![]() |
kit turbo
Am vazut pe diferite site-uri ca se vand kit-uri turbo pt bmw e36 de ex.....stie cineva cum e cu acest kit turbo?..adica se cumpara se monteaza pe masina si gata ai ceva cai in plus...sau trebuie aduse si alte modificari motorului(pistoane,ax cu came,centralita etc)ca sincer mi se pare prea simplu: cumperi un kit turbo cu o mie si ceva de euro il montezi si gata ai facut vre-o 200 de cai in plus.Sper sa ma lamureasca cineva cu treaba asta ca sincer nu prea stiu cum e:lol::-)
|
Re: kit turbo
Quote:
eu una sunt convinsa ca este o mare sarlatanie incurajata de diferite posturi ale diferitor membri de pe forumuri fie din necunostinta de cauza fie din motive financiare (cum auzi pe ici pe colo ca am pus .... si am scos ....si merge de nu ai vazut ) |
Re: kit turbo
In fine,nu ma intereseaza neaparat daca se castiga 200 sau 20 de cai...curiozitatea mea este care e treaba cu acest kit turbo,,pt ca pe toate site-urile vezi la vanzare cica dom'le,,kit turbo pt e36,,Yo asta intreb daca pe langa kitul asta mai tre sa faci si alte modificari motorului sau nu?..sau doar il montezi si gata
|
Re: kit turbo
Pe langa acele componente de 1000-1000+ USD trebuie sa faci prinderi pt intercooler,traseul de ulei pt turbina,eventual si un radiator de racire al uleiului,galeria de evacuare cu flansa pt turbina.down pipe,un chip bun + multe lucruri neprevazute de care te lovesti pe parcurs.
Ca sa faci treaba buna,iei si pistoane forjate,biele,bolturi,garnitura de chiulasa mai groasa,stand alone,injectoare,pompa de benzina...etc |
Re: kit turbo
Quote:
concret kitul ala nu este bun de nimic pt ca niste componente adevarate pt astfel de motoare costa de sapte ori mai multi bani decit intregul asa zis kit pe linga asta trebuie modificat motorul raport de compresie prezoane axe came supape in fine multe lucruri pe care degeaba le enumeram dupa toate astea cind ajungi sa depasesti puterea de fabrica cu 200-300 de cai incepi sa constati ca nui mai poti pune jos ,ambreiaj,diferential roti si asa mai departe daca vei rezolva si problemele astea ai sa constati ca ai facut o masina foarte rapida care nu se mai opreste si care nu prea mai are stabilitate bineinteles ca si astea sunt probleme care se pot rezolva dar toata aceasta reteta depaseste cu mult foarte mult suma mentionata pe tot felul de saituri bineintels ca o masina poate porni cu kitul ala de 1000$(bineinteles ca acolo se vorbeste doar de motor ) dar asta nu inseamna ca ea o sa si mearga bine sau ca o sa aibe foarte multi cai in plus oricum v-a scadea drastic fiabilitatea motorului in aceasta situatie masinile care au 400-500 de cai au cu totul si cu totul alt pret asta nu inseamna ca nun se pot tuna motoare sau si masini de strada ,ca nu pot ajunge la astfel de puteri dar .................costurile v-or considerabile si manopera trebuie facuta cu mare stiinta |
Re: kit turbo
6 Attachment(s)
De ex pt a monta prostiile astea care zic astia ca iti da ceva cai in plus....este neaparat obligatoriu sa desfaci motorul sau nu sau sa-l reprogramezi..?1!?...e obligatoriu sa schimbi pistoane,ax cu came etc pt ca masina sa-ti mearga !?!?Sau se monteaza dupa cartea de instructiuni si ai bmw turbo?:lol::D Se poate monta de orice mecanic care are cunostintze sau tre' montat intr-un service specializat? Nu ma refer sa se ajunga sa se schimbe ambreiajul..cardanul...sau carligul pt remorca:lol:pt ca vezi-Doamne nu mai poate fi stapanita masina.Deci se pot monta toate astea fara alte probleme sau nu.Intreb asta ca un om de rand cu o masina personala...si nu ca o firma specializata de tuning:lol:
|
Re: kit turbo
Quote:
eu am incercat sa-ti descid ochi asupra realitati ok piesele alea din poze intra la categoria externe si deci ca atatre nu trebuie desfacut motorul pentru montarea lor se pot monta doar ca trebuie facute legaturile la esapamente de un sudor fara prea mare bataie de cap dar montatul este una si rezultatul este alta calculatorul de motor nu stie ce sa faca in cazul in care in galeria de admisie este o presiune ,el tot ce face face stiind ca acolo se afla o depresiune defapt ca asta inseamna un motor aspirat in minunatele tale poze nu se vede nimic care sa-ti dea de inteles cine se v-a ocupa de avans si de benzina motorul v-a avea in continuare aceelasi raport de compresie si deaici sunt multe lucruri diferite ma rog din indirjeala ta eu cred ca te intereseaza doar aspectul legislativ referitor la faptul daca se poate monta sau nu kitul ala de turbo nu cred ca te intereseaza rezultatul DECI SPOR LA MUNCA |
Re: kit turbo
Quote:
|
Re: kit turbo
Daca intrebarea ta este: "cumperi un kit turbo cu o mie si ceva de euro il montezi si gata ai facut vre-o 200 de cai in plus?" ...atunci raspunsul este nu.
Daca vrei turbo problema se rezolva asha: Cati bani disponibili am ? ...sa zicem 1500 euro, de banii astia nu pot produce in siguranta decat 0,5 bar sa zicem. de ce ? pentru ca la 0,5 bar nu ai nevoie de modificari interne, nu ai nevoie de stand alone ...daca te duce putin capu' nu ai nevoie nici de chip. s.a.m.d. Daca am 5000 euro sa zicem, atunci pot produce in siguranta 1,8 bar sa zicem. de ce ? pentru ca atunci imi permit pistoane/biele forjate, un engine management destept.... s.a.m.d. Presiunea in turbina se citeste si in cai putere daca intelegi ce vreau sa zic. Mai pe scurt... CATI BANI AI ATATI CAI AI :lol: Kiturile care le vezi pe net nu sunt 100% complete, nu au oil drain, downpipe si multe altele, chiturile nu sunt nici ele chiar BOLTON, ai totusi de dat gauri prin baia de ulei, de taiat / modificat / sudat s.a.m.d. Succes la turbat pisica :) |
Re: kit turbo
cataline tu sperii omu fratecu taiat sudat spart gaurit etc etc
|
Re: kit turbo
Quote:
asta este rostul forumurilor sa se expuna cit mai multe pareri si cele care au sustinere sa fie folosite ca ne convine sau nu ........... asa este normal |
| All times are GMT +2. The time now is 18:16. |
- Copyright 2026 4Tuning