Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-04-11, 21:21   #31
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Asta zic si eu ...ai vazut cum e o presa cu care comprimi arcurile?Clemele astea sunt ceva de genul doar ca se pun pe 2 spire (cele de la mijloc) si tin spirele unite ca si cum ai taia o spira ...apoi cand decomprimi arcul..spirele de la mijloc raman lipite si deci..arcul este mai scurt...iar knd pui masina pe roti evident si logic va fi mai joasa...iar la hopuri,gropi etc suspensia lucreaza pe amortizor si pe celelalte spire.
Eu zic ca sunt ok si ca isi fac treaba,decat sa tai arcul mai bine il comprimi si vor fi si arcurile mai rigide adik mai tari.
__________________

"Criticile nu-si au rostul cand vine vorba de gusturi..."

NORBERTYNO is offline  
Old 03-04-11, 01:25   #32
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
ce sa zic..in primul rand persoana care mi-a facut acel body kit si-a batut joc de mine la stilul grav...este o persoana INCOMPETENTA care NU ARE NIMIC IN COMUN CU TUNINGUL AUTO SI FACE TREABA DE MANTUIALA,SAU MAI BINE ZIS IN BATAIE DE JOC!!!Am schimbat spoilerle pt ca acelea erau mult prea urat facute si nu erau ce-mi doream..am crezut ca v-a iesi altceva din ce poze si carti mi-a aratat el ...asta e...sincer nu as mai opta pt acel "look" pt k nu e genul meu ...imi plac masinile clean,simple dar NU CELE FACUTE DE "MESERIASI" daca intelegi ce zic...Am avut jante negre cu buza polishata(s-au facut ca naiba dupa o iarna,luate de noi din mag)farurile sunt extraordinar de frumoase mai ales noaptea si nu regret deloc banii dati pe ele,cat despre eleron..nu -mi place pt ca nu e stilul meu ... oricum acum treba este terminata in proportie de 95%...marti ma duc sa iau "fatza bestiei" respectiv spoilerul fatza pt ca e aproape gata iar apoi las masina mai jos ca sa fie toata lumea multumita )
Inca ceva...am gasit aceste cleme de comprimat arcuri ,la un magazin de tuning auto si accesorii,sper sa nu fie nici o problema daca postez aceasta poza,dar vreau sa intreb lumea daca stie cineva ceva de eficienta acestor cleme cara se descriu astfel:

-cleme pentru (comprimat) coborat arcuri
-coboara simtitor arcurile si garda masinii
-creste rigiditatea masinii
-se folosesc 2 cleme pe arc
Persoana cu care am vorbit la telefon dela acest mag mi-a spus ca are pe masina aceste cleme si ca sunt super ok ...masina este mai lasata iar clemele prind astfel:se comprima arcul apoi se pun clemele la spirele din mijloc si se strang la maxim pana se lipesc cele 2 spire sau cu distanta intre ele(adica reglabile),apoi se decomprima arcurile si se vad efectele ...Teoretic par foarte eficiente dar ...parerile sunt impartite.
Astept si eu pareri!
doamne bai nene ce aveti cu prostiile alea de cleme...chiar sunt curios daca chiar o sa aruncati banii pe prostii. Mai bine strange bani si cumpara o suspensie k-lumea...ai bagat atatia bani si la sfarsit iar arcurile alea stock cu celeme nu vor fi niciodata ca un arc sport/de firma ma refer...nu FK...gen H&R etc. marile branduri
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline  
Old 03-04-11, 01:34   #33
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Deacord cu tine erau doar pareri...nu e vorba de bani 80 ron ca sa faci un test nu cred ca este o suma enorma avand in vedere cat investesti intr-o masina...oricum suspensia e suspensie iar eu voi opta pt una reglabila pt ca nu stiu cat cade masina cu una sport fixa deoarece este lasata si din spoilere...in curand v-a merge pe burtica si voi parca doar la bordura ...
Chiar vroiam sa intreb daca stie cineva cat mai costa cea regabila ?un link ceva ca eu nu prea am gasit pt modelul asta...
NORBERTYNO is offline  
Old 03-04-11, 01:45   #34
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

ia vorbeste cu baiatu asta de aici: https://forum.4tuning.ro/641-piese-bm...are-sport.html spor!!! Iar inca un sfat daca ai putea reface un pic spoilere si sa le mai "ridici" ar fi super!
NightClubRacer is offline  
Old 03-04-11, 11:06   #35
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Clemele alea sunt o idiotenie, arcul ala e gandit sa aiba o sageata, tu cand faci astfel de interventii se duce tot pe ....., acelasi lucru si pentru inteligentii care efectiv taie spire din arc, sunt niste metode barbare cu rezultate evident de cacao deoarece arcul isi pierde proprietatile (tensiunea echivalenta, rezistenta la torsiune, solicitari). Singura solutie este inlocuirea arcului, INSA, schimbarea va necesita si un alt amortizor (in mod normal), deoarece ala stoc nu va lucra in parametrii!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 03-04-11, 12:30   #36
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default

Quote:
Originally Posted by NightClubRacer View Post
ia vorbeste cu baiatu asta de aici: https://forum.4tuning.ro/641-piese-bm...are-sport.html spor!!! Iar inca un sfat daca ai putea reface un pic spoilere si sa le mai "ridici" ar fi super!
Pfuuu...tu nu ai idee ce spui acolo...nu am cum sa fac asa ceva pt ca spoilerele sunt turnate doar din fibra nu sunt facute/imbinate pe barile originale asa cum fac toti...a fost luat mulaj dupa cele originale cu tot cu prinderi,ca sa nu le stric apoi a continuat cu partea de jos a spoilerului..la fel si pe spate...pragurile sunt la nivel cu spoilerele deci iese din discutie sa le mai ridic..ar trebui sa refac toata masina si asa ceva nu se mai poate...

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Clemele alea sunt o idiotenie, arcul ala e gandit sa aiba o sageata, tu cand faci astfel de interventii se duce tot pe ....., acelasi lucru si pentru inteligentii care efectiv taie spire din arc, sunt niste metode barbare cu rezultate evident de cacao deoarece arcul isi pierde proprietatile (tensiunea echivalenta, rezistenta la torsiune, solicitari). Singura solutie este inlocuirea arcului, INSA, schimbarea va necesita si un alt amortizor (in mod normal), deoarece ala stoc nu va lucra in parametrii!
Ai dreptate si stiu ce spui...asa este...cu toate astea iti spun ca am prieteni care au taiat din arcuri o spira sau 2 si au intarit amortizoarele respectiv le-au schimbat cursa si totul este ok...nu vorbesc de 2-3 luni ci de ani de cand au facut operatia asta.Respect

Quote:
Originally Posted by NightClubRacer View Post
ia vorbeste cu baiatu asta de aici: https://forum.4tuning.ro/641-piese-bm...are-sport.html spor!!! Iar inca un sfat daca ai putea reface un pic spoilere si sa le mai "ridici" ar fi super!
NU ARE...si cam asta este problema cea mare..am incercat la mai multi si nu au suspensie sport pt mondeo al meu o sa vad ce fac ..merci oricum

Last edited by NWZeu; 03-04-11 at 21:49.
NORBERTYNO is offline  
Old 03-04-11, 16:17   #37
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
NU ARE...si cam asta este problema cea mare..am incercat la mai multi si nu au suspensie sport pt mondeo al meu o sa vad ce fac ..merci oricum
singura solutie ramane ebay-ul, si cu ocazia asta le iei si mai ieftin ca la noi
RideTheRiddle is offline  
Old 03-04-11, 18:53   #38
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
singura solutie ramane ebay-ul, si cu ocazia asta le iei si mai ieftin ca la noi
uite o sugestie buna...cauta si vei gasi pana la urma. Ia macar arcurile si amortizoarele le intaresti la cineva. Bafta!
NightClubRacer is offline  
Old 03-04-11, 21:28   #39
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Ar fi o solutie dar nu am incredere...daca nu sunt ce-mi trebuie pt masina nu am cum sa le mai returnez ..pierd timp si bani degeaba..nu e prima oara cand cumpar online si daca de la noi din tara nu iti trimit ce ai nevoie darmite dela mii de km distanta......solutia cu arcurile separate si amortizoarele intarite nu ma avantajeaza si nici nu este ok...un kit complet de suspensie trebuie sa se "pupe" adica arcurile cu amortizoarele sa fie facute unele pt celelalte plus ca ma costa mai mult decat as cumpara un kit de suspensii sport reglabile...voi mai cauta pt ca trebuie sa gasescnu are cum sa nu aiba nimeni de la noi asa ceva pt modelul asta de masina si am nevoie de ele pana pe 12 mai 2011...Doamne-ajuta si multumesc pt sugestii
NORBERTYNO is offline  
Old 04-04-11, 14:17   #40
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

ce se intampla pe 12 mai 2011 ?
RoByNeT is offline  
Old 04-04-11, 14:42   #41
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
ce se intampla pe 12 mai 2011 ?
Ar trebui sa stii daca tot faci parte dintr-un club auto destul de renumit ...din pacate nu cred ca pot sa dau detalii pe 4 tuning pt ca as face un fel de antireclama si nu e frumos ..cel putin din cate stiu eu dar poti cauta pe google ce se intampla pe 13-15 mai 2011 si vei gasi acolo detalii
NORBERTYNO is offline  
Old 04-04-11, 14:47   #42
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

... ok
RoByNeT is offline  
Old 04-04-11, 15:07   #43
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Sa-mi zici daca ai descoperit minunea daca nu da si u un add la im2fast_2furios si iti spun :P
Vreau si eu sa cer parerile voastre cu privire la spoilerul fata..avand in vedere ca am dat cu el intr-o bordura...l-am dus la refacut si totodata trebuie si revopsit...am observat ca multi mi-au spus ca ar arata mai bine cu bara si grila dintre faruri neagra..am incercat sa fac ceva ca sa-mi dau seama cum ara arata si a iesit cam asa...eu unul sunt de parare ca nu arata rau cu bara neagra dar cu grila sunt in dubii..parca da mai bine cu ea asa cum este acum..va atasez niste poze sa-mi spune-ti pareri.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1040271.JPG
Views:	87
Size:	776.4 KB
ID:	1949223   Click image for larger version

Name:	P10402713.jpg
Views:	50
Size:	510.2 KB
ID:	1949224   Click image for larger version

Name:	P10402711.jpg
Views:	58
Size:	503.7 KB
ID:	1949225  

Click image for larger version

Name:	P104027112.jpg
Views:	66
Size:	481.3 KB
ID:	1949226   Click image for larger version

Name:	P1040232.JPG
Views:	51
Size:	1.74 MB
ID:	1949227   Click image for larger version

Name:	P10402323.jpg
Views:	42
Size:	1.30 MB
ID:	1949228  

Click image for larger version

Name:	P10402322.jpg
Views:	64
Size:	1.22 MB
ID:	1949229   Click image for larger version

Name:	P10402321.jpg
Views:	59
Size:	1.13 MB
ID:	1949230  

Last edited by NORBERTYNO; 04-04-11 at 15:24.
NORBERTYNO is offline  
Old 04-04-11, 20:08   #44
DJ-60-LAN
Ford Driver

Stage 4
 
DJ-60-LAN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 198
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

penultima poza mie mi se pare cea mai interesanta varianta..


succes si felicitari !
DJ-60-LAN is offline  
Old 04-04-11, 20:25   #45
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Multumesc frumos...si eu tot spre acea varianta inclin

Last edited by NORBERTYNO; 04-04-11 at 20:28.
NORBERTYNO is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -