Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-04-08, 01:57   #1
Mind Hunter

Stage 1
 
Mind Hunter's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 20
Default GTI Tuning - Ajutor pls !!!

Salut la toata lumea. Numele meu este Marius, sunt din Buc.Mi-a venit in sfarsit masina...VW GOLF GTI 2.0 TFSI DSG 4u
Vreau, ca orice posesor de GTI cred, sa ii fac un tuning (body, engine, suspensii, frane, jante). De vreo 3-4 luni urmaresc forum-uri si site-uri de specialitate cu privire la GTI Tuning si vreau sa spun ca sunt un pic ametzit. Cum gasesc body kitul ideal....trebuie sa gasesc altul care "sa ma dea peste cap"....sau cum gasesc un engine tuning reusit gasesc altul care la fel sa ma chinuie.
Prin urmare de ceva vreme ma gandesc daca exista vreo firma care sa imi poate reproduce partile de body kit de la GTI-R. Asta ar fi varianta ideala.Ca varianta de rezerva am ales Oettinger...imi place si Rieger dar...am vazut ca si-a pus prea multa lume si....La jante m-am gandit la BBS LM 19x9 (stiu ca e riscant...dar asta e).
Partea cea mai costisitoare (la propriu vorbind) este faptul ca ma gandesc la un engine tuning de la APR. Numai ca nu stiu daca exista si pentru cutie DSG.
Mai am si o varianta de rezerva...Oettinger...(330 bhp @ 6000 rpm, 430 Nm @ 3000 rpm). Culmea e ca Oettinger e mai scump decat APR.
Intrebarea mea ar fii dca stie cineva care ar ii varianta mai buna (si de ce, bineinteles).

As mai avea de adaugat da asta ar insemna sa scriu un roman aici. Mai completez in topic...pe parcurs. Va rog cine poate sa vina cu sugestii, cu idei, cu sfaturi, cu pareri...e mai mult decat binevenit.

PS: O sa adaug si niste foto in viitorul automat.

Va multumesc mult.
Mind Hunter is offline  
Old 21-04-08, 00:22   #2
Mind Hunter

Stage 1
 
Mind Hunter's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 20
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

Nimeni nu-mi sare in ajutor ????
Mind Hunter is offline  
Old 22-04-08, 23:48   #3
lowrider.STi

Stage 4
 
lowrider.STi's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 272
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

poate nu sunt in masura sa dau sfaturi...dar am ceva sugestii in legatura cu exteriorul
oettinger intr-adevar arata bine...mai putin plasa...dar poti sa pastrezi grila originala de tip fagure in partea cu sigla masinii...iar pragurile si spoilerul spate arata bine iarasi...asta ar fi o varianta...
daca tot nu vrei rieger...poti sa incerci abt...au si ei un kit frumos ...sau poti sa incerci niste prelungiri gen GTI 30 edition
pt stopuri..sunt cele pe fond negru cu led...si "the finishing touch" ...poti sa faci siglele negre
pun si ceva poze mai jos...pt o idee
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PJMK52.JPG
Views:	173
Size:	147.6 KB
ID:	517766   Click image for larger version

Name:	83.jpg
Views:	160
Size:	116.1 KB
ID:	517767   Click image for larger version

Name:	frsUe.884551-02.jpg
Views:	194
Size:	40.6 KB
ID:	517768  

__________________

Last edited by lowrider.STi; 22-04-08 at 23:50.
lowrider.STi is offline  
Old 25-04-08, 00:57   #4
Mind Hunter

Stage 1
 
Mind Hunter's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 20
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

Merci mult pentru sugestii. M-am hotarat la Oettinger. In privinta emblemei sa stii ca mi-ai dat o idee excelenta. Sa fac un test sa vad cum ar arata pe negru (masina mea este neagra)
Mind Hunter is offline  
Old 26-04-08, 01:15   #5
lowrider.STi

Stage 4
 
lowrider.STi's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 272
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

no prob.
daca vrei pune o poza ceva si iti fac eu virtual...
lowrider.STi is offline  
Old 30-04-08, 01:48   #6
Mind Hunter

Stage 1
 
Mind Hunter's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 20
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

Am luat aparatul photo in masina sa-i fac cateva photo si sa le pun pe forum (ca am promis)...dar...acolo in masina a ramas

Oricum masina nu are inca body kit-ul pus asa ca ... este exact modelul de serie.

Daca poti sa faci ceva cu un model negru cu Oettinger montat deja tzi-as fi mai mult decat recunoscator

Eu o sa incerc sa gasesc pe net un GTI negru de la Oettinger si il postez aici.

Merci mult!!!
Mind Hunter is offline  
Old 30-04-08, 22:42   #7
mercut

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 214
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

uite ceva aici:

http://www.golfmk5.com/forums/showthread.php?t=19777
mercut is offline  
Old 30-04-08, 23:01   #8
lowrider.STi

Stage 4
 
lowrider.STi's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 272
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

si cam asa ar arata cu sigla neagra...
oricum..pe negru arata bine si cu sigla normala
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0038-1.jpg
Views:	175
Size:	283.8 KB
ID:	523313  
lowrider.STi is offline  
Old 30-04-08, 23:31   #9
DaNy>DmN

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 455
Member of:
[2 Roti]
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

La exterior va ca te descurci dar la motor hmmmmmmmm nu prea ...
"Partea cea mai costisitoare (la propriu vorbind) este faptul ca ma gandesc la un engine tuning de la APR. Numai ca nu stiu daca exista si pentru cutie DSG.
Mai am si o varianta de rezerva...Oettinger...(330 bhp @ 6000 rpm, 430 Nm @ 3000 rpm). Culmea e ca Oettinger e mai scump decat APR."
NU stiu daca realizezi ce inseamna 330 bhp din 2.0 TFSI ... Modificarea la un asemenea nivel necesita niste costuri enorme :O (mai bine iti luai R32)
In plus te-ai gandit cum o sa pui toata puterea pe pamanat tinand cont ca GTI-ul este FWD ???
Sunt curios daca si cutia rezista la aceasta/acest putere/cuplu ....
DaNy>DmN is offline  
Old 01-05-08, 01:50   #10
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

scuze de off topic,
care este consumul la GTI-ul tau?
bulldog_cox is offline  
Old 08-05-08, 14:11   #11
Mind Hunter

Stage 1
 
Mind Hunter's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 20
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

@ mercut & lowrider.STi merci mult baieti. Arata bestial cu sigla neagra, iar Oettinger pe negru la GTI este super deasemenea (in opinia mea).

@ DaNy>DmN deci, sa o luam cu inceputu' : prefer GTI in locul R32, imi place mai mult, sunt mai atasat de el decat de R32. Pretul nu este foarte diferit.... cateva mii...31466 fara TVA la R32 si al meu nu a costat cu mult sub el...bineinteles cu TVA inclus .
Acum in legatura cu motorul...Pentru Oettinger ai aici lista de preturi cu absolut tot http://www.oettinger.de/pdf/preislis...20Golf%205.pdf

iar la APR ai aici tot http://www.goapr.de/20t.html

Asemenea firme de tuning nu ar modifica motoarele astfel incat sa nu resiste cutia, motorul si toate cele, sau sa nu stie cum sa puna toata puterea pe asfalt (suspensii, frane....si toate cele). Amandoua sunt firme de renume cu rezultate extraordinare la tuning Volkswagen (chiar si GTI-R la care echipa si seful de proiect au fost de la Volkswagen America are motor facut de APR). Daca vrei fa un research si ai sa vezi ca este posibil sa pui puterea asta pe asfalt.
Eu zic ca ma descurc destul de bine in privintza motorului, chiar daca deocamdata sunt numai in faza de proiect.
Iti multumesc pentru post si te astept cu idei sau cu intrebari.

@ bulldog_cox nu am facut consumul deocamdata deoarece am doar 2000 km si inca nu cred ca s-a stabilizat consumul dar cred ca afara acum ma duce la 9.5 cu aer. Am sa fac consumul dupa 4-5k km si am sa-l postez daca te ajuta.

Last edited by Mind Hunter; 08-05-08 at 14:13.
Mind Hunter is offline  
Old 09-05-08, 01:29   #12
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

Quote:
Originally Posted by Mind Hunter View Post
@ mercut & lowrider.STi merci mult baieti. Arata bestial cu sigla neagra, iar Oettinger pe negru la GTI este super deasemenea (in opinia mea).

@ DaNy>DmN deci, sa o luam cu inceputu' : prefer GTI in locul R32, imi place mai mult, sunt mai atasat de el decat de R32. Pretul nu este foarte diferit.... cateva mii...31466 fara TVA la R32 si al meu nu a costat cu mult sub el...bineinteles cu TVA inclus .
Acum in legatura cu motorul...Pentru Oettinger ai aici lista de preturi cu absolut tot http://www.oettinger.de/pdf/preislis...20Golf%205.pdf

iar la APR ai aici tot http://www.goapr.de/20t.html

Asemenea firme de tuning nu ar modifica motoarele astfel incat sa nu resiste cutia, motorul si toate cele, sau sa nu stie cum sa puna toata puterea pe asfalt (suspensii, frane....si toate cele). Amandoua sunt firme de renume cu rezultate extraordinare la tuning Volkswagen (chiar si GTI-R la care echipa si seful de proiect au fost de la Volkswagen America are motor facut de APR). Daca vrei fa un research si ai sa vezi ca este posibil sa pui puterea asta pe asfalt.
Eu zic ca ma descurc destul de bine in privintza motorului, chiar daca deocamdata sunt numai in faza de proiect.
Iti multumesc pentru post si te astept cu idei sau cu intrebari.

@ bulldog_cox nu am facut consumul deocamdata deoarece am doar 2000 km si inca nu cred ca s-a stabilizat consumul dar cred ca afara acum ma duce la 9.5 cu aer. Am sa fac consumul dupa 4-5k km si am sa-l postez daca te ajuta.
multumesc mult...intrebam ca ma bate gandul la un GTI...
bulldog_cox is offline  
Old 09-05-08, 02:26   #13
Mind Hunter

Stage 1
 
Mind Hunter's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 20
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

Quote:
Originally Posted by bulldog_cox View Post
multumesc mult...intrebam ca ma bate gandul la un GTI...
Din punctul meu de vedere, consumul este ok in general...cel putzin din cate am auzit. Problema se schimba doar cand devi agresiv
Mind Hunter is offline  
Old 09-05-08, 03:01   #14
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

in marea majoritatea cazurilor se schimba consumul atunci cind devi agresiv
FIGHET is offline  
Old 10-05-08, 01:28   #15
Mind Hunter

Stage 1
 
Mind Hunter's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 20
Default Re: GTI Tuning - Ajutor pls !!!

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
in marea majoritatea cazurilor se schimba consumul atunci cind devi agresiv
Absolut...in momentul in care "te dai" la ea incepe sa suga
Mind Hunter is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -