Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-10, 14:56   #4696
amabilu

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 64
Default Re: Club CIELO

salut tuturor
Uite ca ma alatur si eu discutiilor posesorilor de Cielo
Am si eu o intrebare celor care se pricep.Mi a cam obosit scaunul pe fata ,adica s a cam rupt si am ceva probleme si cu bancheta din spate.Stiu ca se potrivesc scaune de la opel Kladett ,vectra A si astra pana in 97 si am gasit niste scaune bune de luat.Intrebarea mea este daca se potriveste si bancheta de la Opel vectra A deoarece m ar scuti sa cumpar huse ca sa acopar diferentele dintre fata si spate.Astept sfaturi.Multumesc.
amabilu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 16:36   #4697
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Quote:
Originally Posted by CT-13-TGR View Post
@GEO imi plac farurile tale, implica multa munca treaba cu desfacutul si remontatul? care este procesul consider ca este o schimbare majora in LooK-ul masinii ... dupa remontarea geamurilor se aburesc ?
Munca nu... rabdare da, foarte multa. Daca te grabesti si fortezi, spargi geamul.
Ai nevoie de un feon industrial sau unul de casa dar mai bun, cu care sa incalzesti marginile, unde e lipita cu silicon sticla de carcasa farului. Normal, inainte de asta scoti toate clemele de metal. Odata ce ai incalzit bine si s-a inmuiat o latura, departezi usor geamul de carcasa cu o surubelnita dreapta pe care o lasi infipta acolo pe post de pana. Iar incalzesti portiunea urmatoare si bagi o alta surubelnita, ca sa se desfaca usor, usor... repeti operatiunea incalzit-desfacut cate putin de mai multe ori, de jur imprejur, pana se desface sticla. In loc de feon, unii am inteles ca ar fi bagat farul la cuptor, dar eu nu m-am riscat sa-l topesc...
Odata sticla scoasa, rama din jurul oglinzii iese direct si o poti curata si vopsi.
Cand pui sticla la loc, incalzesti iar siliconul ala, pui clemele si, dupa ce s-a intarit siliconul, pui tu inca un rand pe margini. Eu am folosit ce am avut in casa, un silicon sanitar alb, dar bun ar fi fost unul transparent... la semnale se vede putin aiurea marginea alba.
La mine se aburesc putin fiindca nu am pus cum trebuie silicon pe margini... am zis ca "merge asa", dar o sa le refac cand se mai incalzeste afara.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 18:53   #4698
CT-13-TGR

Stage 4
 
CT-13-TGR's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 223
Default Re: Club CIELO

chiar sunt informatii utile cea ce ai scris tu mai sus ITI MULTUMESC ca ai avut rabdare sa imi zici tot procesul ... nu cred k sunt primul care iti cere informatia si nici ultimul ... merci inca 1 data! cand se v`a mai incalzi ma voi ocupa.
__________________
MESS WITH THE BEST
DIE LIKE THE REST
!
CT-13-TGR is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 09:51   #4699
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

Pt vanzari exista sectiune speciala. Va rog sa nu mai postati aici, mai ales cand nu sunt produse special dedicate Daewoo.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 11:22   #4700
RaZVaN_17_06

Stage 4
 
RaZVaN_17_06's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 225
Default Re: Club CIELO

Cine are gume Toyo Proxes T1r 195/50/R15?
Cum vi se par, niste pareri?
RaZVaN_17_06 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 13:38   #4701
CT-13-TGR

Stage 4
 
CT-13-TGR's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 223
Default Re: Club CIELO

PROFIL bun si design bun ...dar pot sa iti spun din propria experienta sunt super bune pe ploaie ... dar sunt JALE pe mazga sau inghet sau zapada! eu am avut T1 S

o problema cu oglinda din stanga la orice groapa sau zdruncinaturi nenumarate isi muta pozitia catre in jos ... am desfacut iar joystick-ul din interior nu mai poate sa actioneze pozitionarea oglinzii ... se poate cumva inlocuii mecanismul de orientare al oglinzii? geamul oglinzii se poate schimba dar cat de greu este?

Last edited by CT-13-TGR; 18-02-10 at 13:53.
CT-13-TGR is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 13:41   #4702
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club CIELO

eu am bagat 2 bucati mici de burete,mie imi facea oglinda pe drepta..provizoriu asa)
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 13:54   #4703
CT-13-TGR

Stage 4
 
CT-13-TGR's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 223
Default Re: Club CIELO

pai cred k asa o sa fac si eu ... pana o sa dau 120 ron pe o oglinda noua!
CT-13-TGR is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 02:41   #4704
amabilu

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 64
Default Re: Club CIELO

A montat cineva boxe ovale pe spate?Trebuie traforata tabla ca sa le fac loc si ma gandeam poate stiti cei din Bucuresti unde se face mai bine si mai ieftin.Am inteles si ca exista niste inele adaptoare dar nu am gasit pe net pt Cielo,adica de la 16,5 la 16/9.Aveti idee de unde se iau?Si ar mai fi ceva.ca sa nu se trezeasca unul tentat de ele voi cum le mascati?
amabilu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 06:51   #4705
kex_85

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 66
Default Re: Club CIELO

salut! eu am facut inelele adaptoare pt boxele ovale la un atelier de tamplarie.te duci cu difuzoarele si iti fac inelele exact dupa dimensiunile acestora.numai bine
kex_85 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 07:41   #4706
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Club CIELO

Ca sa le maschezi ramai la 16,5 (ca doar sunt o gramadar de boxe super bune la aceasta dimensiune) si le montezi in suportii originali ai masinii.
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 07:47   #4707
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

am eu ovale pe spate.....dar sunt prinse ca dracu.....buna ideea cu facutu de rama .....oricum cele de 16.5 cm in locul celor originale....cum are KTL....este cel mai OK....aas reveni si eu la asa ceva....dar imi trebuie alt material dala si boxele originale(ca am gaurit pentru ovale)
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 10:32   #4708
amabilu

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 64
Default Re: Club CIELO

Acuma am luat deja ovalele asa ca nu voi ramane la 16,5.Am gasit cate o firmulitza care traforeaza cu pendular,cea mai ieftina 40 ron insa ma gandeam la inelele astea.Sunt cateva tipuri care adapteaza de la rotund la oval pt cate un tip de masina dar m am gandit ca stie cineva pt Cielo.
Cand am intrebat de masca m am gandit si la idei de genul ce aruncati peste ele,am auzit pe un forum ceva denumit "mocheta fonica",habar nu am daca exista asa ceva.
amabilu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 15:07   #4709
florin_bilutza
Renault Driver

Stage 3
 
florin_bilutza's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 131
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Club CIELO

salut baieti
mai e loc in club pentru inca un cielo 1.5 i din 2006?plz:d
florin_bilutza is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 02:43   #4710
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club CIELO

da cine te opreste prezintati si tu masina bun venit :P
iviTe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -