Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Bursa serviciilor AUTO

Bursa serviciilor AUTO Cereri si oferte de servicii AUTO

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-09, 16:31   #1
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Exclamation Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Inmatriculez auto,moto,etc la vecinii bulgari unde bineinteles este mai ieftin!Dupa cum bine stiti majoritatea,auto nu trebuie sa depaseasca 163cp..tot ce este peste 163cp este mai mult!
Pretul este de 550euro!
Ce intra in pret:
Platforma,acte(ITP,ASIGURARE,CARTE VERDE,TALON,CARTE IDENTITATE),procura,contract vanzare-cumparare!
Totul se face foarte repede,LEGAL,fara batai de cap,totul in cateva ore
Nu vreau sa aud intrebari de gen "si a cui e masina pana la urma",si daca vine bulgaru sa imi ia masina"," si daca imi trece masina de cusut pe acte",etc etc etc
Astea sunt povesti inventate de lumea care n-are treaba!
Azi 13.08.2009 mi-am inscris masina proprie si personala la bulgari
Pt interesati,folositi PM sau aici - De asemenea imi asum in mare parte riscul de a raspunde in caz de ceva gresit(ceea ce nu este cazul)
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 15:42   #2
djeddy

Stage 3
 
djeddy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 94
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

dar de recuperat acte din bg se poate ? (talon ridicat la noi in ro pt toba)
djeddy is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 23:26   #3
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Cat timp a trecut de cand ti l-au luat?Te intreb pt ca si eu am patit`o cu o "fosta" masina de-a mea.. era "inscrisa" in Germania,iar in seara respectiva mi-am luat destul puncte,amenzi,si talonul ridicat!Ma interesasem si aveam la dispozitie 2 sapt sa fac ce trebuia sa`l iau inapoi,apoi talonul pleca spre ambasada iar de acolo la nemti .. masina respectiva evident fiind radiata
Ce pot sa-ti spun,daca mai ai timp alearga cat mai poti sa-l iei din tara de la militia noastra .. daca NU,nu stiu ce as putea sa-ti zic,decat ca ar trebui sa iei legatura cu cel care ti-a inscris-o,respectiv cu omu din acte!
Succes
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 03:25   #4
djeddy

Stage 3
 
djeddy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 94
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Talonul este deja la bg(6 luni). Am luat legatura cu proprietarul dar nu a putut sa faca nimic fara masina acolo . Masina in talon figureaza cu motor 1.4 ,acum are 2.5 si evacuare custom (talonul a fost ridicat pentru evacuare ) si deci nu pot ajunge cu masina acolo ..
djeddy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 00:53   #5
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Sa inteleg ca este vorba de vreun urs,ba da poti sa`l iei inapoi cu ajutorul bulgarului!
Depinde unde ai inscris`o,in ce oras,te duci pe roti pana la granita,apoi pe platforma cu ea sau tot pe roti pana la RAR la ei,unde vei face omologarea motorului,si iti vei dobandi/redobandi actul
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 08:43   #6
djeddy

Stage 3
 
djeddy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 94
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Nu este vorba de urs (nu am auzit de urs cu 1.4)...este vorba de astra F care a avut 1.4 8v si acum are 2.5 24v V6.cu bulgarul am incercat dar nu are ce sa faca decat daca este masina acolo.Omologare nu o sa faca nimeni niciodata pentru ca nu s-a montat motorul respectiv pe astra F si oricum depaseste 120kw.Mie imi trebuie cineva care relatii la politie la ei sa imi ridice talonul ca si cum masina este ok.

O zi buna!
djeddy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 10:56   #7
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Scuze,nu vazusem ca motorul era de 1.4 ... Pai hai sa incercam altcumva,mai ai cumva motorul original?Poti pune alt motor?1.6 1.7 sau 1.4?Iar chiar daca depaseste 120kw nu tre sa te sperii,tu nu mai platesti taxa de PRIMA INMATRICULARE,platesti omologarea motorului!
Nush ce sa zic,lasa-ma sa ma interesez sa vedem daca se poate face ceva fara prea mari batai de cap pana la urma
P.S.: As vrea sa vad si eu Astra aia cu 2.5 pe ea
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 07:56   #8
mc_crbl

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 607
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

te contrazic! Chiar daca ai inscris masina cu motorul de 1.4 si acum ai schimbat motorul cu 2.5 peste 121kw daca vrei sa omologhezi noul motor trebuie sa platesti accize pt noul motor pt ca are peste 121kw...
Am inteles ca din ianuarie se vor scoate accizele si orice motor se poate inscrie la pretul cum te intelegi cu bulgarul
mc_crbl is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 21:16   #9
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Quote:
Originally Posted by mc_crbl View Post
te contrazic! Chiar daca ai inscris masina cu motorul de 1.4 si acum ai schimbat motorul cu 2.5 peste 121kw daca vrei sa omologhezi noul motor trebuie sa platesti accize pt noul motor pt ca are peste 121kw...
Am inteles ca din ianuarie se vor scoate accizele si orice motor se poate inscrie la pretul cum te intelegi cu bulgarul
Eu cred ca si la ei este cum este la noi!
Exemplu:
Bmw e30 1.6 il iau si il inscriu pe Romania,platesc xxx euro,dupa 3 luni decid sa schimb motorul si sa pun 2.5 24v,automat motor mai mare cai mai multi fatza de precedentul!Ma duc la RAR sa-mi recuperez talonul luat de nenea militianu din intersectie,unde voi plati doar omologarea noului motor,respectiv taxele de rigoare care sunt!Eu cred ca asa este si la ei
Iar despre ce ai auzit tu,respectiv alte zvonuri "de nush cand se plateste pe zi nush ce suma pt masinile cu nr de afara" sau taxa pe Ro va cadea",astea sunt simple zvonuri care nu or sa se intample niciodata!
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 22:56   #10
djeddy

Stage 3
 
djeddy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 94
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Scuze,nu vazusem ca motorul era de 1.4 ... Pai hai sa incercam altcumva,mai ai cumva motorul original?Poti pune alt motor?1.6 1.7 sau 1.4?Iar chiar daca depaseste 120kw nu tre sa te sperii,tu nu mai platesti taxa de PRIMA INMATRICULARE,platesti omologarea motorului!
Nush ce sa zic,lasa-ma sa ma interesez sa vedem daca se poate face ceva fara prea mari batai de cap pana la urma
P.S.: As vrea sa vad si eu Astra aia cu 2.5 pe ea
Motorul original l-am vandut (din prostie - era ceas - nu mi-am dat seama ca mai tarziu este posibil sa imi trebuiasca). Am vb cu cineva care are un F 1.6 avariat motorul este bun, dar are actele in regula.Daca il iau nu mai am nevoie de actele de BG.Eu le-as vrea totusi pe cele de BG inapoi. In concluzie eu nu pot ajunge cu masina la BG.Trebuie cineva care sa il poata ridica ca si cum as fi fost cu masina acolo (stampilata dovada ca si cum s-a remediat problema si ridicat talonul).Motorul de 2.5 e clar ca nu o sa il omologheze nimeni (Ro sau Bg)...pt ei este prototip.

P.S : cand o sa rezolv cu actele poate, poate ne vom intalni....cine stie.

Stima!
djeddy is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 15:38   #11
mc_crbl

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 607
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Eu cred ca si la ei este cum este la noi!
Exemplu:
Bmw e30 1.6 il iau si il inscriu pe Romania,platesc xxx euro,dupa 3 luni decid sa schimb motorul si sa pun 2.5 24v,automat motor mai mare cai mai multi fatza de precedentul!Ma duc la RAR sa-mi recuperez talonul luat de nenea militianu din intersectie,unde voi plati doar omologarea noului motor,respectiv taxele de rigoare care sunt!Eu cred ca asa este si la ei
Iar despre ce ai auzit tu,respectiv alte zvonuri "de nush cand se plateste pe zi nush ce suma pt masinile cu nr de afara" sau taxa pe Ro va cadea",astea sunt simple zvonuri care nu or sa se intample niciodata!
La noi motorul este considerat piesa interschimbabila, insa singurele conditii pentru omologarea noului motor sunt ca acel motor sa fi fost pus pe acel model de caroserie, puterea noului motor sa nu fie cu mai mult de 40% mai mare fata de motorul initial, sa fie schimbat sau upgrade la sistemul de franare in conformitate cu puterea noului motor si nu in ultimul rand schimbarea motorului sa se faca in service pt a avea factura. Uneori am inteles ca mai trebuie si o confirmare de la reprezentanta marcii respective ca acel motor a fost pus in productia de serie a acelui model de caroserie!
In Bulgaria pt omologarea noului motor iti trebuie factura pt noul motor (bulgarul meu a facut astfel de facturi cu 150-200euro cu tot cu spaga pt cei de la ITP)
Daca noul motor are peste 121kw se platesc accize! Cam 15euro/kw pt intervalul 121-150kw si 30euro/kw pt motoarele cu peste 151kw!
Odata cu omologarea noului motor se fac alte acte noi ale masinii!
Pentru orice interventie/modificare cand se omologheaza in bulgaria se fac acte noi!
Daca vi se fura numerele de pe masina, daca se schimba culoarea, daca se schimba motorul si vreti sa fiti in regula trebuie sa mergeti cu masina la cel pe numele caruia este inscrisa pentru a face acte noi!
Eu asta stiu de la omul meu! Daca voi stii mai multe va rog sa detaliati!
mc_crbl is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 23:11   #12
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

UPPP ... 400 EURO ORICE MASINA PANA IN 163CP !!!! CEA MAI BUNA OFERTA DE PE PIATA
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 23:27   #13
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Sa mai inmatriculat un bmw e36 sapt trecuta cu 400e,maine urmeaza o Laguna .. din pacate oferta nu mai este valabila cu 400e.!
Up 500euro orice masina pana in 163cp
Inmatricularea se face repede,Talon,Cartea masinii,ITP,Asigurare,Carte verde,Procura+Contract vanzare-cumparare pe numele noului proprietar roman(care are dreptul sa faca orice cu masina)
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 19:57   #14
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Upppp ...
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 10:24   #15
Khristy
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Khristy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 911
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Inmatriculez auto pe Bulgaria!

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Upppp ...

Un volvo v40 din 97 motor 1.8 114cai , nu mai am numere de nici un fel la el , sunt din piatra neamt , cum putem sa rezolvam si cat ma costa ??
__________________
Khristy is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -