Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Resurse foto (https://forum.4tuning.ro/626-resurse-foto.html)
-   -   Intrebari si raspunsuri despre fotografie (https://forum.4tuning.ro/626-resurse-foto/98093-intrebari-raspunsuri-fotografie.html)

toader 19-11-08 16:57

Intrebari si raspunsuri despre fotografie
 
Cei care au intrebari despre fotografie va rog sa le postati aici... vom incerca pe cat posibil sa va dam un raspuns cat mai bun...

C_ME_GLOW 25-02-09 00:42

Re: Intrebari si raspunsuri
 
Salut! Am cateva intrebari despre HDR. Stiu ca mai este un topic despre asta dar nu prea m'am lamurit acolo. Ma gadesc ca poate voi obtine un raspuns mai clar aici.
Dispun de o camera digitala Benq E820. Si stiu ca trebuie pentru inceput sa faci cateva poze cu acelasi cadru dar la expuneri diferite. Ma intereseaza cum exact schimb modul de expunere? Multumesc anticipat.

toader 25-02-09 12:51

Re: Intrebari si raspunsuri
 
Daca apartul tau are modul manual atuni e usor... Cauti expunerea corecta... sa zicem ca ar fi f4 cu 1/100 faci o poza din asta... dupa mai faci una la 1/50, una la 1/25... dupa o iei invers 1/200 si 1/400... ajungi acasa photomatix sau photoshop si ar trebui sa iasa...
Daca aparatul nu are manual e o problema totusi sunt aparate care fac poze cu expuneri difertie bracketing parca se numeste...

3S-FE 25-02-09 13:13

Re: Intrebari si raspunsuri
 
1 Attachment(s)
aparatu tau (daca nu la-i luat de la 'baieti' evident)a venit cu o carticica pe ca re scrie Manual de Utilizare, sau ceva de genu

la pagina 11 in aceasta carticica e o rubrica intitulata FOLOSIREA MENIURILOR

in meniu gasesti functia EXPUNERE cu gradatie de la -2.0 la +2.0

si:

- iei frumos aparatu, il pui pe trepied (presupun ca ai trepied altfel discutia asta nu prea are rost)

- dai pe inregistrare, setezi expunerea la -2.0, faci poza

- cu grija foarte mare sa nu misti aparatul, nici macar un milimetru, pui expunerea la -1.0 si faci poza

- repeti procedura de mai sus pana la expunere +2.0, repet, nu ia voie sa misti aparatul, deloc

rezultatul ar trebui sa fie 5 cadre cu aceeasi chestie la 5 expuneri diferite cu care poti sa aberezi in voie intr-un program la alegere

C_ME_GLOW 25-02-09 22:37

Re: Intrebari si raspunsuri
 
1 Attachment(s)
Va multumesc mult pentru raspunsuri baieti! Foarte complete. As mai avea o intrebare. La genul de poza in care schimbi fundalul la o poza cu masini spre exemplu, genul celei atasate mai jos(am incercat ceva) cum fac sa nu mai fie asa evidenta diferenta dintre layere, adica sa pare mai putin evidenta acea delimitare. Multumesc!

shantzu 25-02-09 22:49

Re: Intrebari si raspunsuri
 
Ca incepator nu vei reusi niciodata sa potrivesti 2 poze , una facuta noaptea si una facuta ziua.
E destul de greu si pentru cei care stapanesc foarte bine programul de editare.
Eu zic sa faci lucruri mai ushoare la inceput ex: la o poza unde cerul este ars (din cauza expunerii prea lungi e alb) sau innorat sa pui un cer albastru cu nori :twisted:

C_ME_GLOW 25-02-09 23:07

Re: Intrebari si raspunsuri
 
1 Attachment(s)
Da, stiu ca e dificil, dar totusi as vrea macar cativa pasi pe care sa'i urmez si apoi sa aprofundez metoda si sa reusesc din ce in ce mai bine. Faza cu schimbatul cerului o fac deja(vezi poza atasata) si daca aveam rabdare mai mult de 5 minute iesea cum trebuie. Merci, inca mai astept raspunsuri:)

Kasp3r 29-03-09 19:40

Re: Intrebari si raspunsuri
 
de 2 saptamani mi`am luat si eu un nikon si m`am gandit ca daca tot ma apuc de pozat... as vrea sa`mi personalizez pozele sa le pot pune numele meu sau nickname intr`un colt, ma ajutati va rog/? cu ce program sau cum pot face asta?

Vlad*WpK 29-03-09 21:16

Re: Intrebari si raspunsuri
 
Quote:

Originally Posted by Kasp3r (Post 2194209)
de 2 saptamani mi`am luat si eu un nikon si m`am gandit ca daca tot ma apuc de pozat... as vrea sa`mi personalizez pozele sa le pot pune numele meu sau nickname intr`un colt, ma ajutati va rog/? cu ce program sau cum pot face asta?

Photoshop, Lightroom...probabil gasesti si alte programe care sa iti bage watermark

toader 29-03-09 21:35

Re: Intrebari si raspunsuri
 
FastStone photo resizer e freee... si mititel si isi face treaba

Kasp3r 29-03-09 21:43

Re: Intrebari si raspunsuri
 
imi poate da cineva un program , eventual sa`mi zica in mare cum se face? as fi recunoscator. ms mult.
adrian_marin88 este Id meu.

Vlad*WpK 29-03-09 21:48

Re: Intrebari si raspunsuri
 
Quote:

Originally Posted by Kasp3r (Post 2194607)
imi poate da cineva un program , eventual sa`mi zica in mare cum se face? as fi recunoscator. ms mult.
adrian_marin88 este Id meu.

cauta pe google ca sigur gasesti...nu e mare ingierie programul

Kasp3r 29-03-09 23:19

Re: Intrebari si raspunsuri
 
gata , am reusit , ms mult de ajutor , asta e...asa se intampla cu incepatori...mai greu la inceput :)

Tweety_rzw 07-06-09 13:39

Re: Intrebari si raspunsuri despre fotografie
 
Cine ştie cum se micsorează imaginile gif. deoarece am micşorat una ca pe o poză normala şi nu a mai păstrat animaţia .

P.s. Dacă există vreun tutorial ceva post please !

Vlad*WpK 08-06-09 14:49

Re: Intrebari si raspunsuri despre fotografie
 
Quote:

Originally Posted by Tweety_rzw (Post 2387793)
Cine ştie cum se micsorează imaginile gif. deoarece am micşorat una ca pe o poză normala şi nu a mai păstrat animaţia .

P.s. Dacă există vreun tutorial ceva post please !

resize-ul la gif se face cu diverse programe pe care le gasesti pe net...
incearca asta poate gasesti ceva util: http://www.gifworks.com/
daca nu, cauta pe google "how to resize .gif"


All times are GMT +2. The time now is 01:59.

- Copyright 2024 4Tuning