Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-10, 23:56   #301
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Cam grea alegerea...eu zic sa le iei si dupa aceea sa le combini cu ceva mai jdm style eventual sa le vinzieu unu asa as fi facut...daca tot ai ocazia.
PS:eleron gasesc numai in 3 puncte si variaza intre 50-80 de euroca al meu mai rardar mai caut
Bafta in continuare!
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 16:59   #302
Azerty

Stage 5
 
Azerty's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 459
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Toyota]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Ce latime au jantele OZ? J...
Azerty is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 18:50   #303
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by Azerty View Post
Ce latime au jantele OZ? J...
Din pacate nu stiu latimea, stiu doar ca sunt 2 cu buza mai lata (cea din poza). Pot afla latimea saptamana asta.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 08:02   #304
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Alehandro ia OZurile si nu mai sta pe ganduri
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 17:33   #305
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

OK, azi le-am luat, sunt la mine. Voi avea de asteptat pana cand le voi monta, dar oricum ma bucur ca le-am luat.
Latimea este la fel pentru toate 4, doar ET-ul e diferit (ceea ce e bine, am nevoie de un singur fel de anvelope).
@morph: e momentul pentru un poll, cred ca stii ce & cum
Trebuie sa precizez faptul ca nu eram foarte hotarat sa le iau, insa parerea voastra a contat mult (cum, de altfel, s-a intamplat mai mereu pe vremea lui "TICO").
Givan, Bogdan si ceilalti care ati fost de acord, va multumesc pentru sustinere!
Serhan, CIP, scuzati-ma pentru alegere, sper totusi sa va placa in final!
Datorez totul lui Sorin (CT-90-SLH), caruia vreau sa-i multumesc mult si aici pentru tot!

2-3 poze cu ele la mine in magazie:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo0054.jpg
Views:	87
Size:	726.2 KB
ID:	1700843   Click image for larger version

Name:	Photo0057.jpg
Views:	87
Size:	790.7 KB
ID:	1700844   Click image for larger version

Name:	Photo0058.jpg
Views:	97
Size:	847.7 KB
ID:	1700848  

Click image for larger version

Name:	Photo0059.jpg
Views:	66
Size:	819.2 KB
ID:	1700849  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 18:11   #306
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Acuma pune mana si fa spitele gold
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 19:25   #307
CT 90 SLH

Stage 3
 
CT 90 SLH's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 167
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Nu ai pentru ce sa mi multumesti ......stai linistit ...ma bucur ca le ai luat si ca am putut sa te ajut si eu odata
CT 90 SLH is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 20:16   #308
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Bai ce dilau is...am si uitat cand am vb. la telefon sa te intreb daca leai luat...eram maxim de curios.

Quote:
@morph: e momentul pentru un poll, cred ca stii ce & cum
I have no ideea what'R talking about )

dar

MA BUCUR ENORM CA LEAI LUAT!!!
Uite si tu la poze cum "plange" coltul gurii de misto ce is!!! Uite ce frumusete de jante, ce misto arata!!! PFoaaaa, putin stilizate, drop'd & awaaaaaay!!!

Bravo! O alegere fff buna si de viitor.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 19:01   #309
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
I have no ideea what'R talking about )
Vorbeam de poll in legatura cu culoarea "miezului" jantei, cum ai spus si tu mai inainte. Eu sunt tentat sa fac miezul albastru, evident.. alta culoare parca nu merge deloc: alb nu, argintiu nu, negru nu, auriu nu.
Chiar nu stiu ce altceva ar merge, deci raman la albastru. O sa fac niste poze cu jantele montate pe o parte (fata + spate), desi n-am anvelope momentan. Poate ma lipesc de un photoshop

Azi am intors jantele pe toate partile si n-am gasit informatii cu privire la latime... am aflat in schimb (si nu mica mi-a fost mirarea) ca jantele sunt fabricate in 1992 deci sunt mai batrane decat masina. Felicitari celui ce le-a tinut 18 ani in starea actuala!
Daca tot n-am aflat latimea, m-am apucat sa le masor cu rigla si au 22,5 cm latime totala, deci 8,5 sau 9 inci (nu stiu cum se socoteste, la exterior sau la interior...).
Singurele anvelope care se potrivesc - ca sa nu depasesc diametrul total stock - sunt 205/40/r17 si 215/40/R17... inclin catre a doua marime, ca sa fiu sigur ca intra pe janta. Oricum n-am bani de anvelope acum, deci mai astept...
Va solicit ajutorul ca sa pot cumpara/fabrica un set de capace "flat" pentru prezoane. Le am pe toate 4, insa le vreau "la fata", fara sigla "OZ" atat de proeminenta. De asemenea, as vrea sa mai stiu:
-cu ce fel de cheie pot demonta buzele jantelor (o sa incerc sa fac niste poze close-up cu suruburile);
-cu ce fel de solutie lipesc la loc buzele jantelor (e un fel de mastic negru, dar as vrea sa stiu exact ce e);
-unde gasesc suruburi de schimb.

Va multumesc anticipat!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 22:18   #310
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Uooooooffff uooofff....si asa incep belelele

1) Miezul..."facem" poll...albastru nu ma incanta (personal)...dar ai tu ce ai cu albastru...eu as opta pentru un aramiu spre cupru cumva...deci un photoshop si acolo
2) 1992 frate...deci OHH HEEELLL NOO!!! Ce inseamna firma si proprietarul...
3) Gume...hmmm...cred ca 215 alea o sa vina numa bine!!! (si cu putin stretch asa)

Dar hai sa vedem: Check this shit out:

http://www.tyrestretch.com/9_205_40_R17/
http://www.tyrestretch.com/9_215_40_R17/
http://www.tyrestretch.com/8.5_205_40_R17/
http://www.tyrestretch.com/8.5_215_40_R17/


In final mie imi plac ambele combos (parca am zarit si niste futura pe acolo chiar ), vezi de care gasesti mai noi, mai ieftine...mai populare...pnm

4) Capace flat...solutia, cred ca o stii...FIBRA sau poate gasesti undeva pe net (dar is frumoase si astea)...aici nu's de acord. Eu leas lasa pe astea (macar pana te plictisesti de ele asa ) )

5) Cheia e speciala, din cate stiu nu gasesti pe toate drumurile. Au "baietii" prin Bucuresti (astia care lucreaza cu jante)
6) Solutie nu stiu, tot ei...cel mai bine vezi la Zimens (parca asa are useru)
7) Suruburi aurite daca'i pui...cu miez aramiu spre cupru asa (cum ziceam eu) leai facut de 11+...dar si suruburile is scumpe...(din cate stiu)...

Concluzionand 5,6,7>>>>Vb. cu Zimens (am gasit useru) adica el >>> https://forum.4tuning.ro/member.php?u=15736


Sper ca am fost de ajutor!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 11:28   #311
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

@Morph: multumesc mult de ajutor, acum am niste puncte de plecare, cand va fi cazul!

Mi-am facut un pic de lucru weekendul trecut si am dat jos jantele pe 15", le-am matuit (+chituit pe alocuri) si le-am vopsit cu 2 spray-uri de spritz-chit alb (fara a da jos anvelopele).
In timp ce se usca spritz-chitul pe jante, am hotarat sa vopsesc si stopurile cu lac special rosu (tot spray), doar pe portiunea portocalie. Iata ce-a iesit:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Last edited by quick_5hifter; 31-10-10 at 11:35.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 16:58   #312
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Am uitat sa intreb in reply-ul anterior, iar acum nu mai merge editat: stie cineva vreun model de anvelope de iarna, normale (nu pentru SUV) care au scris alb pe peretele lateral?
In prezentarile de pe unele site-uri am vazut multe fake-uri (in sensul ca aparea scrisul alb pe imaginile exemplificative, insa in realitate anvelopele nu au asa ceva).
Cred ca ar arata bine gume cu scris alb, in combinatie cu jantele albe (apropo, o sa le vopsesc la pistol, nu le las asa in sprit chit).
Multumesc anticipat!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 21:39   #313
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

) Ce planuri de detailing ai pentru la iarna nebunule ) Ii sta foarte bine asa.

Stopurile's fff misto iar jantele arata bine tare! Cauciucuri cu scris alb...aaaa...pai cumperi de alea normale si e un marker cu vopsea alba special de inscriptionat gume ) si le inscriptionezi after

...parerea mea
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 23:01   #314
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
) Ce planuri de detailing ai pentru la iarna nebunule ) Ii sta foarte bine asa.

Stopurile's fff misto iar jantele arata bine tare! Cauciucuri cu scris alb...aaaa...pai cumperi de alea normale si e un marker cu vopsea alba special de inscriptionat gume ) si le inscriptionezi after

...parerea mea
N-am facut planuri, pur si simplu voiam sa fac CEVA la masina, in ultima vreme nu i-am schimbat decat ulei, consumabile si cam atat... n-am mai facut nimic altceva si am inceput sa ma satur de ea, dar si de delasarea mea fata de ea...

Planurile serioase sunt greu de pus in aplicare acum, sunt intr-un oarecare impas financiar si masina a ramas pe un plan indepartat... ma arde "pipota" rau de tot sa-i schimb arcurile, bucsile (poly), sa-i iau gume pe 17" ca sa pot monta jantele si sa-i trag o noua vopsea (tot albastru, dar mai deschis). Vreau sa-i fac si cateva elemente din fibra (stock, dar mai usoare), cum ar fi capota, aripi, bari si eventual hayon... trapa din sticla vreau s-o fac tot din fibra si multe, multe altele... n-am uitat nici partea de performanta, n-am renuntat la planul cu motorul (in ultima vreme ma bate un gand ceva mai malefic decat "banalul" 3S-GTE). Mai am insa de asteptat pentru toate astea.

Nu in ultimul rand, nici timpul liber nu mi-a permis sa mai fac ceva la masina.... asa ca weekendul trecut a fost ca o mica evadare daca as avea mai mult timp liber, as putea sa ma ocup de muuulte detalii pe care le-am neglijat de-a lungul timpului, cum ar fi: revopsirea plasticelor de la interior care acum sunt albastre (vreau sa incerc un argintiu - aluminiu); remedierea completa a celor 2 lovituri provenite din accidente (le-am facut tinichigeria, insa nu le-am pregatit pentru vopsit -> chit + sprit-chit); oglinzile vreau sa le fac iar incalzite, vreau sa le montez si instalatia de pliere pe buton, insa nu am tot ce-mi trebuie (dell26 s-a suparat pe mine si nu vrea sa ma ajute deloc ), vreau sa-mi iau si piesele pentru cruise control si climatronic sa ma apuc sa le montez... plus multe altele.

Adevaratul detailing va avea loc dupa vopsire, aici referindu-ma la revigorarea chederelor (unde se poate, iar unde nu, inlocuire), reconditionarea tuturor plasticelor de interior si exterior cu solutii dedicate, curatirea completa a instalatiei de aer, demontarea+curatarea+uscarea mochetei... toate aceste "maruntisuri" par complet lipsite de importanta, insa n-am stiut ce impact vizual (si nu numai) pot avea asupra unei masini, pana n-am vazut cu ochii mei.

Mai mult vorbe decat fapte, cred ca mai bine va mai scutesc o perioada de prezenta mea pe-aici, urmand sa revin cand o sa am cu adevarat ce sa va arat. Asa, daca va prezint fiecare noua zgarietura, nou odorizant si alte nimicuri, va plictisesc inutil si va determin sa dati click pe "unsubscribe to this thread", chiar si pe cei care n-au facut-o inca.

@Morph: multumesc pentru aprecieri!
Legat de anvelope, as prefera sa le iau gata inscriptionate cu alb... ma indoiesc ca ar iesi bine inscriptionate de mine si nici nu cred ca acel marker ar fi destul de rezistent...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 12:46   #315
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

nu te am uitat anul asta o sa primesti si instalatia de glinzi si daca vrei iti dau si de climatronic si ce vrei tu de celica
A mea vreau sa o vand cu 5500 neg daca sti pe cineva ii dau si toate pisele care le am inclusiv motorul complect la cheie
dell 26 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -