Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-12, 21:13   #1
wazzabi

Stage 2
 
wazzabi's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 56
Default Finala sport pe golf 3

Salutare. Vreau sa pun o finala sport pe un Golf 3 1.6 75 cp. Vreau sa modifice sunetul intr-un mod placut. Nu vreau sa se auda tare; doar putin mai gros asa.

ceva de genul asta: https://www.youtube.com/watch?v=sm79d_mFlsI
am acelasi motor ca cel din filmulet

Ce trebuie sa fac mai exact ? Trebuie sa schimb doar finala sau toata coloana ?
wazzabi is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 16:50   #2
Mirciuk
VW Driver

Stage 5
 
Mirciuk's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 467
Member of:
[VW]
Default Re: Finala sport pe golf 3

Daca urmaresti doar un sunet(+aspect) diferit fata de ce ai acum trebuie sa schimbi doar finala(eu asa am facut).
Mirciuk is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 17:04   #3
wazzabi

Stage 2
 
wazzabi's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 56
Default Re: Finala sport pe golf 3

Nu vreau nici sa ma deranjeze la drum lung
sa zicem ca merg constant cu 100-110, asta inseamna cam multe rpm pentru motorul meu. Unde pe la 3000 cred. Nu ma va deranja sunetul ?
wazzabi is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 17:25   #4
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Finala sport pe golf 3

Pune mai bine o toba de calitate gen Remus ca sa nu-ti para rau dupa aia.Eu am traseul de inox dupa catalizator la un G4 1.6 105cp cu toba intermediara direct flow si finala Carub tot direct flow si de la 100km/h in sus cel putin pt mine este cam deranjant.Sunetul este frumos dar deranjant uneori mai ales la viteza mare.Sa nu mai mentionez ca dupa aprox 8 luni deja au aparut cateva puncte de rugina pe finala.De aia zic cauta ceva mai de renume ca sa n-ai surprize.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 17:54   #5
wazzabi

Stage 2
 
wazzabi's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 56
Default Re: Finala sport pe golf 3

Da. Asa o sa fac. O sa iau ceva de la o firma mai cunoscuta (Remus, Magnaflow, Borla etc.)
Problema e: de unde cumpar si de unde stiu ca se potriveste la mine ?
wazzabi is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 23:22   #6
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Finala sport pe golf 3

Quote:
Originally Posted by wazzabi View Post
Da. Asa o sa fac. O sa iau ceva de la o firma mai cunoscuta (Remus, Magnaflow, Borla etc.)
Problema e: de unde cumpar si de unde stiu ca se potriveste la mine ?
Pai sunt distribuitori de tot felu' de tobe si aici pe forum dar o toba de calitate noua este destul de scumpa.Gasesti SH la preturi destul de bune.Eu cand am luat toba m-am cam grabit deoarece cu banii aia mai bine luam un Remus sau altceva calitativ care chiar daca nu era noua tot nu se compara cu pocanitoarea asta care o am acuma.In afara de cele care sunt facute special din fabrica pt anumite modele de masini care doar le montezi pe masina si de altfel sunt foarte scumpe restu' sunt "universale" sa le zic asa care,cu mici ajustari se potrivesc.Cred ca ai teava de la esapament de 45.In acest caz ti-ar fi ideala o toba cu intrarea de 50/55.Mai poti cere parerea meseriasilor care se ocupa de evacuari.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 07:29   #7
Petyy007
Dacia Driver

Stage 5
 
Petyy007's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 988
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Finala sport pe golf 3

Deci ca sa iti sune asa motoru cum suna acela din video, tie trebuie sa fie scos catalizatorul si si toba intermediara. Eu am un Remus momentan cu 2 iesiri am teava din fata pana in spate si exact asa suna...sub 2000RMP si pusca in frana de motor! Dar, eu zic ca nu merita ca dupa un drum mai lung nu mai auzi 2 ore nimic, daca te plimbi in oras e foarte tare , se uita lumea dupa tine, dar nu merita durerille de timpane )
Petyy007 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 16:46   #8
wazzabi

Stage 2
 
wazzabi's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 56
Default Re: Finala sport pe golf 3

Quote:
Originally Posted by Petyy007 View Post
Deci ca sa iti sune asa motoru cum suna acela din video, tie trebuie sa fie scos catalizatorul si si toba intermediara. Eu am un Remus momentan cu 2 iesiri am teava din fata pana in spate si exact asa suna...sub 2000RMP si pusca in frana de motor! Dar, eu zic ca nu merita ca dupa un drum mai lung nu mai auzi 2 ore nimic, daca te plimbi in oras e foarte tare , se uita lumea dupa tine, dar nu merita durerille de timpane )
pai de-asta ziceam
ceva mai discret
sa pot merge linistit si la drum lung
un pic mai gros sa fie
wazzabi is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 18:16   #9
Petyy007
Dacia Driver

Stage 5
 
Petyy007's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 988
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Finala sport pe golf 3

poti renunta la catalizator si o toba "X" sport deja iti da un sunet mai gros,placut si te poti duce si la drum lung. Dar sa nu renunti si la toba intermediara si si la catalizatro ca itzi scoate creieru din cap ))
Petyy007 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 18:17   #10
wazzabi

Stage 2
 
wazzabi's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 56
Default Re: Finala sport pe golf 3

Quote:
Originally Posted by Petyy007 View Post
poti renunta la catalizator si o toba "X" sport deja iti da un sunet mai gros,placut si te poti duce si la drum lung. Dar sa nu renunti si la toba intermediara si si la catalizatro ca itzi scoate creieru din cap ))
pai stai putin catalizatoru ala nu are si el rolu lui ?
fara sa scot piese importante din masina nu pot rezolva problema ?
wazzabi is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 18:24   #11
Petyy007
Dacia Driver

Stage 5
 
Petyy007's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 988
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Finala sport pe golf 3

eu de ex: am renuntat si al catalizator si si la toba intermediara am decat o finala sport Remus. Dar intai am scos intermediara, si dupa aceea sa rupt carbunele in vatalizator si am renuntat si la ea, dar in zilele urmatoare am sa ma duc sami cumpar ori un catalizator nou ori o intermediara noua!

p.s raspuns la intrebarea ta, mare rol nu are intermerdiara decat sa ia din sunetul motorului, sui daca iti pui o toba sport numai cu catalizator cu toba intermediara sus poti sa i surpriza ca nai rezolvat nimic....
Petyy007 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 22:25   #12
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Finala sport pe golf 3

Sunetul urmator l-am obtinut eu la un G4 1.6 16v.Mentionez ca prima oara am avut doar catalizatorul si toba sport finala(Carub) si la drum intins imi facea creierii pane.De cand am montat o intermediara Borla ProXs lucrurile s-au mai linistit.Pana la 100 km/h este destul de liniste in masina,de aici in sus isi face simtita prezenta intr-un mod placut,infundat.In sarcina se aude mult mai frumos.
https://youtu.be/MOdvEUokBjw

Last edited by bitang; 23-09-12 at 22:31.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 22:27   #13
carabinos

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 1
Smile Re: Finala sport pe golf 3

kk...salut la toata lumea,am si eu un golfulet 3 1,8 benzina automat knd l-am luat sincer avea 95 000 km facuti si nu e gluma,acuma are in jur la 150 000 si il am din august 2011,intrebare,daca stie cineva,sincer sunt nou pe acilea si na intreb si eu,as putea sa schimb motorul care il are?nu stiu sa pun ceva de genul gti am auzit ca sunt ok,merita dpdv al consumului si al puterii?mersi daca aveti ceva sfaturi va sunt recunoscator
carabinos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -