Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-11, 01:11   #1
Stelutz

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 9
Talking Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett

Totul a inceput acum o saptamana, cand am vrut sa imi cumpar un opel kadett pentru ca alta masina nu imi permiteam sa cumpar cu bani care i aveam stransi...dupa cateva zile bune de cautare am gasit un opel kadett motor 1.6 in 16v GSi ma-m suti intrun microbuz si am mers in hateg sa vad masinutza,...eu sunt din Hunedoara. am vazuto arata bine la vopsea ...asa cat de cat sa nu exagerez un crem.. omul li-a spus ...mane masina are cate ceva ici colo de facut cum ar fi " directia " o pun in ghilimele ca vreau sa ormulez ) ceva pe la electric 2 cauciucuri varza) si o garnitura intre motor si toba..mam gandit ...daca bag 100 de euro o fac sa mearga bine...i fac itp si asigurarea si mam scos am masinutza care sa ma duca sa ma aduca...ca pretenti nu pot avea mari la pretul cu care am luato....Si incep cu problemele...defapt " directia" nu e de vina ci lonjeronul....din cate mia spus cineva roata mea sta putin inclinat sau mai mult) si va trebui sa sudez ceva pe acolo si eu sincer va spun ca nici nu prea ma stiu la mecanica...tocmai va spun si am facut acest nou capitol Povestea ptr ca sincer am nevoie de ajutorul vostru sfaturi pareri orce ma poate ajuta....daca sunt oameni din hunedoara si cred ca pot sa ma ajute cu un sfat o ideie i rog sa o faca ! masinutza vreau sa o pun incet incet pe picioare si cam am nevoie de indrumari la persoane care lucreaza bine si mai ieftin cam asta e ideia ca nu prea imi permit. maine dimineatza ma duc la un baiat ce ma ajuta sa i fac o verificare la motor sa stiu ce sa i cumpar si i fac si schimbul de ulei i pun niste fete de usi pote scaunele din fata si promit ca pun si poze cu masinutza inainte si dupa si chear am nevoie de un sfat cu partea referitoare la lonjeron ce ar trebui sa i fac ca am inteles ca asta e boala la masinile astea si vreau sa o remediez sa nu mai am probleme un prieten de al meu a sudato si in 2 saptamani a facuto la loc ...
Stelutz is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 15:28   #2
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

daca chiar iti doresti sa pastrezi masina aia mai inati sudeazai lojeroanele apoi monteazai astea:
1.In primul rand ai nevoie de asta:
http://shop.loonytuns.de/Restposten/...d2hdeva78dbcib

2.Apoi ai nevoie de asta : http://www.**************/subcat_19_...earch_keyword=

fai astea si apoi mai vbim

Last edited by GJ 64 GAB; 07-07-11 at 10:07.
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 23:41   #3
Stelutz

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 9
Talking

multumesc de sfat eu o sa i fac si aia dar dami te rog un site cu pretul pieselor si la link-ul al 2-lea nu cred ca e scris corect RE!

ce am facut azi la masinutza mea am fost cu o mana de prieteni buni si am consultato...am dat niste telefoane si mi-am recuperat monopunct original de opel kadett ...Maine ma ocup de ulei, filtru, buji, si evident montarea monopunct si o sa ipun si o garnitura intre motor si toba ai dupa cum am promis poze o sa fac niste poze la masina exact asa cum am luato eu si voi face poze pe parcurs ce se lucreaza ....ceva vesti am ca in cel mult 2 saptamani i pun niste fete de usi mult mai bune decat ale mele care sunt ciopartite pentru niste poxe de 2 lei..si o sa schimb niste plasticuri in spate portbagaj pentru ca sunt sparte..dar asta peste ceva timp momentan nu pot face mai nimic ca bani putini....

Last edited by GJ 64 GAB; 07-07-11 at 10:08.
Stelutz is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 21:15   #4
Stelutz

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 9
Talking Re: o noua poveste Opel Kadett GSi

dupa cum am promis am facut cateva poze la kadett
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00006.JPG
Views:	60
Size:	709.9 KB
ID:	2075593   Click image for larger version

Name:	DSC00008.JPG
Views:	62
Size:	654.7 KB
ID:	2075594   Click image for larger version

Name:	DSC00009.JPG
Views:	57
Size:	729.2 KB
ID:	2075595  

Click image for larger version

Name:	DSC00010.JPG
Views:	54
Size:	677.5 KB
ID:	2075596   Click image for larger version

Name:	DSC00011.JPG
Views:	67
Size:	713.9 KB
ID:	2075597   Click image for larger version

Name:	DSC00012.JPG
Views:	65
Size:	646.7 KB
ID:	2075598  

Click image for larger version

Name:	DSC00016.JPG
Views:	140
Size:	656.4 KB
ID:	2075599   Click image for larger version

Name:	DSC00022.JPG
Views:	94
Size:	662.4 KB
ID:	2075600   Click image for larger version

Name:	DSC00019.JPG
Views:	96
Size:	663.1 KB
ID:	2075601  


Last edited by Stelutz; 07-07-11 at 21:18.
Stelutz is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 13:35   #5
alexaandru15

Stage 5
 
alexaandru15's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 982
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett GSi

nu as vrea sa te dezamagesc dar masina pe care ai cumparato u nu este gsi este un kadet simplu cu motor c16nz adica 1.6 8v injectie monopunct...oricum daca ii cumperi kitul exterior de gsi....si vei avea grija de ea...va arata super...imi aduci aminte de mine si eu tot cu kadet am inceput.....bafta multa
__________________
now : Golf 4 1.9 TDI AJM 6 trepte
now : Opel Calibra c20xe....
ex : Kadett E coupe-combi...
alexaandru15 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 13:39   #6
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett GSi

daca te intereseaza am elemente de gsi de vanzare
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 14:05   #7
Stelutz

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 9
Unhappy

multumesc alexandru si eu sper sa o pot face dar trebuie sa i fac sudurile la lonjeroane si tot sudura mai multe pe dedesubt si la tinichingerie nuj exact daca am spus corect ma usuca de bani daca stie cineva pe cineva din hunedoara il rog mult sa imi spuna in 1 saptamana vreau sa ma apuc de ea

ce elemente ai ptr gsi? dami un privat si dami id tau de mess sa vb mai multe RE!

Notă moderator: Te rog să foloseşti funcţia Edit post pentru a nu mai face posturi unul după altul , concentrează-ţi ideile īntr-un singur post . Şi te rog să scrii corect romāneşte , nu mai folosi limbajul prescurtat gen Y!M sau skipe sau mirc! Mulţumesc . by GJ 64 GAB

Last edited by GJ 64 GAB; 08-07-11 at 21:14.
Stelutz is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 19:41   #8
donz

Stage 5
 
donz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett GSi

sfatul si parerea mea, nu-ti baga banii in masina asta, nu merita, am avut kadett si am avut probleme la lonjeroane, chiar si sudate si puse la linii, nu v-a ma fi ca la inceput, niciodata, ori iti v-a merge masina stramb pe drum (4urme, in loc de 2, ) ori v-a trage intro parte, din poze se vede ca ai ceva bani de bagat in masina, nu vreau sa te dezamagesc,dar...

daca chiar vrei sa faci ceva, cumpara un kadett fara acte, la bani marunti dar in stare buna, faci o figura cu serile si te-ai scos, baza pe care o ai e destul de subreda. dar tu esti stapan pe banii tai

succes
donz is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 23:04   #9
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett GSi

Quote:
Originally Posted by donz View Post
sfatul si parerea mea, nu-ti baga banii in masina asta, nu merita, am avut kadett si am avut probleme la lonjeroane, chiar si sudate si puse la linii, nu v-a ma fi ca la inceput, niciodata, ori iti v-a merge masina stramb pe drum (4urme, in loc de 2, ) ori v-a trage intro parte, din poze se vede ca ai ceva bani de bagat in masina, nu vreau sa te dezamagesc,dar...

daca chiar vrei sa faci ceva, cumpara un kadett fara acte, la bani marunti dar in stare buna, faci o figura cu serile si te-ai scos, baza pe care o ai e destul de subreda. dar tu esti stapan pe banii tai

succes
Si v-a face o smecherie cu zilele?
UNHleaSHD is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 19:18   #10
donz

Stage 5
 
donz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett GSi

Quote:
Originally Posted by UNHleaSHD View Post
Si v-a face o smecherie cu zilele?
nici vorba, nici nu stii cate masini sunt facute asa, ideea e sa nu stie multa lume si sa fie facuta cum trebuie, daca vrei mai multe informatii da un pm

spor
donz is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 08:53   #11
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett GSi

Quote:
Originally Posted by donz View Post
nici vorba, nici nu stii cate masini sunt facute asa, ideea e sa nu stie multa lume si sa fie facuta cum trebuie, daca vrei mai multe informatii da un pm

spor
sunt unii "politai" care au conturi pe forumuri private. iar in privinta seriilor eu am 2 tovarasi care au dosare penale pt asa ceva deoarece au fost "dati in gat" de "prieteni" si forumuri. chestiile astea daca vrei se discuta intr-e 4 ochi cu cineva de incredere ca astfel ajungi la "smecheria" cu zilele......
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 09:35   #12
Stelutz

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 9
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett GSi

credema ca nu am de gand sa fac asa ceva...
Stelutz is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 21:25   #13
donz

Stage 5
 
donz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett

ok, scuza-mi deranjul , spor la treaba , astept cu nerabdare sa vad ce v-a iesii
donz is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 22:54   #14
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: Maşina mea: o noua poveste Opel Kadett GSi

Quote:
Originally Posted by DRooPY View Post
daca te intereseaza am elemente de gsi de vanzare
Sal.Da-mi un p.m te rog cu ce elemente ai sau eventual nr tau de tel.sunt interesat de cate ceva.
HD02JBK is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -