![]() |
non-euro-euro1-euro2-e.t.c...
1 Attachment(s)
Am vazut pe forumul asta o gramada de intrebari vis-a-vis de norma de poluare pentru diferite masini . Exista un standard european pentru a incadra o masina intr-o categorie sau alta.
Iata ce prevad standardele europene in linii mari: Trecerea la normele euro pentru poluare sa facut in 1992. Asta nu inseamna ca o masina mai veche de 1992 e neaparat non-euro ,desi la noi in tara foarte rar e recunoscuta euro1 sau euro2 o masina mai veche de 1992. O masina euro1 sau euro2 trebuie sa indeplineasca minim 3 crietrii, mai exact sa fie echipata cu catalizator in 3 cai , sa aiba sonda- lambda si injectie. Deasemenea exista un tabel cu emisiile poluante pentru fiecare norma de poluare in parte (atasat mai jos) :arrow: *ca o mica precizare , pentru euro1 si euro2 nu se trec emisiile poluante in brief si nici la noi nu se iau in considerare la calcularea taxei de inmatriculare. |
| All times are GMT +2. The time now is 19:40. |
- Copyright 2026 4Tuning