratie mai mult decat la ralanti, sa intarzii avansul si sa tai secvential aprinderea pe cate un cilindru in asa fel incat chiar daca nu ai piciorul pe acceleratie de loc dar ai totusi 2 000 rop sa ai totusi 1 bar de boost. Asta inseamna arderea impinsa mult in destidere ceea ce duce la acele pacanituri in evacuare. In functie de calitatea amestecului vom avea un regim termic inturbina, iar daca se sare de 1 150 grade fiabilitatea devine un issue. Noi la Mastertuner stapanim solutia in asa fel incat sa fie in regula, actionarea facandu-se de la un buton.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 13:23   #8
bortoi

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 6
Smile Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Am si eu o intrebare pt voi baieti. Exista posibilitatea sa fac in romania un curs de calibrare motor? Va multumesc
bortoi is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 15:49   #9
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Ce intelegi prin calibrare?
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 18:35   #10
bortoi

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 6
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Quote:
Originally Posted by pasbogdan View Post
Ce intelegi prin calibrare?
Nu stiu daca stii, dar motoare cu injectie dispun de o parte electronica ce controleaza timpii de injectie. Dar ca partea aceea electronica sa poata functiona are nevoie de un soft. E, in softul acesta trebuiesc introdusi anumiti parametri pentru a face motorul sa functioneze. Chestia asta se numeste calibrare. Romanul ii spune remapare. Bine e o mica difereta dar in principiu cu asta se ocupa.
bortoi is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 19:24   #11
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Poti deveni dealer al unui dealer de softuri si sa te dai mare cunoscator printre necunoscatori.
Bagi mufa, incarci fisierul pe care il primesti de la furnizor si gata remaparea.
Nu trebuie sa faci cursuri speciale pentru asta.
Oricum multi din tunerii cu tarife serioase nu au idee ce se invarte intr-o memorie de ECU
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 19:51   #12
bortoi

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 6
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Mediocriatatea nu e un motiv de lauda ). Esti rautacios cand spui ca nu avem oameni capabili sa faca astfel de lucruri si chiar de ar fi asa tot nu as vrea sa cred. Trebui sa existe cineva preocupat de activitatile astea. Sper doar ca acei cativa sa mai traga si cate un ochi pe forum si sa ne ajute cu cate o informatie.
bortoi is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 22:23   #13
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Nu am spus ca nu avem oameni care stiu ce si cum.
Spun ca sunt foarte putini, si cu siguranta nu isi vor lasa cunostintele obtinute dupa ani de experienta pe mana unui novice.
Dar nimeni nu s-a nascut invatat.
Pui mana, cumperi o interfata capabila, cumperi niste softuri modificate si incerci sa intelegi ce contin si care sunt diferentele fata de softurile stock dupa care cauti oameni dispusi sa isi puna masinile si banii in mainile tale
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 21:39   #14
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Quote:
Originally Posted by bortoi View Post
Nu stiu daca stii, dar motoare cu injectie dispun de o parte electronica ce controleaza timpii de injectie. Dar ca partea aceea electronica sa poata functiona are nevoie de un soft. E, in softul acesta trebuiesc introdusi anumiti parametri pentru a face motorul sa functioneze. Chestia asta se numeste calibrare. Romanul ii spune remapare. Bine e o mica difereta dar in principiu cu asta se ocupa.
Sper sa nu iti piara cheful,INSA:
Sistemele de gestiune sunt diferite.Asa cum nu exista un curs de insanatosit oameni tot asa nu exista un curs de calibrare..
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 22:44   #15
bortoi

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 6
Default Re: Anti Lag System-Cer niste nformatii

Stii, interesul era sa invat principiile, ca apoi sa prelucrez cunostiintele asimilate pentru fiecare situatie in parte. Ma uit pe internet si vad tot felul de proiecte foarte interesante, proiecte facute de romani. Nu pot sa cred ca cei care au lucrat la ele nu stiu astfel de lucruri. Cu ceva timp in urma am vazut un filmulet cu un Logan supraalimentat cu compresor mecanic, deci cel care l a pus la punct trebui sa stie cate ceva. Oameni sunt, dar nu stiu de ce am impresia ca nu vor sa si impartaseasca cunostiintele.
bortoi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -