Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-07, 22:30   #16
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Ms-87-baz

Merci baieti! Ideile sunt multe! Se implinesc incet pt ca vin banii incet! Dar vin banii!
Totusi as vrea sa stiu cum as putea sa cumpar neste balamale pentru capota aia! Ca nu am chef (inca) sa fac design propriu si la alea!

Edit: ma apuc sa fac o schita la fata masinii! sa vedeti si voi ce vreau sa imi fac si sa incepeti sa navaliti cu sugestii/critici!

Last edited by optimel; 14-06-07 at 22:32.
optimel is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 23:05   #17
tudo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 77
Default Re: Ms-87-baz

asteptam schita
tudo is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 23:35   #18
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Ms-87-baz

VAAI CE PENAL SUNT LA DESENAT!!! In mare e gata schitza, dar... nu cred ca ar intelege cineva (in afara de mine) ceva ( O sa ma apuc de the real thing in cursul saptamanii viitoare! Asa ca mai asteptati putin, va rog!

P.S.: Se pare ca e mai usor sa lucrezi in tabla decat in creion
optimel is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 23:39   #19
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Ms-87-baz

tipu' habar nu are de mecanisme....parerea mea e ca a inceput prost....dar oricum succes la "tentativele" de sinucidere
cristache03 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 23:53   #20
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Ms-87-baz

chiar te intreb....centrele de greutate ale pieselor le-ai calculat???...ce metoda folosesti??.... pentru ca s-ar putea sa-tzi cada in cap usa cand te urci in masina...u doar te ghidezi dupa ce au facut altzii pe alte masini....pentru care au facut sute de calcule....iar tu ai iesit cu "barda la cioplit"...scuze ca itzi aduc aceste argumente dar nu vreau sa te jignesc...dar din cate am vazut pare sa te fi apucat de un proiect interesant....binenitzeles ca te-ai gandit ca pe o DACIA nu a fost niciodata facut....si te-ai apucat sa faci in "premiera" dar stii ca asta e idee brevetabila..inventzie??....sfatul meu....daca ai ceva in capul acela de il tzii pe umeri apuca-te si de ceva calcule.....un studiu cinematic, cinetostatic, foloseste un program de proiectare, etc. iar eu sa fiu in locul tau mi-as lua ca tema Loganul, si as propune un asemenea proiect celor de la DACIA... as castiga ceva bani....insa dak nu ai intzeles ideea .....succes in continuare "la incercari".....
cristache03 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 12:29   #21
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Ms-87-baz

Bai cristache! Daca ai chef sa jignesti pe cineva, du-te si vorbeste-ti in oglinda! Daca crezi ca nu a fost masurat si calculat saptamani la rand e fix treaba ta! Usa ar 2 puncte de sustinere: 1 pivot si 1 telescop cu o putere de 380 N care e prea puternic deci trebuia facuta o parghie! Usa sta linistit deschisa si la 45 de grade nu cade nici in mers! Crede-ma ca ne-am permis sa facem toate testele cu usa din poza! In legatura cu Loganu: draga daca nu iti place nu posta! Eu unu nu mi-as luat un Logan nici daca mi-l dai pe gratis (adica l-as lua dar l-as vinde urgent)! Hai pa!
optimel is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 12:30   #22
B-61-KYS

Stage 5
 
B-61-KYS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,095
Member of:
[DACIA]
[Ghetto Cult]
Default Re: Ms-87-baz

nu esti cam categoric in privinta loganului?? ok..atunci stai cu cazanu tau! e MULT mai bun
B-61-KYS is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 21:17   #23
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Ms-87-baz

Nu vreau sa ofensez pe nimeni! Doar ca MIE PERSONAL nu imi place Loganul atata tot! Poti face si pe un Logan minuni dar EU PERSONAL vreau sa fac minuni pe 1310-le meu! Nu asta e esenta tuning-ului? Personalizarea masinii care iti place asa cum iti place (sau cum iti permiti). Daca nu vreti, nu mai postez, se sterge tot topicul si cu asta basta!
optimel is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 11:45   #24
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Ms-87-baz

eu ti-am dat un exemplu, Logan-ul, dar potzi lua si BMW seria 3, oricum te-as intreba cum ai determinat centrele de greutate ale elementelor componente sistemului?...cum ai echilibrat sistemul in asa fel incat usa sa ramana deschisa in timpul mersului (...poate ramane deschisa tot timpul, asta de efect ca ai "Lambo-doors" pe DACIA), eu ti-am dat Loganul pt ca te potzi duce la ei...si le potzi arata ce ai facut...si poate ai noroc, pt ca ei cauta oameni (ingineri) creativi, cu foarte multa imaginatzie, dar si cunostiintze pe masura, in cazul tau pot spune ca doar ai imaginatzie, dak esti asa de sigur ca acesta este un "proiect" atasaza o copie a etapelor pe care le-ai parcurs sau le parcurgi in vedere obtzinerii produsului finit...no offense dar intr-o zi vei constata ca altcineva a facut ceea ce faci tu, si va breveta toata lucrarea, iar tu vei ramane pe din-afara, doar cu "aplaudele" celor din jur....deja mi-ai dat o idee pentru un proiect de licentza...
cristache03 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 11:52   #25
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Ms-87-baz

si vezi ca toata treaba nu sta in amortizorul acela de ***N...probabil ca vei depune efort in continuare sa ridici "tentativa aia de usa" care nu e nici completa...si cand o vei echipa...vei avea surprize....dupa mine nu cred ca sistemul o sa mearga....dar ca sa-mi "inchizi" gura...la final sa atasezi un filmuletz, in care sa te vad pe tine la costum, cu o servieta in mana, si cealalta deschizand usa acelui "cazan", fara probleme...
cristache03 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-07, 05:06   #26
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Ms-87-baz

Auzi aici Cristache03! Dupa cum am zis in primul post, masina mea e inca la tinichigerie, caci nu e a mea de mult timp si trebuie sa repar ce au stricat altii! Dupa ce o scot pun usile fata echipate complet si vei vedea ca merge! Ai putintica rabdare, nu te mai lua de mine doar pentru ca s-au luat altii de tine si nu mai zice de mine ca aberez cand deja tu ai fost acuzat de atatea ori de aberatiile tale cu bolidul tau care face Baia-Mare - Constanta in 3 ore, ok? Daca ai intrebari intreaba, daca nu, nu striga in gura mare ca e imposibil, ca multi au zis ca Pamantul e centrul Universului...
optimel is offline   Reply With Quote
Old 17-06-07, 05:11   #27
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Ms-87-baz

Cele mai mari incercari le-am depasit deja! Cand o sa imi pun usile fata sus o sa mai am probleme de reglaje ca sa se inchida usa perfect pe garnituri si pe linia masinii, ceea ce e la fel de usor ca si cu o usa cu sistem de deschidere normala!
Secretul e ca in loc de balamalele de pe stalp si usa am pus 2 plat-benzi pe stalp si respectiv usa. Balamalele din usa nu mai exista si platbanda de pe usa se prinde direct in "radacina" fostelor balamale din usa. Punctele de tensiune sunt exact aceleasi ca si la sistemul stock si pe stalp si pe usa. Sincer imi pare rau ca nu am poza disponibila momentan dar iti promit solemn ca in maxim 24 de ore o sa vezi sistemul desfacut si te vei lamuri si tu si ceilalti! Ok?
optimel is offline   Reply With Quote
Old 17-06-07, 09:22   #28
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: Ms-87-baz

eu chiar te rog sa pui aici sau pe pm(cum vrei si daca vrei ) poze si schema cum ai facut , poate incearca si altii

ps: spor in terminarea masinii si nu mai baga in seama toti ciudosii care nu is in stare de nimica , numa de comentat is buni .
__________________

Last edited by vlad_VSV; 17-06-07 at 09:24.
vlad_VSV is offline   Reply With Quote
Old 17-06-07, 18:59   #29
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Ms-87-baz

Precum am promis, vin cu poze la sistemul meu "prost conceput si imposibil de realizat":
Asa arata prinderea pe stalp:

Asa arata balamaua in pozitia inchis:

Si asa arata balamaua in pozitia deschis (cand e usa sus):
optimel is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 09:10   #30
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Ms-87-baz

usa nu iese in afara, ca sa nu mai fii nevoit sa tai la plafon?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -