![]() |
CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
7 Attachment(s)
Masina e un 328i E46 de 193 cp declarati de producator. Aveti mai jos graficele cu masina stock denumit INITIAL. Asa a venit masina la noi acum un an si i-am montat Unichip. Acum masina a revenit cu galerie de evacuare aftermarket AKA sherpishori, evacuare directa, kit de admisie. Am facut un nou test cu Unichipul pus pe "zero", in sensul ca motorul functiona pe harta originala BMW. Asa am obtinut testul REVE UNICHIP ZERO, apoi am reprogramat Unichipul pe dyno pentru noua eficienta volumetrica a motorului, reiesind testul REVE FINAL UNICHIP, cu 12 cp si 15 Nm castig fata de harta originala cu aceleasi modificari hardware. Cand schimbi admisia si evacuarea practic ceea ce faci este sa cresti volumul aerului care poate fi pompat de motor. In esenta un motor e o pompa de aer, cu cat mai mult aer vom reusi sa facem sa fie pompat pe ciclu motor pe atat mai mare va fi cuplu, si deci puterea.
|
Re: BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
dupa parerea mea arata foarte bine graficul.....in sensul ca are un cuplu liniar si destl de "sus" pe o plaja larga de turatii..la fel si cp.
un urmator pas care ar putea fi dupa parerea ta?...pentru a marii mai mult puterea motorului pastrandu-l aspirat?. |
Re: BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
frumos,ai idee ce serpi erau?(no name sau ceva mai cunoscut) ma bate gandul si pe mine la o modificare de genul,da-mi si mie pe pm un pret pentru un motor de 2,5 M54 tot pe E46(pentru unichip,serpii cred ca ai iau de afara)
|
Re: BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
Quote:
|
Re: BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
Quote:
totusi, cel mai indicat ar fi un turbo sau kompressor ... ( are cel mai bun raport pret/performante obtinute ) ex. pt. admisie,soft,evacuare si axe sport cheltui la un motor ca acesta ~ 2.500 EUR si obtii ~ 35 cp in plus . daca pui un kompressor obtii ~ 100 cp in plus pentru un pret de ~ 4.000 EUR . |
Re: BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
am gasit in state compresor la 3650usd cu transport in US pana la noi cred ca mai iau vreo 500 usd,oricum e cel mai mic pret gasit.e facut de VF Engeneering.
daca poti sa imi zici si mie cat ai dat pe serpi(eventual pe pm) si de unde i-ai luat eu am gasit la euro spec ceva |
Re: BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
Quote:
sa-mi zici si mie daca iti comanzi compresor-ul ... poate comandam amandoi odata ... |
Re: BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
Quote:
|
Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
putini cai pt serpi, evac libera, CAI si chip.
|
Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
E parerea ta. Parerea mea e ca 210 cp si 300 Nm din motorul asta e o performanta demna de respect. Si aici evident ne referim la puteri masurate pe dyno, nu de declaratii de pe situri de chiptuning comun.
Quote:
|
Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
mie tot mi se pare putin. poate mai are si masina ceva prob care mai retin din cai. sper sa ajung si eu pe la voi cat de curand si o sa-mi fac o parere mai clara. (masina e in aceeasi configuratie - serpi+evac libera inox, filtru K&N, chip).
|
Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
daca ai sa scoti puterea constructiva sa fii fericit :)
|
Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
eh nah! si sa scoata doar 190bhp? m-as deprima rau.. totusi nu cred.. ma iau dupa masinile cu care m-am dat, nu cred ca le-as fi batut cu doar 190bhp.
|
Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
te rugam sa postezi rezultatul dupa ce faci dyno la masina
|
Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
clar! oricum, tre sa avem in vedere ca are totusi vreo 350.000km motorul asta.
|
| All times are GMT +2. The time now is 20:07. |
- Copyright 2026 4Tuning