Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   BMW E36 vs. BMW E30 (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/98608-bmw-e36-vs-bmw-e30.html)

Alexutzzz 11-04-10 03:30

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
e30 mi-am dorit din totdeauna dar dupa varsta in care am luat permisul am avut alte prioritati.acum am ocazia sa imi iau un e30 doar pentru zilele cu soare dar nu o sa o fac pentru ca ar sta toata vara degeaba(plec din tara).Cand ma intorc cu siguranta o sa imi fac placerea.Am mers in dreapta intr'un e30 2.5 12v compresor mecanic,blocant scurt cu un sunet demential si am ramas numai cu gandu la urs,cand vad urs pe strada nu conteaza starea intorc capul dupa el,intorc si dupa e36 doar daca este super intretinut.

GTR 11-04-10 13:14

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
E30 standard poate fi comparat cu cu orice E36 pana la M3, M3 E36 indiferent de varianta rupe ursuletul si la tot inclusiv senzatii.

Scricy HKS 11-04-10 14:16

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
e30 are botul agresiv dar restul masinii(spatele si lateral), pe mine nu prea ma incanta, de asta aleg e36 ptr ca are un design mult mai modern:-)

in orice caz ambele sunt masini legendare:D

ar trebui sa se faca un poll:!:

mistreku 20-04-10 21:44

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
E36 pt ca E30 deja e un pic prea vechi, si asta isi cam spune cuvantul. am vazut destul de multe si snt prea putine cele care inca mai au linia lor de fabrica, pe care se mai aseaza elementele cum trebuie. fiabilitatea de asemenea cred ca ar fi o problema cum este de altfel si partea de caroserie (rugina). dpdv al performantelor, iar E36-le e peste la aceleasi modele (320 vs 320. 325 vs 325 etc). interiorul, iar mi se pare mult mai reusit la e36 - si pana la urma e normal, e vb de evolutie. cum si la e46 e mult mai reusit decat la e36, si asa mai departe. deci una peste alta, chiar nu as sta pe ganduri la comparatia asta, exceptand cazul in care ursul e chiar impecabil, insa asta destul de rar. dar in principiu, cred ca performantele ar fi factorul hotarator in comparatia asta.

JunKer_hP 20-04-10 22:53

Re: bmw e36 vs.bmw e30
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 1888550)
greu de spus. fiecare cu farmecul ei. eu as lua din amandoua. de fapt as vrea 4:)):
- un e30 reconditionat, totul stock, sa arate ca in prima lui zi de viata
- un e30 modificat, suspensii joase, jenti late etc si o culoare unica
- un e36 coupe putin personalizat
- un e36 sedan, la fel, putin personalizat
nu m-as putea hotari niciodata.


Pt. asta as alege e30:oops:

mytza_toxic 26-04-10 09:10

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
Pentru interior...e36 (sunt posesor)
Pentru exterior si personalitate.....in orice zi un urs.
Sa nu uitaam ce deja pisiku incepe sa devina incetisor o icoana in lumea auto.
Mai are de mancat un pic pana la rechin si urs dar incetuc....

gonzy_et 26-04-10 14:49

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
Alegerea mea ar fii E30 designul e perfect fiindca reprezinta la maxim sfarsit anilor 80 si e evolutia k si design al modelului E21. In schimb E36 a fost un nou inceput e complet design nou(modern anii 90) fata de E30. Proportiile si linia lui E36 se regasesc mai ales pe E46 care a fost perfectionarea la designul lui E36, si asta fiind un motiv pentru care nu sunt fan E36 e un model de trecere la modelul ce zic eu cai e mult mai reusit E46.

In domeniul de motorsport no coment M3 E30 e legenda fiindca divizia M au perfectionat abilitatile ori cum bune a lui E30 datorita masei proprii mici si a echilibrului care e aproape 50/50. M3 E36 nu are chear atatea castiguri la DTM si Turing dar are celebrul motor de 3.0/3.2 care furniza 320 cp. La exterior M3 E36 nu poate bate un M3 E30 fiindca la M3 e30 sa reproiectat forma masini de a perfectiona aerodinamica si asa sa dedus o forma impecabila un design de nebatut, in schib un M3 E36 nu a avut sichimbari asa radicale bari noi eleron spate si praguri, si asta se remarca atunci cand incerci sa iti transformi un E36 normal intrun M3 E36 unde schimbi elemetele respective cu asa numit Kit M si ai o imitatie aproape la fel la exterior (dar incercati sa faceti dintrun E30 un M3 E30 va fi mult mai greu referinduma la exterior)

Pentru mine ramane E30 masina dorita si iubita urmeaza achizitia daca ne ies finantele in criza asta.

jakal 26-04-10 17:22

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
E30.......clar
mi-a placut f. mult modelul asta
am avut peste 10 masini modelul asta, chiar 5 in acelasi timp.
acum mai am 3......-P
e36 nu imi plac, nu ma atrage modelul....desi am avut ocazia si banii sa cumpar masina aranjata bine...

aleks 27-04-10 01:03

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
Quote:

Originally Posted by mytza_toxic (Post 3311091)
Sa nu uitaam ce deja pisiku incepe sa devina incetisor o icoana in lumea auto.

Maşină bună, frumoasă la vremea ei, fiabilă, deacord, dar.... o icoană?
E cam mult spus...

FED express 02-05-10 19:44

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
imi plac ambele modele, dar parca tot spre BMW e36 as trage.are niste linii foarte frumoase.este o masina cu care te faci remarcat printre cunoscatori.e30 pastreaza look-ul agresiv al modelelor mai vechi, dar parca e36 este mai fresh.Deci: e36

ZaNe94 05-05-10 20:39

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
e30, sunt superbe, e36-uirle imi plac cat de cat, am avut o perioada nu le suportam, dar au asa linii mai plictisitoare (parerea mea)

cozo 05-05-10 23:43

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
personal aleg e30 100%. sa va spun si de ce:
acum vreo 3 ani mi-am luat un e30 sedan MM 02 JAC masina pe asociatie sportiva, motor 2,3 in acte pe ea 2,0. puntea pe spate stramba, rugina ca la balamuc, motorul mergea cat de cat bine. intr-un cuvant: o masina cu foarte multe probleme. nu stie ce a fost...o anumita mancarime intr-un loc sensibil...dar am luat-o.
am inceput sa o chelesc. singur in fata blocului. mi-au iesit peri albi cand am vazut cum se prezenta masina.
am reconditionat masina aproape singur. in afara de tinichigiu si vopsitor nu a mai pus altcineva mana pe ea.
sincer...mi-a mancat zilele, banii, timpul etc.
asta este farmecul e30-ului. iti mananca nervii si banii. dar in momentul in care l-ai terminat si ai iesit cu el pe strada uiti de tot ce s-a intimplat. satisfactia este enorma cand il vezi cum merge si cum intorc toti capul pe strada dupa aceasta masina foarte veche. si vedeti domnilor ca in afara de airbag si esp la anii ei s-au pus cam toate dotarile pe acest model: geamuri electrice, trapa electrica, aer conditionat, pilot automat, stergatoare la faruri...etc
cu siguranta daca ar fi sa imi mai iau o masina .....tot e30 va fi.

jakal 06-05-10 00:24

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
Quote:

Originally Posted by cozo (Post 3337193)
si vedeti domnilor ca in afara de airbag

aici te contrazic....... vezi ca am avut E30 cu air-bag in volan...
e vb de ursul de spania..sau "emigranta" cum ii ziceam noi...:D
masina avea AC, pilot automat, totul electric....si culmea...FUNCTIONALE...

bafta cocos.....:)

cozo 06-05-10 15:06

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
Quote:

Originally Posted by jakal (Post 3337293)
aici te contrazic....... vezi ca am avut E30 cu air-bag in volan...
e vb de ursul de spania..sau "emigranta" cum ii ziceam noi...:D
masina avea AC, pilot automat, totul electric....si culmea...FUNCTIONALE...

bafta cocos.....:)

vezi k airbag s-a montat doar pe touring varianta 92-93....parca.....oricum in ultimii ani de fabricatie. asa ca emigranta voastra era cam corcita......:lol: te pupa fratele tau!

jakal 06-05-10 15:36

Re: BMW E36 vs. BMW E30
 
Quote:

Originally Posted by cozo (Post 3338699)
vezi k airbag s-a montat doar pe touring varianta 92-93....parca.....oricum in ultimii ani de fabricatie. asa ca emigranta voastra era cam corcita......:lol: te pupa fratele tau!

iar te contrazic.....:lol: masina era 90 luna noiembrie fabricata....model pt SUA.....mai exact masina a fost adusa din FLORIDA in SPANIA. cred ca americanii sint pretentiosi....laur stie mai bine ca el a adus-o si spania si a facut-o sa arate ca in europa...masina avea bari gen ca la americani, check contol unde iti arata semnul sa iti pui centura si semnul de air-bag.....
in fine.....masina defileaza prin capitala...daca mai traieste....:rolleyes2

volanul noi i-am bubuit air-bag-ul la garaj, pacat ca nu mai am filmuletul...
hai baftalo....:)


All times are GMT +2. The time now is 23:40.

- Copyright 2024 4Tuning