Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-11, 18:29   #31
gezi_7

Stage 3
 
gezi_7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 111
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by Puya View Post
cum rezisti?eu cand prind autostrada .....blana
mergi foarte repede de unde ai atata pasiune pt blana
gezi_7 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 19:00   #32
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

frumoasa masina mie unu imi place
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 19:56   #33
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
frumoasa masina mie unu imi place
mersi
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 21:05   #34
Puya

Stage 3
 
Puya's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 139
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by gezi_7 View Post
mergi foarte repede de unde ai atata pasiune pt blana
pt ca sunt satul in bucurestiul asta ca nu am apuc sa plec de la semafor a1-a 2-a.....frana alt semafor alt bumper alta trecere de pietoni...etc
Puya is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 23:29   #35
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by Puya View Post
pt ca sunt satul in bucurestiul asta ca nu am apuc sa plec de la semafor a1-a 2-a.....frana alt semafor alt bumper alta trecere de pietoni...etc
Daca ai dispune de autostrada in fiecare zi iti spun eu ca ti s`ar lua:P
Radu felicitari pt masina ca arata in felul ei cat mai clean la o suspensie nu te`ai gandit ar da binequick shifter`ul ala cred ca face toti banii nu?)
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 08:32   #36
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
Daca ai dispune de autostrada in fiecare zi iti spun eu ca ti s`ar lua:P
Radu felicitari pt masina ca arata in felul ei cat mai clean la o suspensie nu te`ai gandit ar da binequick shifter`ul ala cred ca face toti banii nu?)
Mersi, chiar asta a fost ideea mea, sa o fac cat mai clean, fara sa bata la ochi dar nici sa nu treaca neobservata. Vezi primul post, am schimbat atat amortizatoarele cat si arcurile, am redus garda la sol cu cca 3cm. Nu am schimbat suspensia din motive estetice ci functionale. Dupa parerea mea e prima modificare ce ar trebui facuta pe o celica
Short shifterul (sau quick shifterul culm il numesc altii) isi merita banii, nu e unul oarecare ci e facut de TWM Performances. L-am cumparat de pe un alt forum cu 90€, nu e ieftin dar nou costa mai bine de 150€ (incluse cheltuieli postale+vama US). Singurul "defect" e ca marsalierul intra mai greu, dar nu e o problema pentru mine ci doar pt prietena mea
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 08:50   #37
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

App radu un eleron mic nu te tenteaza sa-ti pui ? Nu e scump si din dpdv estetic este chiar dragut .
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 16:03   #38
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
quick shifter`ul ala cred ca face toti banii nu?)
Am ajuns si subiect de barfa pe alte topicuri

Frumoasa masina, felicitari pentru achizitie! Cred ca ti s-a parut un salt imens de la Hyundai Coupe la Celica
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:41   #39
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by b-41-ras View Post
App radu un eleron mic nu te tenteaza sa-ti pui ? Nu e scump si din dpdv estetic este chiar dragut .
sincer imi place mai mult fara, cu toate ca pe celica un eleron mic sau cel stock arata binisor. In general nu-mi plac kiturile estetice, eleroanele, abtibildurile, etc... Singura modificare estetica ce-mi place pe Celica e pack sportul original toyota, nimic mai mult.

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Frumoasa masina, felicitari pentru achizitie! Cred ca ti s-a parut un salt imens de la Hyundai Coupe la Celica
Multumesc, cum am scris si in primul post masina am cumparat-o 100% originala si am modificat-o lejer dupa gusturile mele.
Cat despre hyundai e diferenta mare, cu toate ca modelul T23 nu poate fi comparat cu Hyundai seria 1996-2002 ci doar cu cele de dupa 2003. Am tinut hyundai-ul 2 ani de zile, nu am avut nici un fel de problema, sunt primul care spune ca sunt f fiabile ca motoare, dar nu e o masina sport. Diferenta se simte, in primul rand in greutate, acceleratie, consum (ciudat dar motorul 1.6 hyundai consuma mai mult decat cel 1.8 celica) stabilitate in curbe, precizie in curbe, etc... Dupa accident am vrut sa.mi iau hyundai coupe 2.0 cc din 2004, dar dupa ce am probat celica mi-am dat seama ce inseamna sa ai o masina "distractiva". In plus, celica a iesit in '99-'00 si cu toate ca au trecut 11 ani, are un design recent. Nu pot sa spun acelasi lucru si despre hyundai coupe care pare mult mai "batrana"
Totusi dupa accidentul frontal cu un BMW, masina s-a comportat f bine si am scapat doar cu mici zgarieturi. Aici gasiti si pozele: http://www.sharkracingclub.it/index.php?topic=60.0
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:54   #40
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
sincer imi place mai mult fara, cu toate ca pe celica un eleron mic sau cel stock arata binisor. In general nu-mi plac kiturile estetice, eleroanele, abtibildurile, etc... Singura modificare estetica ce-mi place pe Celica e pack sportul original toyota, nimic mai mult.



Multumesc, cum am scris si in primul post masina am cumparat-o 100% originala si am modificat-o lejer dupa gusturile mele.
Cat despre hyundai e diferenta mare, cu toate ca modelul T23 nu poate fi comparat cu Hyundai seria 1996-2002 ci doar cu cele de dupa 2003. Am tinut hyundai-ul 2 ani de zile, nu am avut nici un fel de problema, sunt primul care spune ca sunt f fiabile ca motoare, dar nu e o masina sport. Diferenta se simte, in primul rand in greutate, acceleratie, consum (ciudat dar motorul 1.6 hyundai consuma mai mult decat cel 1.8 celica) stabilitate in curbe, precizie in curbe, etc... Dupa accident am vrut sa.mi iau hyundai coupe 2.0 cc din 2004, dar dupa ce am probat celica mi-am dat seama ce inseamna sa ai o masina "distractiva". In plus, celica a iesit in '99-'00 si cu toate ca au trecut 11 ani, are un design recent. Nu pot sa spun acelasi lucru si despre hyundai coupe care pare mult mai "batrana"
Totusi dupa accidentul frontal cu un BMW, masina s-a comportat f bine si am scapat doar cu mici zgarieturi. Aici gasiti si pozele: http://www.sharkracingclub.it/index.php?topic=60.0
Frate fereasca Dzeu bine ca ai scapat cu bine ca am un tovaras care a facut exact acelasi lucru dar cu cu accent si 3 luni n-a iesit din spital si acum "sta magnetu lipit de el "

Si cat despre Coupe parerea mea ca cel de dupa 2003 in coace nu este decat o masina draguta si ATATA consum mare , performante mici si in + ca e coreana e facuta intr-o tara comunista uite ce au zis cei de la top gear de hyundai coupe
__________________
Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.


Renault Megane 1.6e
Acum Toyota Celica t23 ( under construction )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:08   #41
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Designul e discutabil la hyundai dar te asigur ca sunt f fiabile. Tine cont si de pret, erau mult mai ieftine decat celica deci nu poti sa te astepti la prea multe. Cat despre cei de la TopGear ei spun multe, uneori multe prostii, e destul sa vezi cele 5-6 video ce au facut in romania pe transfagarasan.
Ce-i drept, hyundai coupe nu a avut acelasi succes ca si toyota celica, dar de recent au scos noul model Genesis care IMO e o adevarata masina sportiva, ce nu are nimic in comun cu vechiul coupe sau cu celica: tractiune pe spate, motor 2.0 cc turbo de 210 cai, sau 3,8 V6 de 300 cai, design reusit (si nu copiat zic eu) si preturi acceptabile. In schimb mama toyota ce face? Ne-a prezentat acu' 2 ani conceptul FT86 si nimic altceva.
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:24   #42
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
Designul e discutabil la hyundai dar te asigur ca sunt f fiabile. Tine cont si de pret, erau mult mai ieftine decat celica deci nu poti sa te astepti la prea multe. Cat despre cei de la TopGear ei spun multe, uneori multe prostii, e destul sa vezi cele 5-6 video ce au facut in romania pe transfagarasan.
Ce-i drept, hyundai coupe nu a avut acelasi succes ca si toyota celica, dar de recent au scos noul model Genesis care IMO e o adevarata masina sportiva, ce nu are nimic in comun cu vechiul coupe sau cu celica: tractiune pe spate, motor 2.0 cc turbo de 210 cai, sau 3,8 V6 de 300 cai, design reusit (si nu copiat zic eu) si preturi acceptabile. In schimb mama toyota ce face? Ne-a prezentat acu' 2 ani conceptul FT86 si nimic altceva.
E toyota hiberneaza ... dupa ce au oprit in august 2002 productia de la Supra care dupa oarerea mea ramane s-au dus dreacu s-au bazat doar pe masini de familie pe clasa off-road , singurul lucru notabil este LFA de la Lexus care e un unicorn dar in zona sport nimik in 2003 au scos un facelift la Celica pe care l-au mai fabricat 3 ani si dup-aia .... Dzeu cu mila
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:51   #43
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

da, notabil LFA, dar cine si-o permite?
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:55   #44
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
da, notabil LFA, dar cine si-o permite?
D-aia am zis yo UNICORN sunt chestii de care auzi si le vezi doar la televizor ca in viata reala yo azi mi-am facut abonament nou la metrou )))
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 15:44   #45
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Radu arunca un ochi aici
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -