Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-09, 14:39   #1
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Mochetat Portbagaj

As vrea sa fac aceasta operatiune la un matiz. Cu ocazia asta sa renunt la tot ce inseamna plastic si zangane pe acolo.
Vreau sa imbrac si spatele banchetei tot cu mochetica.

Ce imi trebuie ca sa ma apuc?

obs : am vazut ca e valurit, deci teoretic ar trebui o substanta lipicioasa care sa fixeze din prima, nu sa imi alunece (ca la prelandez - de ex)

Voi cum ati face / facut ?

Ce sfaturi imi dati?
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 11:30   #2
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Mochetat Portbagaj

chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 11:39   #3
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Mochetat Portbagaj

Pai cauta un adeziv bun in magazinele de constructie ... ceva de la BISON ...intreaba si tu pe vanzator care e cel mai indicat pentru materiale textile.
Iar pe spatele banchetei mai bine o prinzi cumva ... pentru ca nu se merita sa dai cu adeziv ... in caz de vrei sa o vinzi .. sau vrei sa dai jos mocheta ... o sa se vada foarte urat ...
iar cand mochetezi sa mochetezi din 2 bucati .. sa nu faci dintr-o singura bucata si spatele lla bancheta si portbagajul .... pui o bucata in portabagj si alta bucata pe bancheta ...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 15:39   #4
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Mochetat Portbagaj

ok, notat. adeziv pentru materiale textile.
este vreo mocheta speciala sau ma duc la un SH si iau de acolo? teoretic mai subtire ca sa poata fi "mulata pe forme"

mersi pentru sfatul cu spatele banchetei. as putea sa pun niste fasii de scotch dublu adeziv, macar alea se duc cu benzina.
dar oare tin ?
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 15:52   #5
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Mochetat Portbagaj

Quote:
Originally Posted by skimpy View Post
ok, notat. adeziv pentru materiale textile.
este vreo mocheta speciala sau ma duc la un SH si iau de acolo? teoretic mai subtire ca sa poata fi "mulata pe forme"

mersi pentru sfatul cu spatele banchetei. as putea sa pun niste fasii de scotch dublu adeziv, macar alea se duc cu benzina.
dar oare tin ?
Pai trebuie sa fie .. ca sunte mochete de sute de modele , culori , grosime , mulaj si etc ...
Dute la o firma de amenajari interioare si constructii pentru mocheta si pentru adeziv pentru materiale textile....
Ar merge cu o banda dubla adeziva dar trebuie sa pui pe toata suprafata ... ca faca pui in 2-3 locuri ... o sa se miste si nu cred ca o sa tina. ... plus ca mocheta ii destul de grea ....
Si da .. apoi daca vrei sa o dai jos se duce usor cu diluant , benzina , spirt ....
cel mai indicat pentru toate astea ... sa le cumperi dintr-un singur loc ... sa nu faci 10 drumuri ... e sa te duci la Dedeman .. gasesti orice acolo(si mochete si adeziv si etc) ... plus de asta poti sa intrebi un angajat de acolo cum ar fi mai indicat sa pui mocheta pe spatele banchetei ca el se pricepe mai bine in domeniu si poate sa iti recomande ceva bun.
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 16:35   #6
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Mochetat Portbagaj

multumesc mult. o sa am in vedere indicatiile tale.

oare cata mocheta mi-ar trebui ? ca suprafata. ca de 1 metru liniar imi fac si husa la matiz )

Last edited by skimpy; 04-06-09 at 16:42.
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 17:35   #7
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Mochetat Portbagaj

Quote:
Originally Posted by skimpy View Post
multumesc mult. o sa am in vedere indicatiile tale.

oare cata mocheta mi-ar trebui ? ca suprafata. ca de 1 metru liniar imi fac si husa la matiz )
Pai nu prea mult ... matizul are portbagajul mic ... oricum ... ia cam 2 mp ... poate o sa mai ai nevoie ...
Asteptam poze cu masina dupa ce o mochetezi ...
Bafta !
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 02:46   #8
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: Mochetat Portbagaj

ai facut treaba asta? ne arati si noua poze?
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -