Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-06, 08:43   #16
RCS.

Stage 5
 
RCS.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,070
Default Re: clio sport 182

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
astept pareri de la posesori de clio rs:intretinere,costuri,sugestii,etc
Cand ajungi la 60.000 km si trebuie sa schimbi distributia pregateste-te cu 1.000 de Euro. https://forum.4tuning.ro/85-arad/8052-clio-sport-vs-ctr.html este un film interesant intre un Clio Rs si un CTR...pe circuit...
__________________
Audi A4 2.0 T

Last edited by RCS.; 02-10-06 at 08:46.
RCS. is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 19:37   #17
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: clio sport 182

Quote:
Originally Posted by cata_16v View Post
vis-a-vis de intrebarea cu relantiul da si la mine este la fel, iti da impresia ca nu merge rotund la relanti si ca ar avea o scurta intrerupere, explicatia pe care mi-au dat-o cei de la renault a fost ca volanta este prea usoara si din acest motiv motorul nu prea este echilibrat la relanti .
da ne face golf V Gti , eu am incercat pe 400m cu 2 variante (dsg si manuala), ambele sunt mai rapide. pe ambele le-am cronometrat pina la suta si scot sub 6,9 usor, pe cind clio face 7,1 suta chiar si mai mult. avem intradevar un raport putere greutate mai bun insa pierdem mult la start din cauza aderentei . cum se desfasoara cursa, pleaca GTI-ul la start cu o lungime de masina si dupa aceea se pastreaza distanta constanta .Am un articol in care precizeaza ca clio sport cu cauciucuri de competitie face 6,3 suta . insa ar trebui sa ai in vedere ca masinile fac parte din clase diferite GTI-ul . Oricum ce pot sa iti spun ca rs-ul nu e o masina de liniute in schimb la jaloane sau pe traseu e senzationala si o spun prin prisma faptului ca am participat si la competitii de sprint paralel dar si la competitii gen raly. este un filmulet pe 4tuning la comunitati locale, Botosani , despre raly-ul Botosanului si ai sa vezi acolo cum se comporta RS-ul. toate cele bune
bata-le norocu de gti-uri! or avea pneuri mai bune stock? oricum cutia aia dsg e tare.vis-a vis de costuri de intretinere,sa mai postezi si tu cand mai ai cate o revizie mai generala..deci cu vibratia de relanti nu-s probleme..si da,e o masina fantastica pe viraje,o adevarata placere sa vezi cum balene de mertzane se leagana ca niste corabii pe drumuri de munte si tu nu! n-am numic cu mertz-urile,nu imi sariti in cap!..deci strangem bani de niste gume mai bune...si inca ceva:tot la relanti se aude un fel de tzacanit slabut care merge in ritm cu relanti-ul cumva,odata ce creste turatia nu se mai percepe,iar in mers nu se simte nimic in neregula
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 20:08   #18
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: clio sport 182

Quote:
Originally Posted by RCS. View Post
Cand ajungi la 60.000 km si trebuie sa schimbi distributia pregateste-te cu 1.000 de Euro. https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=8052 este un film interesant intre un Clio Rs si un CTR...pe circuit...
ehh,o nimica toata,parca un rinichi se dadea cu vreo 2000..fac si schimbu de la 120 mii cu banii astia!
riptor is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 11:09   #19
cata_16v

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 72
Default Re: clio sport 182

de revizii ce pot sa spun, prima la 10.000, ulei, filtru de polen, filtru de ulei, 3 mil, cea de a doua la 20.000, filtru de polen, filtru de ulei, ulei, placute frina fata spate 7 mil(filtru de aer nu schimb pt. ca am kit cu inductie directa), probleme; am rupt de 2 ori buza de sub spoiler, am schimbat pe la 17.000 km motorul si cutia pe garantie bineinteles
cata_16v is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 11:56   #20
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: clio sport 182

Quote:
Originally Posted by cata_16v View Post
am schimbat pe la 17.000 km motorul si cutia pe garantie bineinteles
HUH ?! :O ...
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 09:26   #21
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: clio sport 182

Quote:
Originally Posted by cata_16v View Post
de revizii ce pot sa spun, prima la 10.000, ulei, filtru de polen, filtru de ulei, 3 mil, cea de a doua la 20.000, filtru de polen, filtru de ulei, ulei, placute frina fata spate 7 mil(filtru de aer nu schimb pt. ca am kit cu inductie directa), probleme; am rupt de 2 ori buza de sub spoiler, am schimbat pe la 17.000 km motorul si cutia pe garantie bineinteles
ba nene,astia mi-au zis sa fac odata la 15 mii revizia,ai ales tu sa o faci la 10 mii sau o folosesti mai des si asa ti-au recomandat ei? si treaba cu motoru ma pune pe ganduri..sa nu patesc si eu ceva doamne fereste,poate ai avut tu ghinion..
riptor is offline   Reply With Quote
Old 16-10-06, 09:55   #22
cata_16v

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 72
Default Re: clio sport 182

iti recomand sa faci revizia la 10.000 km, si specificatiile la noul clio sport au venit cu revizie la 10.000 km, important e si cum mergi cu ea, daca o coxezi cu siguranta tre sa faci revizia la 10.000 daca nu fa-o la 15.000. cu motorul si cutia am avut prlb. din cauza placii de presiune care a plesnit si a busit si cutia. motorul a trebuit schimbat pt. ca mi s-au rupt urechile de prindere ale motorului de cutie.
cata_16v is offline   Reply With Quote
Old 16-10-06, 13:50   #23
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: clio sport 182

deci a fost o problema cu placa de presiune..o fi avut un defect de fabrica sau sunt ele mai sensibile si trebuie avut grija cu ele?de obicei merg linistit cu masina,si trebuie sa zic ca e o placere sa mergi asa,ma gandeam ca tie ti-or fi zis sa faci la 10 000,indiferent de stilul de mers,de asta am fost curios
riptor is offline   Reply With Quote
Old 17-10-06, 09:27   #24
cata_16v

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 72
Default Re: clio sport 182

a fost defect de fabrica, iar revizia o fac la 10.000 km indiferent de stilul de condus
cata_16v is offline   Reply With Quote
Old 22-10-06, 23:15   #25
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: clio sport 182

poti s-o faci la 12500km si asa esti sigur ca nu o faci nici chiar la limita dar nici prea devreme (cum s-ar spune, impaci si capra si piatra ).
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 10:42   #26
piele_bps

Stage 3
 
piele_bps's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 106
Default Re: clio sport 182

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
bata-le norocu de gti-uri! or avea pneuri mai bune stock? oricum cutia aia dsg e tare.vis-a vis de costuri de intretinere,sa mai postezi si tu cand mai ai cate o revizie mai generala..deci cu vibratia de relanti nu-s probleme..si da,e o masina fantastica pe viraje,o adevarata placere sa vezi cum balene de mertzane se leagana ca niste corabii pe drumuri de munte si tu nu! n-am numic cu mertz-urile,nu imi sariti in cap!..deci strangem bani de niste gume mai bune...si inca ceva:tot la relanti se aude un fel de tzacanit slabut care merge in ritm cu relanti-ul cumva,odata ce creste turatia nu se mai percepe,iar in mers nu se simte nimic in neregula
Cum dreaq, m-am dat eu cu GTi si l-am prajit bine de tot.
piele_bps is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 10:44   #27
piele_bps

Stage 3
 
piele_bps's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 106
Default Re: clio sport 182

Riptor, cum iti merge masina, te dai cu ea ?
Ma gandeam la o linie, eu am un clio rs 172 din 2002. Nu m-am dat deloc cu nici un clio rs si sunt chiar curios.
piele_bps is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 10:55   #28
piele_bps

Stage 3
 
piele_bps's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 106
Default Re: clio sport 182

Aaaa, apropo, fa-ti revizia la 10 000 km ca doar e masina ta !!!
piele_bps is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 14:27   #29
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: clio sport 182

Quote:
Originally Posted by piele_bps View Post
Cum dreaq, m-am dat eu cu GTi si l-am prajit bine de tot.
era vorba de golf 5 gti(precizez ca sa nu iasa confuzii).pai asa a zis cata 16v care are rs ca mine...io ce sa zic..cu service-urile am sa ma mai interesez,oricum ori la serus ori la mach1 ma duc.si acum referitor la liniutza...da! recunosc ca imi e un pic frica..spun asta pt ca inca nu am invatat sa scot 100% din ce poate masina si ma tem sa nu fac vreo prostie! momentan m-ar tenta sa o dam din mers,ca e mai sigur.si acum marea problema! eu sunt student in bucuresti,dar masina sta in galati,la parinti in garaj,cu toate ca doar eu o conduc,si prin bucuresti mai vin ocazional deocamdata(as prefera sa am garaj si acolo),oricum daca vrei sa ne facem de cap poti sa imi dai pm cu un nr de tel,etc..si mai am o intrebare:tu ai fost la cursa de la dragonu rosu pe nocturna?am vazut un rs 172 gri in parcare si cativa tipi pe langa el,tu erai?
P.S: sa o stapanesti sanatos si sa nu o vinzi ca e super masinutza!
riptor is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 14:47   #30
piele_bps

Stage 3
 
piele_bps's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 106
Default Re: clio sport 182

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
era vorba de golf 5 gti(precizez ca sa nu iasa confuzii).pai asa a zis cata 16v care are rs ca mine...io ce sa zic..cu service-urile am sa ma mai interesez,oricum ori la serus ori la mach1 ma duc.si acum referitor la liniutza...da! recunosc ca imi e un pic frica..spun asta pt ca inca nu am invatat sa scot 100% din ce poate masina si ma tem sa nu fac vreo prostie! momentan m-ar tenta sa o dam din mers,ca e mai sigur.si acum marea problema! eu sunt student in bucuresti,dar masina sta in galati,la parinti in garaj,cu toate ca doar eu o conduc,si prin bucuresti mai vin ocazional deocamdata(as prefera sa am garaj si acolo),oricum daca vrei sa ne facem de cap poti sa imi dai pm cu un nr de tel,etc..si mai am o intrebare:tu ai fost la cursa de la dragonu rosu pe nocturna?am vazut un rs 172 gri in parcare si cativa tipi pe langa el,tu erai?
P.S: sa o stapanesti sanatos si sa nu o vinzi ca e super masinutza!
Da frate GOLF 5 GTI 200 cp , nr. de prahova, poate il sti, PH xx WRC
piele_bps is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -