![]() |
Salutare
Am si eu cateva probleme.Tocmai mi-am cumparat de curand un bmw 525 si as vrea sa-i pun un nou sistem audio.Faza e ca nu prea mai am finante .Mai am cam 1000 de dolari ca ce as putea sa fac cu ei?
|
Re: Salutare
pai ar fii asa:
player bunicel dif fata sistem component dif spate coaxial amplif 4 canale destul de potent 4x100 aprox insonorizare usi fata eventual spate kit cabluri player: e un pioneer deh5000 ceva de genul asta care are 10culori selectabile deci poti pune portocaliu ca bordul tau . pana in 7mil boxe fata : sistem 13cm maxim 3,5-4mil dif spate : coax 13cm maxim 3mil sau ovale puternice care te ajuta si cu ceva bass 5mil amplif ceva 10-12mil insonorizare aprox 500lei numai materialul kit cabluri 35mm aprox 2,5lei am sarit de 30mil dar iti pot recomanda ceva si pana in 28-29mil. tu la ce te-ai gandit ? |
Re: Salutare
yo m-am gandit la cv mai bun ca de exemplu:
amplif. jbl gto701,1 sub jbl gto120-4bp-d dif fata jbl gto637 dif spate jnl gto 937 kit cabluri condesator tewter p 25t |
Re: Salutare
[....] glumesti.
ceva mai bun decat ce ? din exemplul tau reiese ca ai avea difuzoare fata pe 16cm ceea ce nu cred. din cate stiu eu la e39 pe fata sunt dif de 13cm. hai sa-ti dau si exemple ca sa intelegi la ce ma refer. player : Pioneer DEH-5000UB 600 lei dif fata : componente Helix e135 440 lei Focal Polyglass 130 v1 570lei DLS MS5a 575 lei dif spate : puse in polita spate sub luneta: Focal Polyglass 690 CV1 430 lei Helix E169 275 lei DLS Reference R964 480 lei Mac Audio Olympic Gold 69.3 490 lei In Phase XT694 325 lei amplif pt ele : In phase IPA2041 680 lei Mac Audio FEARLESS 4000 540 lei la subwoofer poti alege ce vrei acolo e de gusturi dar la difuzoare am is ca e bine sa iti dau cateva exemple ca tu alesesei JBL. wrong choice :) |
Re: Salutare
aham
yuo am facut lista cu ceva timp in urma pt vechea masina. si ma gandeam sa fie cv care sa se auda bine si in acelsi timp tare. ms pt sfaturi |
Re: Salutare
aaa
si inca cv dc ma decid sa cump ma poti indruma catre un shop pt ca in ploiesti nu prea gasesc si dc stii pe cineva care sa le monteze |
Re: Salutare
Stabileste bugetul si apoi ce vrei, putere sau calitate. Mai bine tragi un ochi si la bazar ca gasesti lucruri fff bune la un pret bun dar sh. Ce difuzoare ai in usi pana pa urma 13,nu? Pe spate unde le pui? In usa sau pe polita sub luneta?
|
Re: Salutare
dap pe fata de 13
si pe spate pe polita sub luneta am vzt cv si la bazar dar nu as vrea sh nush undeva la 30 mill vreau cv sa se auda tare |
Re: Salutare
Asa ca un sfat de la mine, sa mai invete lumea si din greselile mele. Dute la un atelier, sau daca te pricepi desfa usa si vezi ce marime au difuzoarele pt ca internetu se pare ca nu e asa de precis. Am cumparat difuzoare de 13 "bine informat" de pe internet si cand am scos usa sa le pun, trebuia de 16. Confuzia s-a creat pt ca exista un singur model de inel adaptor care facea din 16 in 13. Am hotarat sa le vand si sa imi pun de 16 daca tot se poate (cu mici modificari), deci bani pierduti aiurea.
Ca si masina, eu avand seria 3, banuiesc ca se aseamana la usi si o sa ai mari probleme in privinta asta (ultimu lucru la care ma gandeam ca o sa puna probleme era usa). Ca si sfat pune ceva de putere mica care sa mearga neamplificat. Eu am pus amplificate, cei drept daca as fi sa aleg inca odata intre difuzoare amplificate sau nu, tot amplificate as alege dar ideea e ca o sa te lupti mult cu setarile pana o sa scapi de rezonantele usii. Sa nu te astepti de la basi din usi decat daca esti dispus sa bagi multi bani in ele si sa le "schimbi look-u". Si inca o problema care am auzit-o este ca bancheta din spate antifoneaza extraordinar de bine si deci subwooferul trebuie sa fie supradimensionat ca sa faca ceva. Nu pot sa confirm asta pt ca masina mea este break. Daca tot esti din Ploiesti, vino in Buc. si dute la cineva care a mai lucrat bmw sa te informezi mai bine. Ca si concluzie: masina nu te ajuta la acest capitol si comparativ cu alte masini cere mai multi bani pt acelasi sistem ca sa sune bine. |
Re: Salutare
Quote:
Bafta! |
Re: Salutare
aham
mersy mult yo mai am o masina un a6 si se pare ca ai dreptate am pust amplif si sub magnat destul de mare si nimic sunt foarte bine antifonate |
Re: Salutare
Quote:
Tot din experienta iti pot spune si eu ca e importanta marca si modelul sculelor dar la fel de important e si montajul lor . Am vazut cazuri in care scule de top montate si reglate prost, sunau mai slab decit unele medii, montate si reglate bine. Concluzia mea ar fi sa alegi instalatorul (mergi discuta cu el , aculta o masina doua facute de el , intraba-l daca bugetul tau iti ajunge de ceva asemanator, in cazul ca aculti ceva care iti place ) dupa care poti zice ca iei o decizie in cunostinta de cauza. P.S. Daca nu stii nici un atelier in Ploiesti eu vad ca alternativa sa vii in Bucuresti ca nu e prea departe. |
Re: Salutare
mda pai e cel mai bine cand am drum in bucuresti o sa va contactez
si vb ce si cum oricum mersy mult de ajutor |
| All times are GMT +2. The time now is 02:07. |
- Copyright 2026 4Tuning