Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-09, 22:14   #1
raulmare

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 9
Smile MM-02-MHV - Capitala babei mele



Furia verde din Baia Mare


Last edited by raulmare; 10-02-09 at 19:10.
raulmare is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 23:28   #2
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Capitala babei mele

Iti recomand sã vizitezi link`ul https://forum.4tuning.ro/267-dacia/31237-posta-completa-thread.html
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 17:18   #3
raulmare

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 9
Default Re: MM-02-MHV - Capitala babei mele

"Furia" verde din Baia Mare acuma mam exprimat asa i spun ironic furia mie unu imi e foarte draga


Asa ce sa spun urmaresc de mult situ si mia placut foarte mult ce au realizat uni cu masinile lor si mias fi dorita sa fac si eu asa ca si ei eu am incercat ceva is destul de multumit de ea ,in pozele astea masina asa arata arata anu trecut adica pana la august 2008 cand mam apucat sa lucrez si eu p ea un fel de" capitala" eu as spune ,nu e un tuning adevarat cum au reusit alti .

Last edited by raulmare; 15-04-09 at 17:22.
raulmare is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 17:23   #4
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Capitala babei mele

Si in prezent cum arata) ce an e ) da mai multe detalii ) ce bestie ai sub capota )?
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 17:48   #5
raulmare

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 9
Default

Na ce sa spun masina are o istorie destul de frumoasa si amuzanta eu sant al doilea proprietar sant mandru de ea .
Eu i zic" furia" asa in gluma merge ce merge ea e tot dacie modificari la motor nu are .
Masina e din anu '81 este o adevarata doamna cand am achizitionato masina era intro stare deplorabila a fost tinuta in sura aproximativ 5 ani eu am luato in '96 adica parinti . tin sa mentionez ca pana in BM am folosit 4 cauciucuri am aflat ulterior spre surprinderea mea ca masina mergea cu palinca in loc de lichid de frana scaune prinse cu sarma era sa proace un accident chesita asta se rupese sarma la intrarea in o intersectie na scanduri in scaune si multe altele ....
Masina a fost facut in '96 reconditionata ca sa zic asa multi au spus ca nu va fi o masina da am reusit sa o scoatem la capat .Dupa spusele mecanicului care si acuma tot el sa ocupat de ea are motor frantuzesc carburator frantuzesc dupa cum mia spus el eu nu sant in masura da am vazut stantat made in france motoru este 1.3 na ce sa fac micut da merge foarte bine nu am avut probleme cu el nu consuma ulei merge foarte bine si tin sa spun culoarea este originala nu am schimbato din cate am inteles a fost facuta la comanda masina cea ce nu prea vazusem cand am luato era ca sa zic asa umpic unicata .

In august anu trecut mam apucat de ea sa lucrez la ea incurajat de ce am vazut aici sincer mia placut foarte mult unele masini na eu miam dat silinta sa fac ceva din ea da nu prea am avut bani multi bugetu era destul de restrans .lucrurile pe care leam facut in mare la ea sant urmatoarele :
- partea de mecanica am pus earulmenti ,planetare ,placutze de frane si cilindri de frane la toate rotile, cam tot ce e bucsarai la roti , linia de toba inafara de ultima parte care e cromata si taragotu care nu tin mai mult de 1 an cauciucuri fatza noi ,radiator mai mare nu ca cel original mai scurt, o gramada de chestioare la motor furtune ,condesator delcou,platine etc. la motor nu am insistat pt ca mege bine nu consuma ulei si are consumu zic eu destul de bun la benzina pt o masina asa veche desigur in '96 motoru a fost reconditionat schimbat tot ce trebuia set motor ..etc.
-dupa acea am inceput la partea de caroserie masina fost"dezbracata"ca sa zic asa ramanand p ea doar coroseria si motoru , parbrize scaune tapiterie toate au fost scoase msina fiind sudata in cateva locuri , am izolato cu "teroson" sprint cam 7 cuti am vopsito .
-a inceput partea de asamblare si am pus p ea urmatoarele : garnituri parbriz luneta garnituri usi , tapiterie tavan ,scaune mazda in fatza , tapiterie scaune ,bordu lam vopsit in culoarea masini , volan schimbat barile leam schimbat cele vechi erau uzate si cam rupte la ce bune sant , faruri de "autobuz" reanault amuzant poate da asa e se potrivesc halogene, multe altele momentan nu imi vin toate in cap.
-muzica un MP3 player Pioner si 4 boxe JBL 2 mari ovale in spate si 2 mai mici in portiere fatza se aude foarte frumos .

ce sa spun eu is multumit asa si asa cum a esit daca as mai fi avut bai as mai face p ea
o sa incerc sa pun si poze cum am lucrat la ea la toate etapele si sa va arat cum arata momentan


Te rog foarte mult sa folosesti functia Edit !

Last edited by Daniel_Toa; 16-04-09 at 09:04.
raulmare is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 18:42   #6
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Capitala babei mele

Da dar asteptam cat mai multe poze... :O
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 17:53   #7
raulmare

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 9
Default











Cam asa arata masina la inceput cand mam apucat de ea sa muncesc la lea am lucrat la ea p partea mecanica si caroserie si am luat d p ea ce trebuia luat.....







cu masina la sudor a avut ceva de sudat p ea nu asa mult zic eu da no e batrana baba ce sa fac

Masina la vopsitor deja era pregatita aproape de vopsire a fost suflata cu spritchit si cu chit rapid ........



Seara in care am terminat de vopsit masina, culoarea e culoarea ei originala mi sa parut o culoare destul de frumoasa cand am luato nu vazusem masina la fel ca amea adica privind culoarea ,noaptea masina se vede albastra in loc de verde asa face o iluzie culoarea.


Masina in ziua precedenta vopsiri , am scoso umpic la soare sa se "bronzeze " defapt sa se uste vopseaua mai bine




Last edited by Daniel_Toa; 18-04-09 at 09:19.
raulmare is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 18:55   #8
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Capitala babei mele

Da arata bn ..cat te-a dus vopsit , tinichigerie, manopera materiale etc etc ?
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 20:37   #9
raulmare

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 9
Default Re: Capitala babei mele

O sa mai pun si poze cu masina gata cum arata momentan eu as mai face multe de nu am bani na ce frantz e criza .
ce pot sa spun nu am facut un calcul cat ce si cum da credetima ca am bagat in ea cred ca 1000 de euro fara sa spun ca tot ce apartine de vopsit si izolat care au fost facute de tatal meu care lucreaza in domeni de vreo 30 ani .
in rest au costat cum am spus mai sus ce sa spun is destul de multi bani bagati in ea si sa stiti fratilor tot dacie ca sa zic asa mie oricum imi e draga e prima masina na sper sa pot circula cu ea mult si va admir foarte mult pe cei care ati lucrat la masinile voastre . sincer nu am intereseaza cat am cheltuit a fost o ambitie sa o fac mia placut foarte mult ce au facut alti mias fi dorita sa ajung la stadiul lor na cine stie poate o sa fac .
cat de repede o sa pun si poze cu msina gata numa sa caut aparatu foto si sa le descarc si am ceva poze si cu telefonu .
raulmare is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 20:51   #10
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Capitala babei mele

Da circuli mult si bine pana le scoate astia dupa piata
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 21:03   #11
raulmare

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 9
Default Re: Capitala babei mele

Pai cam da d aia mam oprit sa mai mesteresc p ea eu is destul de multumit d ea da no sti cum e ar mai incapea cat o sa pot o sa circul cu ea cat nu nu gasim noi modalitati ca santem inventivi noi romani
raulmare is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 21:41   #12
conty one

Stage 5
 
conty one's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,059
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Capitala babei mele

frumoasa culoarea asta....da stai fara grija ca v-or mai circula daciile...
conty one is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 23:56   #13
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: Capitala babei mele

Ar fi pacat acum sa-i pui tot bari si masca de plastic. Cel mai bine arata cu barile nichelate.
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 14:06   #14
raulmare

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 9
Default

Se gasesc greu alea si na initial vroiam sa o fac fara bari da no se leaga Garcea-lai de tine si astea de la ITP

Aici am inceput sa montez una alta pe masina


Aici am montat bara fatza si farurile de la un autobuz reno care tin sa spun ca is aproape similare nu a trebuit sa le fac nici o modificare totul a fost la fel


Aici in poze se vad boxele din spate dupa ce leam montat a fost destul de lucru la ele ca leam montat p un osb de 1 cm si mochet alea alea.



Scaunele cu Huse pe ele aratau bine si fara huse da no nu se potrivea cu bancheta care e originala

Boxele din spate vazute din interior se vede tapiteria pe tavan si husele

Tapiterie tavan na mie imi place alta nu am gasit mai faina




alte poze ............
Bordu inainte de al vopsi in culoarea masini...

Boxele din portiere fatza vai cat mam chinuit cu ele am dat usile jos dupa am vopsit masina ca sa pot da niste gauri sa pot trege firele si firele intre usa si prag is protejate de un furtun de la niste perfuzi... ce dracu inventeaza romanu la nevoie leam pus pt ca sa nu se zugrume cablu si in timp sa se uzeze.

Asa arata interioru la masina cotiera , schimbatoru scurtat 5 cm ,Mp3 anplasat alt loc nu am gasit .deasupra calorifer de VW in 5 min incepe sa se faca caldura in masina vorbesc serios e legat direct la chiuloasa etc si altele.



Prima zi cand am terminat cu ea si am circulat cu ea si atunci cred ca am duso la ITP.....si aia de la itp au zis ca arata foarte bine numa mia crescut inima


Prima data cand am spalato .........

Asa si restu ceva poze cu ea ..... a si aici iam pus si plasa in fatza daca se vede are forma aia de fagure de miere misto






Ce sa spun eu sant multumit de ea mie imi e foarte draga tin sa spun ca voi mati incurajat sa fac asta si va multumesc ....

Last edited by Daniel_Toa; 18-04-09 at 09:19.
raulmare is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 15:26   #15
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Capitala babei mele

intradevar masina arata bine.are linie,se vede ca este ingrijita dar totusi incearca sa mergi pe linia clasica fara plasticuri pe ea....
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -