Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Daewoo (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo.html)
-   -   Scoatere plasticuri galbene (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo/91978-scoatere-plasticuri-galbene.html)

RD-Woo 24-09-08 18:36

Scoatere plasticuri galbene
 
Este vb despre acele plasticuri galbene/portocalii din lampile spate/fata!
vreau sa le scot afara pt ca decurand am cumparat leduri SMD super-flux
care se vad extraordinar, insa tot efectul lor este anulat de aceste plastice din lampi!
stie cineva vreo metoda/procedeu, etc... ??
eu am incercat sa le scot... insa dupa 1 ora de injuraturi m-am lasat pagubas!
am vazut ca sunt confectionate dintr-un plastic maleabil...
si nu pot fii sfaramate cu un patent sfic inauntru si apoi scoase cioburile afara!!

Geo_ZGA 25-09-08 12:55

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
Da, s-a mai facut treaba asta... si asta vreau sa fac si eu, cat de curand.
Iei in casa semnalele si stopurile si pe fiecare le bagi in apa fiarta, sau pui un feon mai puternic pe margine. Sticla si corpul semnalului/stopului sunt prinse intre ele cu un silicon, plus inca cateva cleme din care in mod sigur vei rupe cateva. dar nu conteaza prea mult, fiindca oricum o sa pui alt silicon care le va tine lipite.
Eu iti recomand un feon bun, eu asa am desfacut un semnal cu probleme de etansare. Dezavantajul la apa fiarta este ca trebuie sa ai grija sa nu umplii semnalul/stopul cu apa, ca se ia "cromul" din interior. Sa nu il stergi pe interior decat cu o carpa moale uscata.
Dupa ce se incalzeste bine siliconul ala, bagi o surubelnita dreapta, subtire, intre sticla si corpul semnalului/stopului si desfaci usor, usor, pe bucatele. Ai desfacut o portiune mica, lasi surubelnita infipta acolo pe post de pana, incalzesti iar portiunea imediat urmatoare si bagi o alta surubelnita... se desface usor, usor, trebuie sa ai multa rabdare si sa lucrezi pe portiuni mici, altfel spargi sticla.
Plasticul ala galben e prins intr-un surubel. Dupa ce ai dat jos sticla, desfaci surubelul, scoti plasticul galben si lipesti sticla la loc cu silicon.
Spor la treaba :)

PetricaCBD 25-09-08 20:24

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
semnalele fata le-am desfacut....dar nu cu freon industrial(cu el am stricat un rand de semnale)si bagate in apa fiarta si lasate acolo 5-6 min...la lampile spate nu ma bag ca mi-e frica sa nu le stric.....o sa incerc sa le desfac cand o sa am altele de rezerva :D

Geo_ZGA 26-09-08 12:15

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
Sa ne spui ce ai facut.
Si de unde, cu cat, ce fel de leduri ai luat? Ma intereseaza si pe mine sa pun la semnalizari...

RD-Woo 26-09-08 17:22

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
Ledurile le-am luat de pe e-bay..
Au costat destul de mult.. insa eu zic ca merita!

pozitie far - SMD super-flux (25), culoare alb-neon..

https://img378.imageshack.us/images/thpix.gif https://img378.imageshack.us/img378/9891/pic32sy4.th.jpghttps://img378.imageshack.us/images/thpix.gif https://img60.imageshack.us/img60/9466/pictu23xb8.th.jpghttps://img60.imageshack.us/images/thpix.gif https://img378.imageshack.us/img378/7...ct24ne0.th.jpg

semnalizare spate - SMD super-flux (24), culoare galben-portocaliu..

https://img261.imageshack.us/img261/8...za13my3.th.jpghttps://img261.imageshack.us/images/thpix.gif https://img353.imageshack.us/img353/3875/pic9yj1.th.jpghttps://img353.imageshack.us/images/thpix.gif https://img353.imageshack.us/img353/1398/poz7nr6.th.jpghttps://img353.imageshack.us/images/thpix.gif ]https://img378.imageshack.us/images/thpix.gif https://img378.imageshack.us/img378/9972/fig20ah0.th.jpg

Next stage:
SMD super-flux (36) full lampi spate (pozitie, ceata, mers inapoi)..
SMD super-flux (48 ) lampa plafon..
..si poate H4 bixenon 35w, 5000k..

RD-Woo 26-09-08 17:25

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
Iata si poze cu ele montate..

https://img232.imageshack.us/img232/5...c005sq8.th.jpghttps://img232.imageshack.us/images/thpix.gif https://img220.imageshack.us/img220/3...c011wv9.th.jpghttps://img220.imageshack.us/images/thpix.gif https://img220.imageshack.us/img220/4...c006na9.th.jpghttps://img220.imageshack.us/images/thpix.gif https://img258.imageshack.us/img258/9...c007ov9.th.jpghttps://img258.imageshack.us/images/thpix.gif https://img220.imageshack.us/img220/2...c009el9.th.jpghttps://img220.imageshack.us/images/thpix.gif https://img157.imageshack.us/img157/8...c011ea2.th.jpghttps://img157.imageshack.us/images/thpix.gif https://img157.imageshack.us/img157/8...c014ju1.th.jpghttps://img157.imageshack.us/images/thpix.gif https://img220.imageshack.us/img220/5...c015mc9.th.jpghttps://img220.imageshack.us/images/thpix.gif https://img87.imageshack.us/img87/1409/dsc020pj6.th.jpghttps://img87.imageshack.us/images/thpix.gif https://img87.imageshack.us/img87/7295/dsc022sr6.th.jpghttps://img87.imageshack.us/images/thpix.gif

RD-Woo 10-10-08 09:16

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
La finalul lucarii lampile spate
vor arata precum cele din poze:

https://img179.imageshack.us/img179/7...copyej1.th.jpghttps://img179.imageshack.us/images/thpix.gif https://img224.imageshack.us/img224/6953/poza1dy6.th.jpghttps://img224.imageshack.us/images/thpix.gif

RD-Woo 12-12-08 08:54

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
Am reusit si eu, intr-un final, sa scot acele plasticuri
galbene din lampile spate!
greu nu este, insa trebuie lucrat cu grija si cu foarte mare rabdare!!
am ales solutia sa nu dezlipesc lampile in apa fierbinte sau cu ajutorul unui feon industrial, intrucat nu eram sigur de reusita operatiunii!
am dat lampile jos, le-am luat in casa, si cu ajutorul unui letcon am
topit bucati mici din plastic pe care le-am scos afara prin orificiul rotund din spate!
am mai avut nevoie de un patent sfic (de genul celui ce este folosit pt taierea cablurilor) si de o foarfeca!
cu foarfeca tineam plasticul si cu ajutorul patentului taiam bucati acolo unde nu a vrut sa se desprinda de la topirea cu letconul!
plasticul galben din interior nu este casant, asa cum am crezut prima data!
este un plastic moale si nu poate fi faramitat inauntru si apoi scoase bucatile afara!
cu foarte mare rabdare si grija (sa nu zgarii oglinda interioara) am scos cateva bucati mici din plastic pana ce dimensiunile lui mi-am permis sa-l scot afara prin orificiul rotund (acolo unde este becul)!

Sper ca am fost destul de explicit si a-ti inteles procedura!
daca aveti nelamuriri pot ajuta cu sfaturi, pareri, etc..
Spor la lucru!!

RD-Woo 12-12-08 09:08

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
Pt cine este curios:
DA, este o diferenta estetica!
mai ales ca am inlocuit vechile becuri cu leduri galben-potocalii
si per total sunt multumit de investitie si lucrare!!

G.M.C. 11-11-12 02:37

Re: Scoatere plasticuri galbene
 
arata super luminile!super tare...


All times are GMT +2. The time now is 04:53.

- Copyright 2026 4Tuning