Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Old School Cars (https://forum.4tuning.ro/568-old-school-cars.html)
-   -   Un link util (https://forum.4tuning.ro/568-old-school-cars/92004-link-util.html)

cosmin_cosmin_1 24-09-08 23:39

Un link util
 
Propun sa facem un topic cu link-uri interesante referitoare la masini retro.
Incep eu:
http://retrorides.proboards86.com/in...?board=general
Este un forum legat de masini vechi.
Recomand topicul cu poze:
http://retrorides.proboards86.com/in...y&thread=11389

manta79 05-10-08 11:42

Re: Un link util
 
nu se poate asa ceva,am inebunit cate masini sunt adevarate,am luat aproape toate pozele :shock:

andreizr1 09-01-09 08:46

Re: Un link util
 
stie cineva ceva mai sigur despre acel zvon , care spune de o viitoare lege prin care se va interzice circulatia masinilor non euro ? daca se va aproba acea lege , noi ce trebuie sa facem ?

kirin 09-01-09 10:06

Re: Un link util
 
Quote:

Originally Posted by andreizr1 (Post 1967305)
stie cineva ceva mai sigur despre acel zvon , care spune de o viitoare lege prin care se va interzice circulatia masinilor non euro ? daca se va aproba acea lege , noi ce trebuie sa facem ?

motoare schimbate sau montat catalizator si omologat

andreizr1 09-01-09 10:35

Re: Un link util
 
ca la noi, la nimeni .... in germania aceste masini , sunt scutite de impozit si au si asigurari mai mici ... se pune un H in fata numarului de la "history" .

La noi ... sar pe noi ca hienele, taxe , impozite, si probabil ni le vor radia daca nu avem normele euro .... huuuuuuuuu

Angel 5 09-01-09 13:56

Re: Un link util
 
Quote:

Originally Posted by kirin (Post 1967435)
motoare schimbate sau montat catalizator si omologat

Pe mine pentru Trabi 1.1 ma costa in jur de 390Euro ca sa il fac EURO I sau 635Euro ca sa il fac EURO I dar cu serpisori schimbati. :D

nxtaz 10-01-09 01:46

Re: Un link util
 
Quote:

Originally Posted by andreizr1 (Post 1967519)
ca la noi, la nimeni .... in germania aceste masini , sunt scutite de impozit si au si asigurari mai mici ... se pune un H in fata numarului de la "history" .

La noi ... sar pe noi ca hienele, taxe , impozite, si probabil ni le vor radia daca nu avem normele euro .... huuuuuuuuu

Si la noi sunt scutite de impozit daca sunt inmatriculate ca vehicule istorice, adica sa fie mai mult de 30 de ani de la incetarea productiei modelului respectiv si masina sa se prezinta fara modificari fata de modelul original.

kirin 10-01-09 22:14

Re: Un link util
 
Quote:

Originally Posted by nxtaz (Post 1969522)
Si la noi sunt scutite de impozit daca sunt inmatriculate ca vehicule istorice, adica sa fie mai mult de 30 de ani de la incetarea productiei modelului respectiv si masina sa se prezinta fara modificari fata de modelul original.

numara masinile originale de aici si o sa vezi de ce se ingrijoreaza lumea :)

topy_nebunu 16-01-09 22:35

Re: Un link util
 
salut.am auzit de la cineva ca pt o masina ca sa fie atestata ca fiind de epoca nu trebuie sa pui aparatul de sudura pe ea.e adevarat?

kirin 18-01-09 11:04

Re: Un link util
 
Quote:

Originally Posted by topy_nebunu (Post 1987434)
salut.am auzit de la cineva ca pt o masina ca sa fie atestata ca fiind de epoca nu trebuie sa pui aparatul de sudura pe ea.e adevarat?

e adevarat,se foloseste doar capsatorul ...

topy_nebunu 18-01-09 18:49

Re: Un link util
 
pai si unde pot sa gasesc asa ceva?

kirin 18-01-09 20:55

Re: Un link util
 
Quote:

Originally Posted by topy_nebunu (Post 1991381)
pai si unde pot sa gasesc asa ceva?

glumeam (nu mi-o lua in nume de rau )

ce legatura are o sudura?daca tai un panou ruginit,cu ce il prinzi?lumea se uita la repere,nu la sudura...

topy_nebunu 19-01-09 18:02

Re: Un link util
 
nu m-am suparat ca nu am de ce, dar parerile sunt impartite,unii zic ca nu trebuie sudura decat capsare,altii ca poti sa sudezi...

kirin 19-01-09 21:13

Re: Un link util
 
Quote:

Originally Posted by topy_nebunu (Post 1993777)
nu m-am suparat ca nu am de ce, dar parerile sunt impartite,unii zic ca nu trebuie sudura decat capsare,altii ca poti sa sudezi...

eu am glumit cand ziceam de capsare ,ma refeream la un capsator de genul
http://www.stilxxi.ro/cs-photos/prod...1227691588.jpg

eu zic ca cine ti-a spus de capsare si-a batut joc de tine. cat timp masina are foarte multe repere originale ai sanse sa iei certificat de vehicul istoric (daca e cazul )

topy_nebunu 20-01-09 17:41

Re: Un link util
 
singurul lucru pe kre il are skimbat este k in loc de dinam pe 6v are un alternator,in rest este originala 100%.;)[IMG]http://www.postimage.org/Pq2w0pt0.jpg[/IMG]


All times are GMT +2. The time now is 00:12.

- Copyright 2026 4Tuning