Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-07, 09:24   #1
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Performante maxime pentru o Solenza

Ce trebuie sa faci sa scoti performante maxime dintr-o solenza ma refer la tot ansamblu suspensie frane evacuare motor tot??
Dati idei...
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 18:24   #2
ICE-M@N
Dacia Driver

Stage 5
 
ICE-M@N's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 783
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

pai in primul rand ce solenza ai benzina sau diesel?
ICE-M@N is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 03:10   #3
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

daca ai diesel las`o asa.. daca ai bezina.. ai ceva de facut.. la motor daca te bagi te duce ceva bani...
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 15:47   #4
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

eu unu daca as avea solenta nu as umbla frate la ea...
pentru ce??
dau o caruta de bani pe ea...si incep sa o modific...
mai bine iau o nova...ii umblu la motor...suspensii...frane...estetic...trec un pic de pretul solentei...insa obtin o adevarata masina modificata...parerea mea
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 17:40   #5
CristianoXXX
Dacia Driver

Stage 5
 
CristianoXXX's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 392
Member of:
[DACIA]
[Shine Club]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

pai ce sa ii faci? ia cauta si tu pe forum cum poti modifica un motor 1.4 si cam acelasi lucru ii faci si tu
CristianoXXX is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 21:21   #6
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

un motor 1.4 renault....
ca pe aici pe forum o sa gasesti doar motoare de dacie modificate...si adaptate cele de renault pe masinile respective...
dupa cum spuneam...nu prea se merita...
pune si tu un cip si evacuare completa si o sa ai un consum bun si sunet sportiv...la motorul de pe solenta pana acum nu am gasit nicaieri sa se fi bagat sa il modifice
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 21:34   #7
crazyfornova

Stage 5
 
crazyfornova's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,479
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

are cineva idee daca pr solenza merge un motor de renault 19 : 1.8 16v 136 cp stock ?
a modificat cineva ??daca pe nova merge ar trebuie sa mearga si aici
crazyfornova is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 18:38   #8
rosca_MAD

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 12
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

ca posesor de solenza recomand:
suspensie: la un pret bun distantiere fata/spate, pe spate merg mai mari dekt fata=> stabilitate mai buna,
- arcuri si amortizoare: dupa propria experienta este o masiana rigida, arcuri mai mici( sau taiat din ele) iar la amortizoare nu stiu kt de mult se poate umbla( amortiz se prinde direct de roata iar atunci knd iei curba aceste are o deplasare in fata si in spate pentru a asigura stabilitata, eu sunt de parere ca cele pe care le are sunt destul de buna.
-evacuarea este relativ simpla la slz ( eu am dekt cataliz si toba spate), finala ar fi cea mai ieftina modificare si inlaturat cataliz,iar teava inlocuita cu una mai mare.
- motor :e poate inlatura limitatorul din podea iar o firma de resoftari auto iti poata inlatura si limitarea din computer, iar numarul de rotatii creste, recomnd bujiile de logan 16 V, iar daca se poate modficati parametrii ECu ( alis ''cip'' la,logan se poate de ce nu si la slz este acelasi motor)
- facut un traseu de admisie mai drept ( adic teava dreapta pe romaneste pentru a permite ca traseul de aer sa nu fie obturat de coturi, la slz treb priza de aer pe capota neaparat si cutie izolata termic pt ca in fata este evacuare si caldura este mare, cutie in care sa fie un filtru sport BUN.( nu ai de unde sa tragi aer din alta parte am stt si m-am uitat si una stock trage aer pe la faruri.
- cutia este una destul de buna, performante: tr1 50k,tr 2 105k si am ajuns deja la suta ( MENTIONEZ fara limitare) am scos 0-100 8sec una normala face 10 si putin.
Este un model foarte reusit de dacia si ajunge si la 200km/h...ca posesor epot sa spun ca este superioara de celelalte modele dacia, dar si fata de alte masini straine....
rosca_MAD is offline   Reply With Quote
Old 16-05-08, 02:47   #9
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Ce trebuie sa faci sa scoti performante maxime dintr-o solenza ma refer la tot ansamblu suspensie frane evacuare motor tot??
Dati idei...
pui turbo!!!
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 00:49   #10
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by rosca_MAD View Post
ca posesor de solenza recomand:
suspensie: la un pret bun distantiere fata/spate, pe spate merg mai mari dekt fata=> stabilitate mai buna,
- arcuri si amortizoare: dupa propria experienta este o masiana rigida, arcuri mai mici( sau taiat din ele) iar la amortizoare nu stiu kt de mult se poate umbla( amortiz se prinde direct de roata iar atunci knd iei curba aceste are o deplasare in fata si in spate pentru a asigura stabilitata, eu sunt de parere ca cele pe care le are sunt destul de buna.
-evacuarea este relativ simpla la slz ( eu am dekt cataliz si toba spate), finala ar fi cea mai ieftina modificare si inlaturat cataliz,iar teava inlocuita cu una mai mare.
- motor :e poate inlatura limitatorul din podea iar o firma de resoftari auto iti poata inlatura si limitarea din computer, iar numarul de rotatii creste, recomnd bujiile de logan 16 V, iar daca se poate modficati parametrii ECu ( alis ''cip'' la,logan se poate de ce nu si la slz este acelasi motor)
- facut un traseu de admisie mai drept ( adic teava dreapta pe romaneste pentru a permite ca traseul de aer sa nu fie obturat de coturi, la slz treb priza de aer pe capota neaparat si cutie izolata termic pt ca in fata este evacuare si caldura este mare, cutie in care sa fie un filtru sport BUN.( nu ai de unde sa tragi aer din alta parte am stt si m-am uitat si una stock trage aer pe la faruri.
- cutia este una destul de buna, performante: tr1 50k,tr 2 105k si am ajuns deja la suta ( MENTIONEZ fara limitare) am scos 0-100 8sec una normala face 10 si putin.
Este un model foarte reusit de dacia si ajunge si la 200km/h...ca posesor epot sa spun ca este superioara de celelalte modele dacia, dar si fata de alte masini straine....
daca tu ai scos 8 secunde pana la 100 inseamna ca bati audi a4 1.8t si nu prea imi vine sa cred asta, lafel si cu 200....eu zic sa fi mai realist
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 01:02   #11
radu_nb1

Stage 5
 
radu_nb1's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 935
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
daca tu ai scos 8 secunde pana la 100 inseamna ca bati audi a4 1.8t si nu prea imi vine sa cred asta, lafel si cu 200....eu zic sa fi mai realist
asa ii. cu limitare merge40 tr1 si 85 tr2 avand in vedere ca se opreste la 5600 sie stok si se accelereaza f repede
radu_nb1 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 04:39   #12
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

mah da-o dracu. 8s pana la suta..o solenza ?
eu am limitare la 7000 rpm pe motor de 1.6 mpi ,si mai mult de 100 nu scot suta in a 2a...si la timp...undeva in jur de 10 s...
Si un 1.6 16v chipuit scoate suta in 9.3s ...io zic sa nu mai aberati fratilor.O avea solenza cutie buna,da dintr`un motor de 1.4 sa scoti timpii aia ,ca sa nu mai vorbim ca o solenza chipuita nu bate un 16v nici stock,ca sa nu mai vb chipuit...si cred ca nici un 1.6 stock...
Dar daca tie iti place sa crezi ca ai luat 100 la ora in 8s cu solenza...io te las.Inseamna ca daca tiganesti intachele...scoti sub 7.5s... Bafta la tiganit!!!
Io zic sa wake up totusi...mai pune o toba,mai un intache sport...faci 150 cp sigur din ea.
__________________


Last edited by Cristi_XP; 26-05-08 at 04:43.
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 01:25   #13
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

ma nene... eu cu solenza acu 3 saptamani pe soarelui am atins 200 ... masina are 230.000 km acum.. de la 180 crestea destul de greu... si app.. cu 1- 80, 2-100,3-120..( recunosc , miroase a incins.. eu credeam ca a luat foc ceva.. chiar m-am speriat si am tras pe dreapta) deci cine nu crede facem pariu pe ce vreti voi.. tin sa precizez ca nu are nici o modificare la motor
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 02:34   #14
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

=)))))))))))))))))))))
si cand te-ai trezit era dimineta?=))
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 03:02   #15
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

asta crezi tu.. vino in bucuresti cu 500 de euro in buzunar ca atat face plimbarea si o sa pleci dezamagit.. stiu ca probabil ai logan si esti invidios sau nu stiu.. salut
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -