Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Mi-am luat OPEL (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/90847-luat-opel.html)

gigi galagie 16-09-08 12:53

Mi-am luat OPEL
 
De cateva zile mi am tras o balena....Opel Vectra C,benzinar din 2004.Avand in vedere ca sunt familist,nu o sa fac modificari la masina...si oricum eu o conduc doar in weekend(am masina de servici si cu vectra merge zilnic sotia:cry:)
este 1.8,122 cp.

gigi galagie 16-09-08 13:01

Re: Mi am luat OPEL
 
3 Attachment(s)
iata si cateva poze...

magnifiqo 16-09-08 13:20

Re: Mi am luat OPEL
 
S-o stapanesti sanatos.Pare foarte ingrijita si app. imi plac jantele is frumoase rau si se potrivesc cu ”balena”. Chiar daca ai precizat mai sus ca nu vrei sa ii faci nimic,eu zic ca nu ar strica folii,niste intuneric. Bafta

gigi galagie 16-09-08 17:07

Re: Mi am luat OPEL
 
merci !! sincer la folii m am gandit...dar nu cred ca astea s modificari... o sa aiba si folii si xenoane cat de curand.poate o sa mai beneficieze de cateva schimbari,dar doar la aspectul exterior...de motor sunt multumit asa cum este.

gigi galagie 21-11-08 07:31

Re: Mi-am luat OPEL
 
5 Attachment(s)
ammai pus cateva poze, sa fie.....

nanutzu 10-12-08 19:31

Re: Mi-am luat OPEL
 
frumoasa masina!!! sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!!!

gigi galagie 10-12-08 19:33

Re: Mi-am luat OPEL
 
merci,merci.la fel is tie!

andi_cimpean 19-12-08 08:59

Re: Mi-am luat OPEL
 
Schimba domne' titlul thread-ului. I-am luat sotiei Opel. :))... Oricum frumoasa masina. Sa o purtati sanatosi ambii soti. Sper ca nu ai dat foarte mult pe ea. Am vazut ca tind sa se deprecieze repede modelele astea.

dolb 19-12-08 09:29

Re: Mi-am luat OPEL
 
misto masina... sa o stapanesti sanatos si fara incidente! .. chiar daca ma nedumereste ca ti-ai luat opel desi acu cateva luni aveai ford si declarai ca opel sunt f f proaste! .. dar sa stii ca nu's chiar asa proaste iar seria asta noua e extraordinara! asfalt uscat.

gigi galagie 20-12-08 08:25

Re: Mi-am luat OPEL
 
focusul a fost o masina foarte buna,am fost mai mult decat multumit de ea.dar am vrut masina mai mare!(maine poimaine o veni si un copil si portbagajul vectrei este imens.oricum ...am luat o de la o ruda si stiam cat de cat istoricul masinii....
si am zis ca opelul nu e o masina kiar buna ptr ca am mers cu ea maxim 2 luni si am skimbat bucse si alte alea.acum dupa alte 2 luni,imi cam troncane iar....pe aceleasi drumuri am mers si cu focusu un an de zile si nu avea absolut nimic ,niciun troncanit.
merci ptr urari,la fel iti doresc si tie,asfalt bun!

HOT 23-12-08 12:27

Re: Mi-am luat OPEL
 
Pana la urma care e masina sotiei ca vad 2 vectre cu numere de inmatriculare diferite?EOZ sau NIK.
Jantele sunt pe 16 sau pe 15 ca mi se pare talonul cam inalt.

gigi galagie 23-12-08 19:18

Re: Mi-am luat OPEL
 
Bine punctat! Masina,am luat o de la var-miu cu NYK. Apoi am inmatriculat o pe numele meu cu EOZ. Iar jantele sunt pe 16.Nu mai stiu cat e talonul,acum le am p alea de iarna....

DarkJEDI 09-01-09 19:28

Re: Mi-am luat OPEL
 
daca nai manetinno nai ce face cu ea. :D oricum sa o stapanesti sanatos. acum esti inamic deal nostru, nu o mai arzi pe ford, teai dus la opel :D

gigi galagie 09-01-09 19:33

Re: Mi-am luat OPEL
 
Quote:

Originally Posted by DarkJEDI (Post 1968785)
daca nai manetinno nai ce face cu ea. :D oricum sa o stapanesti sanatos. acum esti inamic deal nostru, nu o mai arzi pe ford, teai dus la opel :D

:lol::lol::lol::lol:merci mult!!! de ford am ramas mai mult decat placut impresionat!!!!fordu era vechi la an(2001) si era mai mic decat asta(iti dai seama) dar era mai sprinten:D .oricum ma bucur ca am avut ford si acum am opel! cine stie,peste 1-2 ani imi iau si vw:rolleyes2;)

gigi galagie 05-03-09 19:15

Re: Mi-am luat OPEL
 
4 Attachment(s)
iarna a trecut....masina si a recapatat jantele de vara si un nou look la partea frontala. Ma gandesc sa ii fac o resoftare...ar fi minunat sa ajunga la 140 de cai.daca aveti ideii sugestii....cum ?este posibil?unde?cat costa?

-Caz- 05-03-09 21:20

Re: Mi-am luat OPEL
 
parerea mea este ca nu ia 140CP doar din resoftare , si nu iti recomand sa faci o simpla resoftare pt niste caluti . incearca inainte de resoftare o admisie de aer (se gaseste usor Viper , K&N , etc. si e si subtire la bani) , pe urma o evacuare mai "lejera" adica un traseu de inox (nu prea mare k alfel fura din putere,nefiind supraalimentat) cu un catalizator sport(ca fara o sa dea erori in bord) si apoi mult asteptatul soft . (strict parere personala)

dolb 05-03-09 21:25

Re: Mi-am luat OPEL
 
Quote:

Originally Posted by -Caz- (Post 2122628)
parerea mea este ca nu ia 140CP doar din resoftare , si nu iti recomand sa faci o simpla resoftare pt niste caluti . incearca inainte de resoftare o admisie de aer (se gaseste usor Viper , K&N , etc. si e si subtire la bani) , pe urma o evacuare mai "lejera" adica un traseu de inox (nu prea mare k alfel fura din putere,nefiind supraalimentat) cu un catalizator sport(ca fara o sa dea erori in bord) si apoi mult asteptatul soft . (strict parere personala)

bine zis! .. dupa o resoftare ( daca masina este aspirata) , de la 122 cp va ajunge undeva la 131 cp :)

gigi galagie 06-03-09 07:38

Re: Mi-am luat OPEL
 
Quote:

Originally Posted by -Caz- (Post 2122628)
parerea mea este ca nu ia 140CP doar din resoftare , si nu iti recomand sa faci o simpla resoftare pt niste caluti . incearca inainte de resoftare o admisie de aer (se gaseste usor Viper , K&N , etc. si e si subtire la bani) , pe urma o evacuare mai "lejera" adica un traseu de inox (nu prea mare k alfel fura din putere,nefiind supraalimentat) cu un catalizator sport(ca fara o sa dea erori in bord) si apoi mult asteptatul soft . (strict parere personala)

Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2122642)
bine zis! .. dupa o resoftare ( daca masina este aspirata) , de la 122 cp va ajunge undeva la 131 cp :)

probabil aveti dreptate,yo unu nu prea ma pricep la chestii d astea...am auzit ca ar merge si la benzina resoftare si am zis sa incerc....merci mult de sfat. O sa ma interesez si eu ce si cum....si apoi o sa vad care e varianta mai buna.

dolb 06-03-09 07:52

Re: Mi-am luat OPEL
 
nu conteaza ce combustibil folosesti....conteaza cum este motorul! aspirat sau turbo.

daca ai turbo , iti poate da 30% din puterea stock a masinii( in limita safe ) , daca ai aspirat, iti poate da 8-10% din puterea masinii

gigi galagie 06-03-09 14:27

Re: Mi-am luat OPEL
 
am vb cu cineva care mi a zis ca teoretic ar trebui sa ajung la 140 de cai doar din resoftarre,ma costa in jur de 200 oiro,dar va trebui sa folosesc numai benzina de la 98 in sus.ma gandesc,cu 200 de euro,investiti in evacuare si ce ati mai zis voi(admisie si filtru parca)castig p astia 18 cai?sau tre sa mai pun bani si caii castigati sa nu fie 18?! deci,o resoftare ma costa 200 de euro+benzina 98 d acu inainte si "teoretic" castig 18 cai. o evacuare cu admisie si filtru parca,cat m ar costa si cat as putea castiga? va multumesc celor care imi veti da un sfat bun in privintza asta...

torquemaster 06-03-09 14:42

Re: Mi-am luat OPEL
 
140cp din soft?! Fii serios. Daca e z18xe are 126cp si ajungi "undeva" la 140cp din soft adica pe la 135cp cu benzina co98. Daca schimbi axele cu came+soft atunci da, poti sa speri pe la 150cp dar in general 146-148cp si 150-153cp daca modifici si admisia. Deci cam 450e axele, 200e softul, cam 4-6mil manopera la axe si te pregatesti de mers exclusiv cu benzina co98. Da, se simte grav modificarea si daca o faci la EDS (tuner de casa Opel) iti mareste si turatia maxima cu vreo 500rpm adica undeva pe la 6800-7000rpm si asta conteaza al dracului de mult ca sa intrii la schimbarea vitezei cu o turatie mai apropiata de valoarea de cuplu maxim.
Cheltuiala deci tu decizi.

-Caz- 06-03-09 15:53

Re: Mi-am luat OPEL
 
torque are dreptatea lui , dar eu o sa incerc sa iti raspund la intrebarile tale : - din admisie si evacuare (spre dezamagirea ta si a posesorilor de motoare aspirate) nu o sa obtii foarte multi cai , dar vei avea un raspuns mai bun al acceleratiei si o urcare un ture ceva mai buna(+soundul de masina puternica :P ) , caii putere castigati cred k ar fi cam 10 -15 la numar (incearca sa folosesti produse la cotele destinate motorizarii tale pt a nu pierde din cuplu si putere)
- ai sa cheltui ceva mai mult de 200 euroi pe treaba asta , depinzand foarte mult unde ai de gand sa faci evacuarea (un kit de admisie il poti monta singur si e aprox 3 mil din cate stiam) . exista kituri de evacuare direct pentru motorizarea ta ''aftermarket'' dar care costa ceva euroi , dar poti studia cateva ore cateva ''planuri'' de pe net pe care sa le dai apoi unui tinichigiu bun si sa iti constuiasca el evacuarea , tu aducandu-i materialele. (probabil vei iesi mai ieftin)

DarkJEDI 07-03-09 12:13

Re: Mi-am luat OPEL
 
ce tot o dati mai cu benzina de 98. ca doar nu ii mareste compresia si nici turbo nu ii pune. ca sa stiti ca benzina cu cufra octanica mai mare de 95 arde mai greu decat aia de 95, insa rezista la autoaprindere.

dolb 07-03-09 13:33

Re: Mi-am luat OPEL
 
cica se infige mai bine aia 98 sau 100 :) dar poate nu s-a auzit de OCTANE BOOSTER :)

-Caz- 07-03-09 15:12

Re: Mi-am luat OPEL
 
in dreptul meu : motor c20xe nu am observat diferenta in comportamentul masinii intre carrera 100 si 95 (sau poate a fost una dar prea mica) , astfel am ramas pe 95 . Nu cifra octanica din benzina e ''secretul cailor putere'' , mai ales acolo unde nu exista modificari majore la capitolul tuning . poate dupa diferite modificari se ajunge la concluzia ca o benzina cu cifra octanica mai ridicata sau mai scazuta ar da un randament mai bun , atunci da , ne putem abate de la carburantul recomandat de producator ! parerile sunt impartite (asta e a mea)

gigi galagie 07-03-09 17:56

Re: Mi-am luat OPEL
 
Si eu am incercat si benzina de 98 la vectra...Singura diferentza ar fi ca masina era putin mai silentioasa....Atat!! Nu ca tragea mai bine,nu ca manca pamantul..Oricum benzina de la noi,comparativ cu cea din alte tari,este sub nivelul decentzei...la noi este bataie de joc!

dolb 07-03-09 19:08

Re: Mi-am luat OPEL
 
Quote:

Originally Posted by gigi galagie (Post 2127174)
Si eu am incercat si benzina de 98 la vectra...Singura diferentza ar fi ca masina era putin mai silentioasa....Atat!! Nu ca tragea mai bine,nu ca manca pamantul..Oricum benzina de la noi,comparativ cu cea din alte tari,este sub nivelul decentzei...la noi este bataie de joc!

incearca un octane booster si vezi daca te multumeste! ( dar nu exagera sa pui la fiecare plin... )

torquemaster 07-03-09 21:43

Re: Mi-am luat OPEL
 
Quote:

Originally Posted by DarkJEDI (Post 2126490)
ce tot o dati mai cu benzina de 98. ca doar nu ii mareste compresia si nici turbo nu ii pune. ca sa stiti ca benzina cu cufra octanica mai mare de 95 arde mai greu decat aia de 95, insa rezista la autoaprindere.


98 se simte numai la masini tunate. Acolo e si obligatoriu din cauza avansului pe care il modifica tunerul si din care cauza pot aparea detonatii in cazul benzinei de 95.
D-aia "tot dam cu benzina de 98". Dar tu poti sa pui ce doresti ca nu pui in motoru' meu.

DarkJEDI 07-03-09 23:15

Re: Mi-am luat OPEL
 
ti sar parea tie ca sunt in necunostinta de cauza? si eu as zice ca e invers. din cauza ca arde ceva mai lent trebuie dat avans la aprindere sa poate face combustia calumea.

gigi galagie 08-03-09 15:01

Re: Mi-am luat OPEL
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2127375)
incearca un octane booster si vezi daca te multumeste! ( dar nu exagera sa pui la fiecare plin... )

la ford mai puneam d astea in rezervor...ai idee de un dintr asta bun?vr o firma ceva?

dolb 08-03-09 15:33

Re: Mi-am luat OPEL
 
cauta pe la petrom/romp.... parca erau la 25-30 ron sunt bune dar sa nu exagerezi sa pui mereu mereu! adica..pune doar cand ai nevoie sau cand simti ca e obosita :)

gigi galagie 08-03-09 16:06

Re: Mi-am luat OPEL
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2129163)
cauta pe la petrom/romp.... parca erau la 25-30 ron sunt bune dar sa nu exagerezi sa pui mereu mereu! adica..pune doar cand ai nevoie sau cand simti ca e obosita :)

aha,am inteles.merci mult.o sa pun si o sa va spun eventualele impresii.

gigi galagie 26-03-09 08:14

Re: Mi-am luat OPEL
 
4 Attachment(s)
poze facute pe la brasov si cheile dambovicioarei.

dolb 26-03-09 09:42

Re: Mi-am luat OPEL
 
nice:)..n-arata rau !

-Caz- 26-03-09 10:25

Re: Mi-am luat OPEL
 
masina arata bine si sincer vorbind , nu a fost model de Vectra care sa nu imi placa .
Gigi , ai bagat aditiv in benzina? cum e? io zic inafara de benzina recomandata de producator sa nu te arunci la prostii. Numai Bine!

gigi galagie 26-03-09 15:31

Re: Mi-am luat OPEL
 
inca nu am bagat,ptr ca,sincer,am uitat.dar o sa bag si o sa va spun...ai idee care ar fi potrivit ptr masina asta?!ca io nu ma pricep...iau ce pica pe mana...

-Caz- 26-03-09 16:16

Re: Mi-am luat OPEL
 
Nu sunt suficient de competent sa iti dau sfatul asta , io raman la ideea k nu ai nevoie .

gigi galagie 21-07-09 17:50

Re: Mi-am luat OPEL
 
2 Attachment(s)
am renuntat la ideea sa bag alte chestii in rezervor,decat benzina.

DarkJEDI 21-07-09 19:24

Re: Mi-am luat OPEL
 
pai pana acum ce faceai?? ii bagai metanol? :D

gigi galagie 22-07-09 06:40

Re: Mi-am luat OPEL
 
:lol::lol::lol:mergea pe kerosen:D:D:D


All times are GMT +2. The time now is 22:57.

- Copyright 2024 4Tuning