Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ford tuning (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning.html)
-   -   Marire putere - Mondeo 1.8 TD (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning/95655-marire-putere-mondeo-1-8-td.html)

laur0111 28-10-08 14:02

Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
cine imi poate spune ce ar trebui sa fac sa maresc puterea unui motor 1.8 td 90cp la un mondeo din 97 si cam care sint costurile si citi cai as putea sa ii adaug

UNLORD 28-10-08 17:27

Re: mondeo 1.8td andura-de,marire putere
 
https://forum.4tuning.ro/672-firme-electronica-auto/34184-chiptuning-and-flashtuning-zona-vest/page-2.html citeste ultimele 2 posturi!

Oricum depinde si in ce stare e turbina si daca se mai preteaza la chiptuning (sa nu fie f. uzata). Sunt mai multe firme in Ro care fac chiptuning, deci cam asta e una din putinele solutii pe care le ai pt a creste puterea.

laur0111 28-10-08 19:27

Re: mondeo 1.8td andura-de,marire putere
 
multumesc mult,ceva preturi aproximative imi poti spune???

UNLORD 28-10-08 20:03

Re: Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
In jur de 300 de euro e pretul normal dar poti gasi si mai ieftin.

laur0111 28-10-08 22:44

Re: Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
multumesc mult!!!!!

MAiu 02-11-08 02:40

Re: Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
schimba turbina cu una de tranzit 2.5
si de acolo o sa vina puterea

laur0111 02-11-08 11:09

Re: Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
se poate????a facut careva asa ceva????

UNLORD 03-11-08 18:57

Re: Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
Pai inlocuiesti turbina cu aia de Transit si iti faci un "custom map" pt "ECU". Pt asta trebuie sa apelezi la o firma de chiptuning ce are in dotare si un Dyno. Ideea e sa mai cauti pe net (sigur englezii au incercat) sa vezi daca si-au mai facut si altii.

laur0111 03-11-08 21:13

Re: Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
multumesc mult pt ajutor,vrei sa imi explici ce inseamna termenii aia ca habar nu am!

UNLORD 04-11-08 00:15

Re: Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
Quote:

Originally Posted by laur0111 (Post 1841973)
multumesc mult pt ajutor,vrei sa imi explici ce inseamna termenii aia ca habar nu am!

https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=26880: o firma care te poate ajuta. Suna-l pe Ceky si intreaba-l ce posibilitati ai. Ca chiptuning aproape sigur iti poate face. Custom Tuning cred ca e mai complicat ca nu ai OBD2.

Ultima fraza se refera la cazul in care tu dotezi motorul cu o alta turbina (mai mare). Pt asta trebuie sa recalibrezi computerul care iti gestioneaza functionarea motorului (Ecu). Practic il pacalesti sa mearga cu o turbina mai mare. Si pt asta tre sa pui masina pe un banc de proba (dyno) care sa iti masoare puterea si in functie de asta sa decizi tu (reprogramand si modificand Ecu) cam cati cai putere ai vrea sau ar putea duce motorul tau. Daca iti pui turbina mai mare, probabil ca vei avea nevoie si de un radiator mai mare (intercooler) pt racire. Niste bani in plus dar daca esti pasionat...

laur0111 04-11-08 14:19

Re: Marire putere - Mondeo 1.8 TD
 
multumesc mult!


All times are GMT +2. The time now is 02:36.

- Copyright 2026 4Tuning