![]() |
Ford Capri Mk1
20 Attachment(s)
Salut sunt nou pe forum si sunt un mare fan de masini old school.....asa ca am avut de optat in cateva masini care mi-au placut mie la noi si care pot sa cred ca mi le pot permite....
1.Ford Taunus Gxl Coupe Fastback 1971-1974, 2.Ford Capri Mk 1 3.Opel Rekord Coupe Fastback 4.Opel Kadett C coupe. Acum in momentul de fata cred ca o sa imi iau Ford Capri-ul...pentru ca este cel mai accesibil ca pret.... Am gasit la cineva o capra ...e din '73 are motor de 1.8 diesel care nu este omologat...e neagra (dar in talon galbena) ... masina ca aspect nu e asa stralucita...necesita vopsea..refacut interior...si cred ca si la motor sa ii mai schimbi una alta.... Simplu pana acum .... o masina mai veche care trebuie reconditionata.... Acum ce vreau sa ii modific: 1.Bordul-vreau sa fie clasic ,vreau ceasuri de shelby mustang gt500(aka eleanor) 2.Interior-tapiserie piele alba sau neagra depinde... -volan in 3 spite classic -oglinga retrovizorie cromata -muzica 3.Exterior-culoare Negru Mat sau Metalizat -faruri rotunde cu 2 sau 1 (sau facelift mustang) -stopuri rotunde sau ca cele de la mustang -toate ornamentele cromate sau nichelate -oglinzi rotunde -luneta si geamurile laterale fumuri(folie sau ionizate) -jante classic muscle car sau modele noi -etc...deocamdata cam atat 4.Motor -cred o sa il las pe acesta de 1.8 diesel de Escort deoarece nu sunt disperat dupa viteza vreau doar sa am o masina frumoasa classica ... si sa imi fac treaba cu ea sa ma plimb de colo colo nu s-o aleg ca nebunul .... si totusi vreau sa imi mai ramana si bani de pizza: :lol: sau s-ar putea, depinde ce consum ar avea motorul de 1.3v4 cam atat. |
Re: Ford Capri Mk1
astept pareri? cum sa incep proiectul
|
Re: Ford Capri Mk1
pai mai intai ar trebui sa-ti iei masina, apoi sa pui ceva poze cu ea ca sa vedem si noi despre ce e vorba;
|
Re: Ford Capri Mk1
Poti sa te ..... in ea de masina daca nu e omologata diesel ... nu o sa poti face acte in veci ....
Vezi ca RAR ul nu mai face omologari din diesel in benzina de mult ... mai ales in cazul tau in care motorul ala nu s-a pus niciodata pe caroseria aia ;) |
bun asa;)) deja o veste buna ....motorul ala nu vroiam asa tare sa il tin, intentionam sa ii pun un 1.3v4, originalul .... pentru ca ar fi mai economic:P acum sa vedem cum ne sponsorizeaza taticul:)) ca in el sta baza
PS: azi m-am intalnit si cu xdriver la 4tuning days si am discutat pe tema asta si el a zis la fel, ca sa scot dieselul si sa pun benzina neaparat :P.....asa ca asa o sa fac |
Re: Ford Capri Mk1
daca tot schimbi motorul, macar baga si tu unul mai puternic;
|
Re: Ford Capri Mk1
mai puternic as baga dar nu acum deoarece mai puternic inseamna consum mai mare .... ca as pune un motor de 2000 V6 direct dar asta inseamna sa numai pap pizza:))...si totusi nu dispun de atatia bani incat sa il intretin mai ales pe drumurile din bucuresti.....
|
Re: Ford Capri Mk1
intai masina si apoi planurile parerea mea
|
Re: Ford Capri Mk1
eu zic ca trebuie sa incepi de la aranjarea interiorului, reparatiile caroseriei si intre timp te hotarasti si la motor. merge 1.8 sau 2.0 in lini ca sunt mai usor de gasit si au si performanta...despre omologare ma abtin ca nu cunosc
|
Re: Ford Capri Mk1
interiorul din cate am vazut eu este cam praf ....eu as vrea sa ii fac bordul cum este cel original doar ca i-as schimba ceasurile i-as pune cum sunt cele de mustang de pe shelby gt500 ....cu lemn pe bord ...tapiserie de piele neagra dar pe mijloc material ca vara te coci si iarna ingheti..:P...geamuri electrice si folie fumurie pe luneta si laterale...si un volan ca cel din pozele pe care le-am postat sii daca as putea pune in fata bancheta la fel cum e ste si in spate ..la fel cum sunt cele de pe dodge challenger '67 ...dar nu stiu daca se poate din cauza schimbatorului ca modelu ala are schimbatorul langa volan ....acum astept sa imi iau permisul ca sa imi ia tata masinuta ca imi vine sa mor ca nu o cumapara acum...o sa postez poze cu masina cand o sa fiu sigur 100%ca o cumpar ca sa supar pe nimeni
|
Re: Ford Capri Mk1
2 Attachment(s)
asa arata ceasurile de la shelby..si cam asa vreau si eu sa le fac:D
|
Re: Ford Capri Mk1
Daca taticu' este sponsorul, eu zic sa-ti indrepti atentia spre o alta masina... "uita" momentan de Capri.
|
Re: Ford Capri Mk1
nu nu :P imi vand sufletul si tot o cumpar::D:D nu o sa imi stea nimeni in cale:-P
|
Re: Ford Capri Mk1
hmmm, am senzatia ca taticu nu stie in ce se baga...
iti spun si eu din proprie experienta ca daca nu ai de gand sa ajungi la o investitie de circa 10k euro pentru o masina frumusica mai bine nu te bagi, uita-te la threadul meu ;) daca chiar esti convins ca vrei sa iti iei un capri sunt sigur ca vei avea toata sustinerea userilor de pe grup. iti sugerez totusi sa te gandesti si la a importa una din germania. daca iti iei un 1.6 nu o sa te omoare taxa. |
Re: Ford Capri Mk1
pai cine a zis ca stie :)) deocamdata am vorbit cu un mecanic si a vazut masina....e intr-o stare deplorabila .....mi-a zis ca nu merita mai mult de 5-6 milioane pentru piese caci geamu dreapta spart capota indoita rau...din cauza ca a suferit multe accidente mici vopseaua zdrente......am ratat acu vreo 2 sapt un capri bun...din cauza neinformarii....am o informatie de la cineva despre un ford taunus gxl fastback din 73 sa ma duc sa il haituiesc pe propietar cine stie poate o vinde
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:41. |
- Copyright 2026 4Tuning