Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-03, 23:17   #1
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default Cielo Sebastian

Iata cum descrie SEBASTIAN masina lui :

Istoria lui,. am cumparat aceasta masina dupa ce am terminat facultatea, mi-am facut un cadou frumos.Am folosit masina cam 60 000km dupa care a mers tatal meu cu ea pana lpe la 85 000km cand el si-a luat altceva moment in care a intrat din nou in posesia mea.
Masina nu mai tragea consuma enorm cca 16-17l/ 100km parcursi asta determinandu-ma sa-i fac motorul, zis si facut + cateva modificari ce au avut ca scop cresterea de putere probabil ajunsesem pe la 100-110cp, total insuficient ma rugam de ea sa atinga 200km/h.Mergea bine dar nu ma satisfacea, daca era sa o vand luam prea putin pe ea asa ca am luat o hotarare radicala si anume pregatirea unei capcane pt masinile puternice din oras,
I-am schimbar motorul cu unul de Opel tip C20xe , l-am modificat umbland la accesorii si putin la electrica, chip tuning, filtru de aer admisie directa K&N, comprimat putin, anulata sonda landa, presiune mai mare in rampa de injectie, evacuare rapida de inox cap coada BORLA, cutie de viteze cu rapoarte putin mai scurte cam 5 km pe treapta mai jos,ambreiaj de curse grupa A si N marca OMP, usurata masina, frane disc fata +spate, suspensie H&R combinata cu Bilstein.Roti pe 14J cu 7J.
Performantele sunt foarte mult legate de cutia de viteze acum 0...100km/h mai putin de 7 secunde(cca 6,5s), vit max aprox 230km/h iar cu o cutie mai lunga pe treapta a 5 -a cam 260km/h.
Puterea este in jur de 240cp la 7200rot/min iar cuplu in de 300Nm la 5000rot/min, existand posibilitatea unei mici ajustari un + - de 10cp.
Attached Images
      
__________________
| www.4tuning.ro | Masini de vanzare | Bazar Auto | Piese Auto ||
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 23-09-03, 23:19   #2
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default

Cu siguranta toti de aici de pe forum ati auzit de masina asta .. daca nu ati auzit de ea sigur ati auzit sunetul ei Iat-o acum aici dezvaluita

Asteptam si initiativa altora. Daca aveti masini de ce sa nu le prezentati ?
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 24-09-03, 00:23   #3
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

asta e masina ta ZoliaT(adica tu esti Sebastian)?....

oricum, am si eu cateva intrebari cu referitor la aceasta masina...
ce este un motor C20xe(de pe ce masina) si care sunt caracteristicile lui din fabrica.......

2. Cum au fost determinate: aproximarea puterii motorului si vitezele maxime pe care le poate atinge masina......

3.(opinie/sfat) - scoate aptipildele albastre.......
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 24-09-03, 01:23   #4
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default

NU nu este masina mea. Este masina unuia din organizatorii \"LEGAL RACING\" din romania.. masina mea este o amarata de dacie .. este ceea ce imi permit in momentul asta .. raspunsul la intrebarile tale o sa le dea cu siguranta chiar proprietarul din cate am inteles eu este un motor de Opel . mai multe o sa aflam in curand
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 24-09-03, 07:07   #5
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default LEGAL RACING TIMISOARA 27.09.2003


va asteptam cu masinile la Timisoara asa ca nu uitati inscrierile se pot face si in fata Aeroportului International Timisoara in ziua cursei de la 17:30.
Eu sunt proprietarul Cieloului din poze , puterea a fost masurata initial cu un stand ce masurat puterea mobil apoi s-au calculat modificatile cand s-a pus la test a scos 211cp acum a mai suferit cateva interventii fiind in jur de 240cp.
motorul il gasiti pe Calibra, Kadett, Astra, Vectra.

Sper sa inving la Timisoara si asta sa o fac pentru Bucuresti.
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 24-09-03, 12:33   #6
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Initiativa super inteligenta. ZoliaT & Sebastian: FELICITARI!
Motor aproximativ asemanator are si un prieten de-al meu pe un Cielo Hatchback... Masina a suferit o serie de schimbari, insa se pare ca nu vrea sa si-o faca cunoscuta De cateva saptamani zace in soare/ploaie, cu praf pe ea... si nu o mai foloseste Sper sa-l pot convinge sa o pozeze si sa-mi dea detalii despre modificari ( ZoliaT, e vorba despre masina de care-ti spuneam la inceput ).

Sebastian: MULTA BAFTA LA TIMISOARA!
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 24-09-03, 17:57   #7
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: LEGAL RACING TIMISOARA 27.09.2003

Quote:
Originally Posted by \"sebastian\"

va asteptam cu masinile la Timisoara asa ca nu uitati inscrierile se pot face si in fata Aeroportului International Timisoara in ziua cursei de la 17:30.
Eu sunt proprietarul Cieloului din poze , puterea a fost masurata initial cu un stand ce masurat puterea mobil apoi s-au calculat modificatile cand s-a pus la test a scos 211cp acum a mai suferit cateva interventii fiind in jur de 240cp.
motorul il gasiti pe Calibra, Kadett, Astra, Vectra.

Sper sa inving la Timisoara si asta sa o fac pentru Bucuresti.
ok....din ce stiu eu, singurele motoare Opel de peste 200hp este Calibra Turbo 4X4 care are 204 hp.....si noul V6 de 211 hp de pe Vectra GTS 2003, si nu in ultimul rand 2.2 ecotec turbo 200 hp de pe Astra/Speedster.......

deci tot nu inteleg de pe ca model e luat motorul......mi-ar place sa aflu mai multe....e clar ca cu modificarile tale se scot cam 30hp peste cea din fabrica(asta cu ce ai dat acolo, ca poate mai ai alte modificari)

si despre Dyno, toata lumea vad ca se plange ca nu exista in Ro, spunele si tu unde ai fost ca-s o gramada care vor sa-si masoare puterea dupa modificari si nu stiu unde sa se duca....
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 29-09-03, 18:21   #8
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default Cielo Sebi

mishto mashina...
am vazt in pozele de la TM ca ai schimbat jetzile... is mai tari astea noi...
a, vazt ca scrie pe mashina UTI, din cate shtiu ii o firma de securitate.... te-au sponsorizat cu ceva sau lucrezi pentru ei?
__________________
tekno is offline   Reply With Quote
Old 30-09-03, 06:33   #9
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

felicitari Sebastian!
am auzit ca ai \"rupt\" la legal in TM! bravo!
zi-ne si noua cateva detalii despre cu cine ai concurant, timpii obtinuti, si cam ce-ai mai facut l-a masina!
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 30-09-03, 13:59   #10
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

eu ash fi curios daca sebi face ctl`ul
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 30-09-03, 18:58   #11
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

ESP: chiar nu cred ca ar exista ceva sanse sa bata CTL-u' ( no offence ). Imi plac aman2, dar CTL-u' e superior.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 01-10-03, 00:31   #12
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default

Pai din cate imi aduc aminte printre dardaituri sunt 2 aspecte care catalogheaza clar masina lu sebastian.

A batut wrx-u
Nu a reusit sa bata M5-u

Cred ca ati inteles tot nu ?
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 01-10-03, 13:44   #13
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

hmmmmm
chiar ar fi iteresant sebi vs. CTL
catz cp are CTL?
yo am intreb cum a batut seby un WRX?
tekno is offline   Reply With Quote
Old 01-10-03, 17:41   #14
Turbo110

Stage 5
 
Turbo110's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,717
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default :D

In buc din cate stiu eu parca sa tras seby cu CTL si parca a batut CTL !
Turbo110 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-03, 00:26   #15
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

respect ce motor ai pe cielo????
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -