Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-10, 17:28   #1
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

E prima data cand intru pe forumul acesta si cred ca ar fi o idee buna sa ma prezint. Ma numesc Radu, am 29 de ani si de vreo 10 ani sunt stabilit in Italia. Sunt pasionat de SOFT Tuning sau Clean tuning cum il numesc unii. Nu-mi plac masinile super modificate vopsite in zeci de culori si sute de abtibilduri pe ele. Sunt un ex posesor de Opel Tigra, Hyundai Coupe si de vreo 2 ani mi-am indeplinit visul: Toyota Celica. Masina a fost cumparata 100% stock si toate modificarile le-am facut eu dupa gusturile mele. Cam atat despre mine si acum sa va prezint masinuta mea mult iubita

Toyota Celica T23 vvti '02 1.8 143hp

Suspensii si jante
- telescoape Kayaba AGX reglabile in rigiditate
- arcuri Vogtland
- jante Momo Corse 17" x 7,5 et35 omologate
- cauciucuri Falken FK452 215/40/17

Evacuare
- terminal Tsudo (video : https://www.youtube.com/watch?v=Gou3h6X15Xs )

Interior:
- mochete originale Toyota pe timp de vara (din catalogul de accesorii speciale Toyota) iar pe timp de iarna cele din cauciuc originale Toyota
- in zilele astea ar trebui sa-mi ajunga acasa din Japonia si nuca de schimbator originala TRD (Toyota Racing Developement)

Exterior:
- eliminare abtibild posterior toyota
- abtibild TRD posterior

Hi-Fi :
Pe hyundai am avut 2 amplificatoare, subwoofer, kit woofer + tweeter + crossover pe fata si boxe Infinity pe spate. Pe celica nu le-am mai montat, prefer sa am portbagajul liber

- Carpc cu monitor Touch Screen 7" (toata instalatia e fost montata de mine in asa fel incat sa nu am la vedere nici un cablu sau alte componente)
PC
- Case PC realizat dintr-un case extern de DVD-writer
- Mainboard: Epia NANO-ITX NX 1500, 1,5 GHZ
- RAM: 1GB Kingston, bus 533MHz
- HDD: 2,5" SSD 40 GB
- M2-ATX
- Placa audio externa: CREATIVE Augidy 2 NX USB
- hub USB: Logitech 4 porte USB
- GPS: 32 channels usb
- minikeyboard USB
- wireless: USB D-Link
Software:
- tiny XP; Ride Runner; Sygic
Pentru alte info legate de carpc si poze : http://www.mp3car.com/vbulletin/show...pc-radu81.html

Foto:
















Pe viitor:
- volanta Fidanza si kit ambreiaj Exedy (le am deja cumparate, trebuiesc doar montate)


Sper ca v-a placut, parerile si sfaturile voastre sunt binevenite.

Last edited by radu81; 01-08-10 at 17:31.
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-10, 20:01   #2
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Bine ai venit!Frumoasa masinuta imi place ca e mai cleanparca ar trebui lasata mai mult sau nu dispui de drumuri:P
Foarte interesant si carpc sa inteleg ca esti un impatimit al ITşului:P
Cred ca urmatoarea masina va fi T23 de preferat Gts...lasaşmi si mie mai multe detalii confortul,tinuta la drum etc etc
Bafta in continuare cu masina!
__________________

Last edited by Patrulei; 01-08-10 at 20:03.
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 01:37   #3
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Multumesc
Din pacate telescoapele sunt reglabile doar in rigiditate nu si in inaltime. Am coborat garda la sol cu cca 3,5 cm. Drumurile nu sunt o problema aici, mai rau e cand vin in Romania. Aveam poze cu masina inainte si dupa ce am montat suspensiile, e diferenta e destul de mare din punct de vedere estetic dar si functional.

In legatura cu carpc-ul, sunt pasionat de computere in general si intotdeauna mi-a placut sa mi le ansamblez singur.

Despre GTS (VVTL-I in Europa) prea putin pot sa iti spun, nu am avut ocazia s-o conduc, dar am mers cu ea. Diferenta se simte, mai ales la turatii inalte. In ce priveste tinuta la drum poti sa stai linistit ca nu e o masina ce-ti poate da surprize neplacute. Cat despre confort... e o masina sport, 2 locuri in fata (foarte comode chiar si dupa 20 ore de condus) si in spate 2 locuri doar pentru urgente daca pot sa spun asa. Portbagajul este chiar f mare pentru o masina sport. Consumul e acceptabil la ambele versiuni, totul depinde de piciorul drept
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 10:37   #4
Puya

Stage 3
 
Puya's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 139
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

foarte intelinga chestia cu carPc si eu sunt impatimit cu calc,....
Puya is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 20:53   #5
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Zilele trecute am montat un short shifter TWM Performances. Trebuie sa recunosc marsalierul intra mai greu decat inainte, dar acum totul e mai rapid si mai precis







Urmatoarele modificari:
- volanta Fidanza
- kit ambreiaj Exedy stage 1
- discuri de frana anterioare de 275 mm ventilate CTF (actual sunt de 255mm)
- etriere frane Celica modelul restyle + placute Ferodo Racing DS2500
- tuburi frana CTF
Toate materialele le am deja cumparate, trebuiesc doar montate

Last edited by radu81; 05-01-11 at 20:55.
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 23:56   #6
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Cu ceva timp in urma am schimbat si volanul cu unul aproape nou:









Alte poze





radu81 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 20:40   #7
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Thumbs up Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Salutare Radu ,

Pentru inceput felicitari pentru masina .

Pentru cuprins arunca un ochi aici mie unu mi-a folosit enorm ( sper sa nu supar pe nimeni ca fac referire la un alt forum ) . Dar momentan mie imi arata ca nu ar merge ... sper sa mearga la tine .

Si la final : bun venit printre celicosi .

PS.: Din propria experienta VERIFICA NIVELU LA ULEI CAT DE DES POTI .
__________________
Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.


Renault Megane 1.6e
Acum Toyota Celica t23 ( under construction )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 00:11   #8
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

multumesc pentru felicitari

Cunosc forumul newcelica, sunt inscris de ceva timp cu toate ca nu scriu pe acel forum. Pot sa spun ca sunt norocos, in Italia sunt deja doua cluburi celica, la care particip atat la discutii cat si la intalnirile frecvente. Recent, a iesit si ultimul calendar celicateamitalia unde mi-au "dedicat toata luna aprilie"

Cat despre consumul neregulat de ulei pot sa spun ca e o problema frecventa la modelele T23 inainte de restyle (1999-2002). Toyota a schimbat in garantie multe motoare si e stiuta problema asta. Din fericire eu nu am aceste probleme, schimb uleiul la 10.000 km si pun doar Motul Chrono 10w 40

@b-41-ras: cand vedem si masina ta pe forum
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 09:04   #9
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Thumbs up Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Masina e pusa pe forum dar nu prin aprilie-mai anu trecut am avut niste probleme serioase de sanatate si nu am mai avut timp sa ma ocup de el , oricum buna idee ma apuc acum sa postez pe forum ce si cum s-a mai facut la masina iti las un post cu link-u dupa ce il aduc in prezent .


App vreau si eu sa vad calendaru respectiv

Respect!
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 11:20   #10
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
multumesc pentru felicitari

Cunosc forumul newcelica, sunt inscris de ceva timp cu toate ca nu scriu pe acel forum. Pot sa spun ca sunt norocos, in Italia sunt deja doua cluburi celica, la care particip atat la discutii cat si la intalnirile frecvente. Recent, a iesit si ultimul calendar celicateamitalia unde mi-au "dedicat toata luna aprilie"

Cat despre consumul neregulat de ulei pot sa spun ca e o problema frecventa la modelele T23 inainte de restyle (1999-2002). Toyota a schimbat in garantie multe motoare si e stiuta problema asta. Din fericire eu nu am aceste probleme, schimb uleiul la 10.000 km si pun doar Motul Chrono 10w 40

@b-41-ras: cand vedem si masina ta pe forum
Cauta aici pe forum la "Masina mea Toyota - Lexus " dupa titlu "Celicutza mea T23 -IF 21 XXL"
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 13:54   #11
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Am vazut topicul cu masina ta, e draguta, am vrut sa modific mesajul meu dar vad ca nu se poate.

In legatura cu calendarul, imi pare rau dar nu am decat paginile la o rezolutie f mica, le gasesti pe pagina asta

Le public si aici:

















Si pe newcelica au facut un calendar, vezi AICI

P.S. dar in Romania nu exista un club celica?
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 16:36   #12
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Talking Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
Am vazut topicul cu masina ta, e draguta, am vrut sa modific mesajul meu dar vad ca nu se poate.

In legatura cu calendarul, imi pare rau dar nu am decat paginile la o rezolutie f mica, le gasesti pe pagina asta

Le public si aici:

















Si pe newcelica au facut un calendar, vezi AICI

P.S. dar in Romania nu exista un club celica?
Felicitarile mele pentru aparitia in calendar , promite-mi ca daca ajungi anu asta in tara imi aduci si mie o copier te rog

Din cate stiu eu nu sunt prea multe celice in Bucuresti 10-15 ceva de genu dar nu e nimic organizat ... tind sa cred ca mai multi participanti la formul si vb aici de Celicari sunt de peste hotare deci nu prea putem sa ne adunam decat vara la mare la Liberty Parade
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 09:37   #13
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
Zilele trecute am montat un short shifter TWM Performances. Trebuie sa recunosc marsalierul intra mai greu decat inainte, dar acum totul e mai rapid si mai precis

Urmatoarele modificari:
- volanta Fidanza
- kit ambreiaj Exedy stage 1
- discuri de frana anterioare de 275 mm ventilate CTF (actual sunt de 255mm)
- etriere frane Celica modelul restyle + placute Ferodo Racing DS2500
- tuburi frana CTF
Toate materialele le am deja cumparate, trebuiesc doar montate


Mereu am auzit de volante usurate dar nu am inteles cu ce ajuta ele ... ma ajuti putin ?
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 09:47   #14
gezi_7

Stage 3
 
gezi_7's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 111
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

SA NU UITI SA NE SPUI SI NOU COMPORTAMENTUL TURATIEI LA RELANTI A MOTORULUI DUPA CE SCHIMBI VOLANTA
gezi_7 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 20:33   #15
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica T23 1.8 vvti - by Radu

Quote:
Originally Posted by b-41-ras View Post
Mereu am auzit de volante usurate dar nu am inteles cu ce ajuta ele ... ma ajuti putin ?
Dupa parerea mea e una dintre putinile modificari fara contra-indicatii, si tot dupa parerea mea nu ai decat de castigat cu o volanta usurata. Principalul avantaj e ca motorul ajunge la turatii mari intr-un timp mai scurt.

Eu am avut ocazia sa probez o celica vvt-i cu volanta usurata si sincer mi-a placut cum mergea si diferenta se simte. Nu pot sa spun acelasi lucru despre TS incat nu am avut ocazia sa o probez

Volanta originala VVT-i (16,50 lbs) 7,5 kg
Volanta Fidanza VVT-i (8,5 lbs) 3,85 kg
Volanta originala VVTL-i (13,00 lbs) 5,9 kg
Volanta Fidanza VVTL-i (7,5 lbs) 3,4 kg
radu81 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -