Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-10, 20:03   #286
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
Quick sti cumva la cati km se schimba distributia la astea ale noastre?Stima!
Salut, la a mea a fost schimbata distributia la 90.000, inainte sa o cumpar eu (scria nr. de km. pe capacul de la distributie).

Quote:
Originally Posted by razvyrulz View Post
felicitari, in primul rand pentru "planurile de interior"
Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
Ca de obicei, inlocuiesti cu piese de pe raft, fara compromisuri. Bravo, acelasi Alex Mor de ciuda ca nu am ajuns anu asta la o HalBere
Intre timp, Timisoara recomanda cu caldura :
Va multumesc pentru urari si sfaturi

Mici noutati: am primit si montat amortizoarele Koni pe spate, sunt foarte multumit de noul comportament al masinii, in ciuda faptului ca:

1) am asteptat 5 saptamani dupa amortizoare

2) am platit cam 1300 lei + manopera montaj

3) montajul a fost anevoios, intrucat amortizoarele Koni vin sub forma de tuburi, fara flanse pentru arc, iar pentru a fi montate este nevoie sa sacrifici amortizoarele originale (scos totul din interior, tija, garnituri si ulei, apoi taiat cca. 7 cm din tub - deasupra flansei, apoi gaurit tubul original in capatul de jos si prins cu surub pe tubul Koni); initial eram sceptic cu privire la trainicia montajului, insa ulterior mi-am dat seama ca montajul este foarte robust, precis si etans, intocmai ca si cel original.

Tinuta de drum a masinii s-a imbunatatit drastic; am setat reglajul duritatii pe maxim la amortizoare si rezultatul e mult peste asteptari! Abia astept sa le cumpar si pe cele de pe fata, si arcurile mai scurte, si bucsile din poliuretat. As fi vrut sa le montez pe toate simultan, ca sa fie impactul si mai mare pentru mine

In poze mai puteti vedea si volanul MOMO Apache pe cale l-am achizitionat intr-o stare deplorabila (in sensul ca e uzata pielea de pe el), insa la un pret destul de bun si oricum urma sa-l retapitez cu piele, ca sa-i schimb culoarea cu bej/ maron deschis Motegi. De asemenea, in poze mai apar si suportii pentru difuzoare medii si inalte, confectionati de mine din ... sosete de iarna + fibra de sticla

Am primit cadou de la Dell26 un suport pentru numar mic spate, mai urmeaza doar sa fac demersuri legale pentru obtinerea unui numar tip moto (sau poate chiar doua).

Toate bune tuturor, va tin la curent cu tot ce urmeaza!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo0032.jpg
Views:	166
Size:	792.4 KB
ID:	1650309   Click image for larger version

Name:	Photo0037.jpg
Views:	155
Size:	559.5 KB
ID:	1650310   Click image for larger version

Name:	Photo0038.jpg
Views:	130
Size:	701.0 KB
ID:	1650311  

Click image for larger version

Name:	Photo0039.jpg
Views:	72
Size:	580.9 KB
ID:	1650312   Click image for larger version

Name:	Photo0152.jpg
Views:	96
Size:	1.44 MB
ID:	1650313   Click image for larger version

Name:	Photo0154.jpg
Views:	68
Size:	1.02 MB
ID:	1650314  

Click image for larger version

Name:	Photo0156.jpg
Views:	58
Size:	1.06 MB
ID:	1650322   Click image for larger version

Name:	Photo0179.jpg
Views:	115
Size:	558.5 KB
ID:	1650323   Click image for larger version

Name:	Photo0021.jpg
Views:	222
Size:	1.21 MB
ID:	1650324  

__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 16:14   #287
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Astept raspuns de la om sa vad cat vrea pe el
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dscf2131k.jpg
Views:	60
Size:	1.87 MB
ID:	1656191  
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 18:50   #288
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
Astept raspuns de la om sa vad cat vrea pe el
"Suna" bine pana acum! E exact ca al tau?
Sunt tare curios cat costa...

Mai ai ceva poze cu el? Ca pare cam inalt...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 11:51   #289
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Este modelul dupa Gt-four mai interesant decat al meu asa il vad eu este putin mai inaltam gasit unul pe 60 de euro dar este cel in 3 puncte mie nu prea imi place...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vga_DSC04158mas_chico.jpg
Views:	59
Size:	69.6 KB
ID:	1657217  
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 19:21   #290
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Salut, nu il vreau pe cel de GT-four... vreau exact ca al tau, am vazut doua in realitate si imi plac foarte mult. Cel in 3 puncte nici mie nu-mi place...

PS: cel de gt-four este exact ca al tau + 2 inaltatoare care ar trebui sa fie separate... adica demontabile, iar cel din poza nu are nimic demontabil, deci e ori copie, ori modificat.

In caz ca-l demontezi vreodata pe al tau, in zona de contact cu hayonul ar trebui sa aiba o serie, un cod de piesa. Il vreau si eu, poate il gasesc nou la pret bun.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 11:36   #291
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

quick imi vand celica si tot ce am ptr ea 5500 poate sti pe cineva
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 23:23   #292
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Dell poti posta 3-4 poze cu masina tanu am mai vazut`o de mult...scze de off
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 09:39   #293
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Am facut ieri o proba cu o janta OZ Futura pe 17, modulare. Un prieten mi-a gasit o varianta de schimb cu ale mele + diferenta si ma incanta ideea... mai ales ca sunt pe 17" (=> anvelope mai inalte), au buza mai mare pe spate, butucul se potriveste la fix (nu mai am nevoie de inele de centrare). Ce parere aveti, arata mai bine decat cele pe 18"? Parerea voastra conteaza mult fata de decizia pe care o voi lua... Deci Morph, CIP, astept si parerea voastra

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
quick imi vand celica si tot ce am ptr ea 5500 poate sti pe cineva
Mai intreb in stanga-dreapta, momentan nu s-a aratat nimeni interesat... toti vor BMW-uri

Te rog nu ma uita cu instalatia aia, poate reusesc si eu sa fac oglinzile functionale... chiar am nevoie de oglinzi rabatabile, o sa ma crezi daca iti pun o poza cu locul unde parchez eu la munca.

As vrea si jantele alea pe 15, originale Toyota... imi poti da un pret pe privat?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo0048.jpg
Views:	218
Size:	1.09 MB
ID:	1684765   Click image for larger version

Name:	Photo0049.jpg
Views:	132
Size:	1.12 MB
ID:	1684767   Click image for larger version

Name:	Photo0051.jpg
Views:	128
Size:	1.12 MB
ID:	1684768  

quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 10:49   #294
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

CIP says : stay with 18" and paint them
Ce ai pus de proba pe spate dau un aspect spre RAT sau MAD MAX car pe masina ta, pe un E46 ar fi spectacol ... Iar daca ti s-a pus pata pe jante cu buza, genul asta ar fi ceas pentru toyota.

Te pupa TM
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	arjo%20celica%20t20%20ss.jpg
Views:	131
Size:	304.8 KB
ID:	1684826  
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 11:26   #295
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

desi sunt mare fan al jantelor modulare, eu zic ca oz'urile acelea, sau jantele modulare in general dau bine pe europene, insa nu arata deloc rau nici pe a ta. Cam la ce bani sunt OZ'urile? fara schimburi?
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 12:13   #296
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Morphu zice asa:

Jantele actuale mi se par putin cam mari. Parca disproportioneaza masina cumva (cand vad pozele mici, thumb's am impresia ca urmeaza sa vad o masina de aia de negri cu soto jantele pe 30 si ea gangsta look). Mie personal mi se par maricele si imi lasa impresia ca "cocotza masina". Ca model nu pot sa zic ca rup stilul...is...jante.

Oz Futura...numai cat am auzit "OZ FUTURA" am inceput sa salivez pe aici, era sa ma innec. Dar nu pot zice ca sunt incantat (prea mare balonul). dar zic asa pentru a rau nu dau.

1) Da jantele tale pe Oz Futura
2) Pune pe Futura cauciucuri cu balon mai micutz (nu cu mult)
3) Lasa masina putin mai jos
4) Daca esti adept vopseste "miezul" la futura in auriu ceva sau albastru sau cum preferi tu (facem poll) si daca poti schimbi surubelele cu surubele aurite (is bune si astea daca nu).
5) Castigi la loook, castigi la ride hight (lower is better), castigi la handling (pe pariu).

Deci opinia mea asta e. OZ FUTURA (nu mai zic de jante...ca's "oz futura")

Cheers!!!

P.S. CIP, aspectul de "rat" vine de la cauciuc. Cauciucurile alea nu evidentiaza deloc jantele (ba din contra) deci conteaza mult si cu ce incalti o janta frumoasa. Daca erau putin stretch (si nu cum is acuma) si balon mai mic, aveai alta parere...sa le pui asa pe orice masina arata rau, parerea mea

Last edited by morpheusmaster; 06-10-10 at 12:15.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 12:51   #297
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Am facut ieri o proba cu o janta OZ Futura pe 17, modulare. Un prieten mi-a gasit o varianta de schimb cu ale mele + diferenta si ma incanta ideea... mai ales ca sunt pe 17" (=> anvelope mai inalte), au buza mai mare pe spate, butucul se potriveste la fix (nu mai am nevoie de inele de centrare). Ce parere aveti, arata mai bine decat cele pe 18"? Parerea voastra conteaza mult fata de decizia pe care o voi lua... Deci Morph, CIP, astept si parerea voastra



Mai intreb in stanga-dreapta, momentan nu s-a aratat nimeni interesat... toti vor BMW-uri

Te rog nu ma uita cu instalatia aia, poate reusesc si eu sa fac oglinzile functionale... chiar am nevoie de oglinzi rabatabile, o sa ma crezi daca iti pun o poza cu locul unde parchez eu la munca.

As vrea si jantele alea pe 15, originale Toyota... imi poti da un pret pe privat?
Trecând cu vederea că gumele sunt total aiurea, oz-urile sunt ceea ce trebuie, în mod cert.
18” sunt cam mult pt mașina ta, zic eu...
Ia oz-urile, și când iți permite bugetul schimbi gumele alea cu unele „nesimtite” , puțin stretch și aia e.
__________________
Second to a hammer , a cable tie can fix anything!
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 17:25   #298
CT 90 SLH

Stage 3
 
CT 90 SLH's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 167
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Mai Alex nu vreau sa crezi ca te fortez sa le iei dar ii sta super bine cu oz mai ales in realitate se vad mai super.....Da bine si cu ale tale dar parca tot oz sunt mai frumoase.....Acum depinde de tine....
CT 90 SLH is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 22:34   #299
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Am uitat sa precizez cateva aspecte:

1)Anvelopele pe care le am acum pe masina (215/35/R18 ) au diametrul total aproape identic cu cel original, deci inaltimea masinii nu s-a modificat deloc. Si latimea anvelopei este cam tot pe-acolo... In pozele de mai sus, masina era asezata cumva in panta, stramb, poate de aceea nu arata tocmai bine.

2)Anvelopa montata pe janta OZ are dimensiunea (daca-mi amintesc bine) 225/45/R17, deci ceva mai mare decat ceea ce trebuie sa montez eu pe o janta de 17. De aici si aspectul cam ciudat, janta pare mica dar roata cu totul pare supradimensionata... anvelopa respectiva era montata doar pentru proba. In caz de schimb, gumele le calculez si le cumpar eu ulterior, oricum vor arata destul de "stretch"... ca altfel ar trebui sa modific "arcadele" din spate.

3)E vorba de un schimb cu jantele pe 18", eu dau jante+ anvelope+ ceva bani si primesc la schimb un set de OZ Futura in stare destul de buna. Nu cred ca ies in pierdere foarte mult, d.p.d.v. financiar. Va rog sa luati in calcul doar aspectul, faceti abstractie de performante si confort (care sunt net favorabile OZ-urilor).

4)O sa va zic si parerea mea despre ambele modele de jante:

a)Jantele pe 18 (care habar n-am ce marca/model sunt):
-sunt destul de reusite ca aspect, foarte asemanatoare cu un model montat pe Ferrari 360 Modena;
-permit montarea unui kit de frane cu disc de 15";
-pentru a le monta, am avut nevoie de inele de centrare si mai am nevoie de distantiere pentru spate (doar pt. aspect);
-sunt cam grele;
-anvelopele pe care le necesita sunt foarte vulnerabile la drumuri proaste, precum si neconfortabile la orice denivelari;
-cu jantele montate, discurile mele actuale par foarte mici.

b)Jantele pe 17 (OZ)
-prima idee se desprinde din denumirea lor... cu completarea ca scrie pe ele "OZ Racing" - si nu degeaba, sunt destul de usoare...
-au buza mai mare pe spate, ceea ce nu este chiar potrivit, masina mea fiind FWD
-balonul anvelopei mai mare face masina mai confortabila si mai putin vulnerabila (nu neaparat si mai stabila);
-pentru a le monta, nu am nevoie de inele de centrare, sunt fix pe butucul meu.

Nu va pot spune catre care model inclin, ca nici eu nu stiu inca ambele modele imi par frumoase in felul lor, pentru fiecare as avea cateva idei de imbunatatire...
Grea decizie, ma mai gandesc. Mai astept pareri si argumente pro/contra.

Last edited by quick_5hifter; 06-10-10 at 22:42.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 22:37   #300
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Uofffff...nu inteleg unde e retinereaaa!!! OZ FUTURA OZ FUTURA OZ FUTURA!!!

Chiar din ce ai zis tu rezulta ca tinzi spre Futura!!! Din toate punctele de vedere!!!


Deci?

Oz!!!! FUTURAAAAAAAAAA!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -