Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-10, 22:31   #31
Gaby19
Dacia Driver

Stage 5
 
Gaby19's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 331
Member of:
[DACIA]
Default Re: BiXenon pe dacia

Rog un moderator sa inchida acest topic.
Gaby19 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 22:28   #32
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: BiXenon pe dacia

"Pana acum am 5 masini la activ care au ramas fara talon ca urmare a sesizarilor facute de mine. 2 din ele erau dacii obosite ca cele din topicul asta care au fost taxate si pentru alte nereguli in afara de cele sesizate de mine. Recomand tuturor celor deranjati in trafic de "csenoane" sa ia atitudine si sa sune la numarul de mai sus.[/QUOTE]"

"FELICITARI",tineti-o tot asa,apropos,inainte de 89,cu ce te ocupai?,tot cu "sesizari"
P.S. sa nu fie cu suparare ptr off topic,dar.....chiar este revoltator
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 00:13   #33
Gaby19
Dacia Driver

Stage 5
 
Gaby19's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 331
Member of:
[DACIA]
Default Re: BiXenon pe dacia

lasa ca el nu a avut dacie a avut bmw ultma serie euro 7 ce stii tu...

Rog un moderator sa inchida topic-ul sa scapam de offtopic.
Gaby19 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 01:39   #34
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: BiXenon pe dacia

Prietene constantean, revoltator e ceea ce fac unii romani absolventi de "facultatea strazii", experti in orice si desigur experti de asemenea in sisteme de iluminat. Ai idee ce pericol reprezinti pe strada cu farurile tale matuite cu striatii, oglinda si ditamai sursa de lumina in interior?
Habar n-ai iti zic eu, garantat, ti-am citit posturile pline de "intelepciune" .
Daca ai cunoaste structura si emisia unui bec cu descarcare ti-ai da seama ca focalizarea fluxului luminos nu se poate face decat din structura oglinzii proiectata speciala pentru un astfel de bec sau printr-o lupa. Nu trebuie sa fii om de stiinta sa stii asta, ci doar sa faci un pic de cercetare in prealabil.
Stii ca xenoanele trebuie sa fie insotite de sistem automat de reglaj al nivelului farurilor si de spalatoare de faruri? Poate stii, dar nu te intereseaza.
Si ti-ai mai pus si xenoane de 6000 K, sa dea mai bine pe strada "bolidul" din posesie. Ca de vazut mai bine, sigur nu vezi mai bine decat daca ai fi montat niste halogene de calitate, Philips, Osram sau poate chiar MTec-uri, daca vroiai neaparat lumina albastruie. Tu sigur ai facut trecerea de la becurile "3 la 10.000" la xenoane, nu? Dar desigur, dacie cu xenon nu vezi chiar asa pe toate drumurile, nu-i asa? Merge discutat la un pahar de sprit cu vecinii in fata blocului.

In alta ordine de idei, jos palaria pentru mana aia de posesori de dacie care desi si-au pus xenon, l-au pus cu lupe si geamuri clare, in incercarea de a maximiza lumina focalizata si de a minimiza efectele negative asupra participantilor la trafic.

Nu-i asa ca e mai usor sa fii ignorant si sa dai vina pe ceilalti ca nu te inteleg, nu?

Tu ai ales sa iti bati joc flagrant de participantii la trafic iar acestia au dreptul sa ia masuri, masura propusa de mine fiind cea legala. Politia isi mareste bugetul iar eu ma felicit ca am scapat pe cineva de un eventual eveniment in trafic. Toata lumea e fericita, ma rog, mai putin posesorul de "xenon".

Gaby19 tu arunci niste justificari atat de limitate incat chiar nu are sens sa iti raspund. Ce legatura o avea saracia cu lipsa bunului simt nu stiu.


https://www.youtube.com/watch?v=yVuSSdZNsZw

Last edited by CataNOS; 11-09-10 at 01:42.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 06:48   #35
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: BiXenon pe dacia

CataNos ii destul video ce lai pus tu vorbeste singur despre farurile astea care toti le pun acuma ca cine sunt eu am dacia dar am xenon si farurile le reglez in fata garajul nu pe aparat si 1 bate in cer iar celalalt in pamant si pe tine nu te doare de ceilalti participanti la trafic tu esti incantat ca ai xenon pe dacia ta si gataCum zice cata care si-au pus xenon si-au pus cu far lupa si sticla clara nu ca si anoastra cu striatii
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 16:24   #36
Gaby19
Dacia Driver

Stage 5
 
Gaby19's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 331
Member of:
[DACIA]
Default Re: BiXenon pe dacia

daca nu stiai mai nou au scos asa ceva...
exista doua tipuri de becuri cele ca in prima poza si cele ca in a doua poza...

CataNos din cauza voastra nu o sa fie permisa in romania modificarea masinilor niciodata. Sincer ce masina ai si zi ca tu nu ai vrea sa ai o masina cu xenoane.

Asta e ultimul meu post aici ca nu are rost sa ma cert aiurea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	162782bi_xenon_h4.jpg
Views:	177
Size:	312.1 KB
ID:	1649864   Click image for larger version

Name:	69065220_3-Vand-becuri-si-kit-uri-Bixenon-H4-si-Xenon-H1-H7-Toate-Altele.jpg
Views:	170
Size:	42.3 KB
ID:	1649865  
__________________
-------------
Opel Corsa 1.2 16v 2001

Piese auto, Logan, Dacia, Solenza

Last edited by Gaby19; 11-09-10 at 16:29.
Gaby19 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 17:36   #37
Marius3k
Ford Driver

Stage 5
 
Marius3k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,226
Member of:
[FORD]
Default Re: BiXenon pe dacia

In prima poza e un bec cu doua faze iar in a doua sunt doua becuri pe cate o faza. Nu vad care e legatura cu ce ti s-a reprosat mai sus.
__________________
Resoftari GPS si harti. Navi pe telefoane cu Symbian si windows mobile

Diagnoza auto, piese noi la cele mai bune preturi.

Detailing profesional la Xpunkt detailing
Marius3k is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 18:22   #38
Gaby19
Dacia Driver

Stage 5
 
Gaby19's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 331
Member of:
[DACIA]
Default Re: BiXenon pe dacia

Quote:
Originally Posted by Marius3k View Post
In prima poza e un bec cu doua faze iar in a doua sunt doua becuri pe cate o faza. Nu vad care e legatura cu ce ti s-a reprosat mai sus.
este bec cu doua faze si ala h4 bi-xenon
uite altu mai pe inteles...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	H4 New Bi-Xenon 1.JPG
Views:	113
Size:	41.6 KB
ID:	1650205  
Gaby19 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 21:19   #39
Marius3k
Ford Driver

Stage 5
 
Marius3k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,226
Member of:
[FORD]
Default Re: BiXenon pe dacia

Eu inteleg perfect ce spui tu. Asa arata si becurile tale?
Farurile masinii au sistem de focalizare a luminii, de reglare automata a inaltimii si de spalare? Daca nu ai toate astea, discutam discutii de discutat.
Marius3k is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 21:48   #40
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: BiXenon pe dacia

Quote:
Originally Posted by Gaby19 View Post
daca nu stiai mai nou au scos asa ceva...
exista doua tipuri de becuri cele ca in prima poza si cele ca in a doua poza...

CataNos din cauza voastra nu o sa fie permisa in romania modificarea masinilor niciodata. Sincer ce masina ai si zi ca tu nu ai vrea sa ai o masina cu xenoane.

Asta e ultimul meu post aici ca nu are rost sa ma cert aiurea.
Stai linistit ca nu-s impotriva tuningului, cand eu ma duceam pe vremuri la liniute tu nu erai nici in liceu.

Din nou, ceea ce spui tu nu are nici o legatura cu subiectul.
Tu probabil vroiai sa imi arati becuri xenon cu terminatia R in cod, dar nu stii sa explici, nici becurile din poza nu sunt *R. D1R si D2R sunt pentru faruri xenon cu oglinda. Chinezii au scos si ei acum H4R H7R s.a.m.d. cica speciale pentru farurile cu halogen din fabrica. Doar ca la noi nu se gasesc iar sincer nu am mare incredere ca nu orbesc la fel de mult ca celelalte modele fara R in coada.

Ce-ai facut tu acolo nu se numeste "modificarea" unei masini, ci o cocalareala de 2 lei.
Am avut masina cu xenon din fabrica, se vedea foarte bine, dar acum din considerente financiare am fost nevoit sa renunt la "masina cu xenon" si sa imi iau ceva de clasa inferioara, cu halogene, si sincer nu duc lipsa xenonului. Am becuri halogen de calitate, geam clar si farurile mereu curate. Nu mi-as pune xenoane pentru nimic in lume pe masina asta.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 10:05   #41
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: BiXenon pe dacia

Sau ati putea sa incercati asa ceva... e mai mult de munca, dar rezultatul e pe masura investitiei. Urma sa ii atasez si un spalator de faruri, dar s-au schimbat prioritatile din pacate.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SL276358.JPG
Views:	174
Size:	2.53 MB
ID:	1650949   Click image for larger version

Name:	Imagine0077.jpg
Views:	150
Size:	390.9 KB
ID:	1650950   Click image for larger version

Name:	Imagine0079.jpg
Views:	111
Size:	334.6 KB
ID:	1650951  

Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 12:57   #42
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: BiXenon pe dacia

Ei bine, asta se numeste modificarea unei masini. Felicitari. Am vazut anuntul de vanzare pe daciaclub. Pacat ca le dai, dupa atata munca.
Apropo, cum ai rezolvat problema cu caldura din interiorul farului, E55-urile avand carcasa deschisa.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 16:58   #43
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: BiXenon pe dacia

Caldura nu e chiar asa mare, am pastrat suportul din farul original, pe care l-am adaptat in oglinda de pe farul meu. Oglinda fiind din metal nu exista "scurgeri" de caldura f mari. Sunt de 8luni pe masina si nu am avut decat o problema cu modulul care schimba fazele, de la xenon, rezolvata cu 2 relee. Precizez ca totul e mufa pe mufa, becuri D2S, adaptor pt balast aftermarket, balasturi, apoi relee si mufa masinii. In afara de lupe care au fost din faruri sparte (unul doar o ureche rupta si unul mai grav zgariat) totul a fost nou. 4300k temp de culoare la becuri (ca si xenonul din fabrica) si ma pot bate in lumini cu orice masina de fabricatie 2002+, oricare...

Am mai condus (ceva timp) un Subaru Legacy cu lupe si xenon din fabrica si un Mitsubishi Outlander cu far cu oglinda si xenon. Cu Sub era ok, dar Mitsu era crima, la un drum noaptea, 8 din 10 masinii te flashuiau, autolevelingul din fabrica nu prea isi facea treaba, datorii suspensiei relativ moi si a drumul destul de prost.

Am avut H4 bi-xenon pe masina, 2 kituri, primul l-am vandut in 2 sapt (f ordinar, nu se regla de nici o culoare, lumina era in toate directiile, eu vedeam, dar cei din fata pauza) iar al doilea a fost surprinzator de ok, lumina era acolo unde trebuie dar tot existau cateva raze parazite. Am folosit in schimb totul in afara de becuri pt lupele actuale.

Farurile se vand pt ca nu mai am masina, ca idee, am lucrat o zi de la 8 la 9 seara la 1-2 grade, afara, ca sa fac reglajul cat mai bun, in garaj, cu panouri pe pereti si insemnari din marker.

Cand incercati sa faceti lucru, incercati sa nu alegeti intotdeauna varianta usoara, doar in cazul in care se indeplinesc in primul rand normele de siguranta. Daca ne-ar pasa macar 1% de ce se intampla in jur poate nu am fi in stadiul asta.

Numai bine!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -