Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Bursa serviciilor AUTO

Bursa serviciilor AUTO Cereri si oferte de servicii AUTO

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-10, 11:10   #91
sayany
VW Driver

Stage 3
 
sayany's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 100
Member of:
[VW]
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

va salut

am masina inscrisa la bg
ma intereseaza cat ma ajunge asigurarea+itp+carte verde+impozit
fara sa ma deplasez,si la impozit se da chitanta ceva?
masina mea a trecut prin mai multi proprietari,am procura originala+ toate contractele vanzare-cumparare,as vrea sa o trec direct pe numele meu adica procura originala sa fie direct pe numele meu,sper ca veti intelege la ce ma refer.

multumesc, astept raspuns
__________________
"Adevarul este o eroare exilata in eternitate."
sayany is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 11:10   #92
sayany
VW Driver

Stage 3
 
sayany's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 100
Member of:
[VW]
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

am uitat sa mentionez,masina este inscrisa pe persoana fizica
sayany is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 16:39   #93
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Itp + asigurarea + cartea verde costa 200 euro fara sa veniti ! Impozitul nu stiu exact cat e se calculeaza acolo! Da la impozit se da chitanta!
O sa ma interesez cat costa trecerea pe numele dvs.
matican is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 19:02   #94
sayany
VW Driver

Stage 3
 
sayany's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 100
Member of:
[VW]
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

multumesc
astept raspuns
sayany is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 17:37   #95
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Raspuns pentru dl Sayany:
Pentru a putea trece masina pe numele dvs. trebuie urmatoarele:
- sa obtineti o locuinta (inchiriere) in Bulgaria
- sa deschideti un cont bancar in valoare de 1000 euro
- sa asteptati ceva timp pana se accepta rezidenta
- apoi costurile schimbarii de proprietar
matican is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 17:41   #96
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
)) scuza-ma ca rad,dar de cand ai scos-o pe asta?Tin sa te contrazic,iar maine iti prezint si dovezi clare,procura de pe persoana fizica este valabila pe TIMP NELIMITAT nu pe 3 luni asa cum spui tu!
Sincer,daca vrei sa iti faci reclama fa-o in alt fel,nu asa iti strangi clientii!Maine inscriu o masina DIN NOU PE PERSOANA FIZICA BULGARA si o sa atasez si o copie de pe procura
Masina mea,ma rog,ex masina care am avut-o am inscris-o la bulgari,dupa ceva vreme cand am vandut-o,adica acum 2luni de zile,i-am tradus actele noului proprietar(actele traduse dupa 7-8luni dupa ce am inscris-o la ei - deci nu le tradusesem ),si ghici care era traducererea: pot s`o vand,s`o inchiriez,s`o evaluez la ce pret doresc,etc etc etc
Te rog frumos ....
Am ramas dator lui Kidu2006 pentru a demonstra ca nu vreau sa fur clientii nimanuii si vreau doar sa demonstrez ceva in legatura cu inmatricularea pe firma si inmatricularea pe persoana bulgara :
Potrivit legilor romanesti si ale comunitatii europene:"Autovehiculele si remorcile înmatriculate în alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie."
Vezi Capitolul V, Sectiunea 6 art 82, aliniatul 4. din noul COD RUTIER : http://bpr.b.politiaromana.ro/Legisl...utier-2006.htm
asa ca sper ca intelegeti ca nu sunt un mincinos si nu vreau sa fur clientii numanui!

Last edited by matican; 23-02-10 at 17:45.
matican is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 14:23   #97
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Smile Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by matican View Post
Am ramas dator lui Kidu2006 pentru a demonstra ca nu vreau sa fur clientii nimanuii si vreau doar sa demonstrez ceva in legatura cu inmatricularea pe firma si inmatricularea pe persoana bulgara :
Potrivit legilor romanesti si ale comunitatii europene:"Autovehiculele si remorcile înmatriculate în alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie."
Vezi Capitolul V, Sectiunea 6 art 82, aliniatul 4. din noul COD RUTIER : http://bpr.b.politiaromana.ro/Legisl...utier-2006.htm
asa ca sper ca intelegeti ca nu sunt un mincinos si nu vreau sa fur clientii numanui!
FRUMOS raspuns MATICAN .....mi-a placut la nebunie ....eu nu stau sa dau detalii la NIMENI ...si noi avem firma de 5 ani in GR cu inm BG .....
inca 2 data am ramas surprins de raspunsul oferit ) INM astea pe persoana FIZICA ..
.am dat un caz in BAICOI unde omu avea in loc de REVIZII si ASIGURARi cartonase dalea cumparate de la TAXYMETRISTIII aia cum treci podul !!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 15:10   #98
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

poi in articolul ala de lege nu scrie nimik legat de inmatricularea autovehiculului pe pers fizica sau juridica.*****ie doar''Autovehiculele si remorcile înmatriculate în alte state, detinute de persoane ...(deci unde e diferentierea intre auto inscris acolo pe pers.fizica si pe pers.juridica?)


P.S eu am masina inscrisa pe persoana JURIDICA..dar vrea sa inteleg cat mai bine interpretarile din codul rutier..sa pot sa explic si organului(daca e nevoie).multumesc!
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 17:06   #99
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
FRUMOS raspuns MATICAN .....mi-a placut la nebunie ....eu nu stau sa dau detalii la NIMENI ...si noi avem firma de 5 ani in GR cu inm BG .....
inca 2 data am ramas surprins de raspunsul oferit ) INM astea pe persoana FIZICA ..
.am dat un caz in BAICOI unde omu avea in loc de REVIZII si ASIGURARi cartonase dalea cumparate de la TAXYMETRISTIII aia cum treci podul !!
Da, taximetristii aia ti-o inmatriculeaza in 2 ore tot ! , dar le fac la 2 strazi mai incolo )
matican is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 18:00   #100
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Smile Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by matican View Post
Da, taximetristii aia ti-o inmatriculeaza in 2 ore tot ! , dar le fac la 2 strazi mai incolo )
TOCMAI la asta mam referit ...este acel MIRAJ inmatriculari AUTO cu 400-550 euro TOATE TAXELE INCLUSE ......cum procedeaza multi de pe FORUMURI si lumea se incanta UNDE E MAI IEFTIN ...stii ? si omu ave CARTONASE dalea COLORATE si CAPSATE ...cu capsator dala .......intelegi ?? MIE din cauza la bagaretilor astora de pe aici NICI nu am mai stat cu Topicu ......reclama se duce din VORBA in VORBA

SPOR in continuare baietii CAT mai multe asigurari si revizii !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 19:26   #101
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

da !!! stiu despre ce e vorba, dar daca incerci sa explici la un client zice ca vrei sa il atragi pentru tine ! asa ca nu mai le zic toate astea ! cine i-a teapa cu bulgari bine , cine vrea sa fie legal si fara probleme apeleaza la firme , nu neaparat la firma mea !
matican is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 22:38   #102
rebelkid

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Inmatriculez masina pe firma dumenavoastra.La anul cand trebuie sa preluges valabilitatea actelor daca nu dau de dumneavoastra sau nu mai aveti firma cum se procedeaza ?

Daca doresc sa vand masina am nevoie de acordul , stampila de la firma dumneavoastra ?


Multumesc anticipat!
rebelkid is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 09:11   #103
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Smile Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by matican View Post
da !!! stiu despre ce e vorba, dar daca incerci sa explici la un client zice ca vrei sa il atragi pentru tine ! asa ca nu mai le zic toate astea ! cine i-a teapa cu bulgari bine , cine vrea sa fie legal si fara probleme apeleaza la firme , nu neaparat la firma mea !
tocmai asta e ideea ! ca ala se incanta ca ...o afce cu 450 euro pe NUMELE unui necunoscut care a doua zi o scoate frumos de la finante ....

AM AUZIT o MANEVRA cu asigurarea cum ca merge sa iei BANI de pe ea ? nu stiu cat de adevarat este

pe cand o FIRMA prin portofoliul ei de clienti este in INTERESUL ei de ai asigura omului serviciile ANUALE pentru ..comisionu de 50 -70 euro DEPINDE DE CAZ !!!

dar ...daca omu se gandeste MAI FRATE : omu asta face in locul meu : DRUMU pana in Bulgaria ....TRECE PODU ala ...alearga dupe ASIGURARE , CARTE VERDE , dute la service FARA MASIAN sa faca omu revizia ....stai la Finante (bine ca nu e coada ca la noi) .......SA FIM SERIOSI !!!



aici e PROSTIA ROMANEASCA !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 11:49   #104
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by rebelkid View Post
Inmatriculez masina pe firma dumenavoastra.La anul cand trebuie sa preluges valabilitatea actelor daca nu dau de dumneavoastra sau nu mai aveti firma cum se procedeaza ?
Daca doresc sa vand masina am nevoie de acordul , stampila de la firma dumneavoastra ?
Multumesc anticipat!
La anul cand trebuie sa faceti ITP , asigurararea + cartea verde, aveti 2 posibilitati :
- ori ma sunati pe mine sau la firma mea si trimiteti copii dupa carte si talon si va fac eu itp, asigurarea si cartea verde, ori cautati pe altcineva care face ITP uri si asigurarii, nu trebuie neaparat sa fiu eu prezent sau firma mea !
- ori mergeti dvs. in Bulgaria si va faceti ITP ul si asigurarea, asigurarile se fac si in Romania la cei care sunt brokeri de asigurari in Bulgaria

Intrebarea 2: "Daca doresc sa vand masina am nevoie de acordul , stampila de la firma dumneavoastra ? "
Procura notariala va ofera toate drepturile , puteti sa faceti ce vreti cu masina ! Puteti sa o radiati, sa o vindeti, sa o subinchiriati, sa o amanetati , sa o faceti taxi, etc.
Daca doriti sa nu va mai contactam pe dvs. atunci cand trebuie platit impozitul si ITP + asigurarea, veniti cu noi in Bulgaria, anulam procura si contractul dvs. si facem alta procura si contract!
matican is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 11:51   #105
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
tocmai asta e ideea ! ca ala se incanta ca ...o afce cu 450 euro pe NUMELE unui necunoscut care a doua zi o scoate frumos de la finante ....

AM AUZIT o MANEVRA cu asigurarea cum ca merge sa iei BANI de pe ea ? nu stiu cat de adevarat este

pe cand o FIRMA prin portofoliul ei de clienti este in INTERESUL ei de ai asigura omului serviciile ANUALE pentru ..comisionu de 50 -70 euro DEPINDE DE CAZ !!!

dar ...daca omu se gandeste MAI FRATE : omu asta face in locul meu : DRUMU pana in Bulgaria ....TRECE PODU ala ...alearga dupe ASIGURARE , CARTE VERDE , dute la service FARA MASIAN sa faca omu revizia ....stai la Finante (bine ca nu e coada ca la noi) .......SA FIM SERIOSI !!!



aici e PROSTIA ROMANEASCA !!!
La asigurarii castiga multi bulgarii !
1. In multe cazuri se face asigurarea pe 3 sau 6 luni, automat ei platesc mai putin si multi romanii nu se mai uita la perioada de valabilitate
2. Asigurarea e ca la noi, daca vinzi sau radiezi masina, iti iei banii inapoi de la asigurarea pe lunile ramase!
matican is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -