Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-11, 18:32   #1
olizmyname

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 4
Default Modificari Dacia 1300

Salut,

In curand voi fi posesorul unei 1300 si as vrea sa-i fac niste modificari cat s-o aduc pe linia de plutire.
Prima chestie care mi-a venit in cap a fost sa-i schimb motorul. Evident mi-ar placea un motor cat de cat puternic, dar asta presupune sa fac foarte multe modificari si ranforsari doar ca sa nu se rupa masina in doua.
Intrebarea mea este ce motor decent as putea sa pun pe ea care sa nu necesite modificari atat de drastice. Chiar si asa stiu ca sunt multe modificari de facut deci as aprecia daca ati fi cat mai specifici in privinta pieselor care trebuie schimbate cat si in privinta costurilor.
Vreau opinii constructive.
Luati-ma usor ca sunt nou pe forum si in domeniu.

Multumesc.
olizmyname is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 23:29   #2
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Modificari Dacia 1300

Eu unul as zice sa nu sari direct sa schimbi motorul, ia inainte niste jante de aliaj sau table de 5,5j, lasi masina mai jos, pui si pe spate arcuri mai tari, sistemul de franare sa-l imbunatatesti, sa citesti carte tehnica a masinii si macar jumate din forumul asta de la sectiunea dacia, sa te inveti cu mecanica, sa sti sa schimbi o planetara, o bujie si alte maruntisuri de pe acolo
__________________
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla....
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 11-10-11, 15:35   #3
olizmyname

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 4
Default Re: Modificari Dacia 1300

Ce-i drept e cu dus si intors povestea cu schimbarea motorului. Ideea e ca vreau sa stiu cat mai exact ce presupune pasul asta; ce piese trebuie schimbate, ce modificari mai trebuie facute la caroserie si sasiu si evident, un cost aproximativ.
N-am vise mari pentru masina asta. Vreau doar s-o aduc intr-o stare decenta, sa am curaj sa fac cu ea un drum mai lung fara sa stau cu frica ca ma lasa la jumatatea drumului. O sa fie prima mea masina si sunt dispus sa fac cat mai multe chestii pe ea din care pot invata.
Daca as avea bani as face-o rat rod, n-as mai sta pe ganduri. Totusi, incerc sa fiu realist.
olizmyname is offline   Reply With Quote
Old 11-10-11, 21:55   #4
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Modificari Dacia 1300

Mura in gura si pas cu pas nimeni nu o sa stea sa-ti zica/scrie, cel mai bine, ia la citit topicurile cele mai postate si vizionate si studiaza treaba asta cu "tuningul" vezi ce ai nevoie si apucate frumos singur de masina, cere ajutor la un prieten asa se face treaba... In anumite topicuri chiar ai mura in gura... trebuie doar sa citesti si sa sti ceva mecanica si sa ai un simt practic.... numeni nu-ti da o lista cu piese, te duci la magazin le cumperi si ai 150 de cai pe Dacie...

Bafta la lectura
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 10:02   #5
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Modificari Dacia 1300

Vinde-o si ia-ti Biemveu 316i ca sa fii in rand cu lumea. Preferabil inscris pe Bulgaria!


Vrei sa faci ceva simplu si fara batai multe de cap?

Cauta o dacie pe injectie busita, praf la tabla etc... si pune motorul si instalatia electrica de pe aia si omologheaza-le! si gata
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 14:13   #6
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Modificari Dacia 1300

O sa aiba cu 10 CP in +.Cea ce e infim.


Cauta un motor de Renault.
fLus is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 20:02   #7
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Modificari Dacia 1300

Quote:
Originally Posted by fLus View Post
O sa aiba cu 10 CP in +.Cea ce e infim.


Cauta un motor de Renault.
Auzi, "Oli iz yor neim" esti mecanic?

daca nu, iati biemveu!
daca da, punete si citeste!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 22:31   #8
olizmyname

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 4
Default Re: Modificari Dacia 1300

La un motor de Renault ma gandeam si eu. Ceva cuminte, cat sa mearga decent si sa atinga 140 (adica viteza maxima cand era noua, cica).
Sirius, am cerut pareri constructive. Nu vad de ce as castiga daca as pune un motor mai nou de dacie pe ea. Daca fac o treaba vreau s-o fac calumea si vanzarea masinii iese din discutie. Cat despre montarea motorului, de-asta exista mecanici.
olizmyname is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 10:27   #9
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: Modificari Dacia 1300

140 atinge orice motor de 1.3, cu 10 kg de pamant in carburator...
Daca pui un motor de Renault, ori ai foarte multi bani sa il omologhezi, ori ai un mecanic care este foarte bun prieten, si odata la 2 ani il da jos si il pune pe cel din acte, pentru RAR, si invers....
Pune un 1.6, da niste banuti pe o axa si pe un carburator dublu (cu tot ce implica el), si nu o sa ai batai de cap...
__________________
nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita
faustino is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 14:21   #10
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Modificari Dacia 1300

Quote:
Auzi, "Oli iz yor neim" esti mecanic?

daca nu, iati biemveu!
daca da, punete si citeste!

Am 17 ani.Ce vrei?Stiai tu mai multe atunci?Eu i-am raspuns la topic.Nu m-am legat de nimeni.


*Merge si motorul initial cu ceva modificari.O sa se simta o diferenta.

Axa came,dublucorp.Pistoane "cocosate",biele usurate,vibrochen idem.Si mai sunt...

Last edited by fLus; 14-10-11 at 14:24.
fLus is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 14:29   #11
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: Modificari Dacia 1300

Pistoane cocosate merg cand vrei turbo
Biele usurate si alte modificari...astea faceau canva batranii pentru curse, dar cu pretul fidelitatii motorului
Tie nu iti trebuie un motor care sa traga de rupe 1 luna si pe urma sa trebuiasca refacut integral...
faustino is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 14:40   #12
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Modificari Dacia 1300

Quote:
Originally Posted by faustino View Post
Tie nu iti trebuie un motor care sa traga de rupe 1 luna si pe urma sa trebuiasca refacut integral...

Mie imi trebuie unul din acele exemplare rare
Buga is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 19:23   #13
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Modificari Dacia 1300

Quote:
Originally Posted by fLus View Post
Am 17 ani.Ce vrei?Stiai tu mai multe atunci?Eu i-am raspuns la topic.Nu m-am legat de nimeni.


*Merge si motorul initial cu ceva modificari.O sa se simta o diferenta.

Axa came,dublucorp.Pistoane "cocosate",biele usurate,vibrochen idem.Si mai sunt...
Nu vorbeam cu tine.

Oliz... ; are dreptate ce zice Faustino, punei un 1.6 cu o axa de TS minim, si un carburator dublu si atinge mai mult de 140.

in privinta mecanicilor... daca ai vreunu care iti e bun prieten si are chef sa stea dupa tine si sa faca ceea ce ii spui, e bine, daca e vreunu deala care "las-o ma ca ii dacie, n-ai ce sa-i faci", nu e bine.

Vrei pareri constructive? Pai deaia tiam zis sa pui un motor de injectie pe ea, pentru nu ai batai de cap, si il poti omologa.

Daca nu, da 1.3 deoparte, pune unu de 1.6, desfal sa vezi ce si cum in el, subtiaza chiuloasa cu 1 mm sau 1.5(invata sa faci calcul de RC > http://www.daciaclub.ro/-page-t132934-s30.html), maresti canalele de ADMISIE din chiuloasa, montezi o axa cu came de R 12 TS, si minim un carburator dublu, sau arunci cu banii si cauti galerie pentru orizontale si un set de carburatoare orizontale, si o sa umbli in lung si il lat sa le sincronizezi si sa le reglezi. Dar cand o sa mearga o sa MERITE!

mai vrei?
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 17-10-11, 09:21   #14
bv58bar

Stage 5
 
bv58bar's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,804
Default Re: Modificari Dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
Vinde-o si ia-ti Biemveu 316i ca sa fii in rand cu lumea. Preferabil inscris pe Bulgaria!
ai mare dreptate
am si eu un "prieten" care ma plictiseste continu cu strecuratoarea(a avut rugina mai ceva ca o dacie) lui de biemdabaliu la care lucreaza de 2 ani incet si prost...si orice i-ar face tot masina de vara ramane ca la primii fulgi de zapada risti sa mori ametit, asa fug de cur dracoveniile alea(din proprie experienta)
ca sa nu mai vb de consum

on. aici iar sirius are dreptate, un motor de injectata e arhisuficient pe o baba cu look de 1300
sunt tare curios daca o sa faca ceva initiatorul topicului la acea dacie 1300 asteptam o poza doua...
__________________
Membru cu rugina turbata...
bv58bar is offline   Reply With Quote
Old 18-10-11, 13:30   #15
olizmyname

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 4
Default Re: Modificari Dacia 1300

Deocamdata raman la studiat niste mecanica si citit topicuri pe tema asta.
De lucrari ma apuc in primavara cand o sa fie vreme de stat si lucrat si bani pentru pentru toata treaba.
Multumesc pentru ca mi-ati mai deschis ochii in privinta modificarilor.
olizmyname is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -