Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Subaru Impreza WRX STI vs. Mitsubishi Lancer Evolution (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/90340-subaru-impreza-wrx-sti-vs-mitsubishi-lancer-evolution.html)

26WRC 12-09-08 01:11

Subaru Impreza WRX STI vs. Mitsubishi Lancer Evolution
 
8 Attachment(s)
Subaru Impreza WRX STI

TEHNICA
motor: Boxer 4cilindrii
cilindre: 2.457
putere(cp/rpm): 300/6000
cuplu maxim (Nm/rpm): 407/4000
consum u/e/m: 13.8/8.2/10.3
transmisie: integrala permanenta
cutie de viteze: manula 6 trepte
frane fata/spate: discuri ventilate
jante fata/spate: 18 inch
anvelope fata/spate: 245/40 R18

PERFORMANTE
acceleratie 0-100 km/h: 5.2s
viteza maxima (km/h): 250

GREUTATE
proprie(kg): 1.505
kg/CP: 5.01

PRET
cu TVA/fara TVA: 34.500/41.055 euro


Mitsubishi Lancer Evolution

TEHNICA
motor: 4 cilindrii in linie
cilindre: 1.998
putere(cp/rpm): 295/6500
cuplu maxim (Nm/rpm): 366/3500
consum u/e/m: 13.9/8.5/10.5
transmisie: integrala
cutie de viteze: SEMIautomata 6trepte
frane fata/spate: discuri ventilate
jante fata/spate: 18 inch
anvelope fata/spate: 245/40 R18

PERFORMANTE
acceleratie 0-100 km/h: 6.3s
viteza maxima (km/h): 242

GREUTATE
proprie(kg): 2.040
kg/CP: 6.91

PRET
cu TVA/fara TVA: 33.000/39.000 (estimativ)

RoByNeT 12-09-08 15:23

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
Dupa parerea mea subaru impreza are mai multe avantaje fata de mitsu din mai multe pct de vedere.. atat la performante ( cuplu, cai .. ) cat si greutate care dupa mine e un avantaj destul de mare ... daca e sa o iau dupa aspect ... lancer :) tinand cont ca evo este una din masinile mele preferate acum ... depinde si cine le "manevreaza" :D spor

steffan 12-09-08 15:43

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
nu prea mai pot fi comparate acum... Lancer Evo este un sedan, pe cand imprezza este hatchback! Aleg Evo, are cutie semi-automata, motor mai mic si aproximativ aceleasi performante, chiar si aspect. Nu inteleg de ce cei de la Subaru au facut acest hatchback... cred k acum imprezza are drept rivali pe Audi S3 si VW Golf R32.

nigger 13-09-08 22:21

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
aleg evo, e mai frumos ca design,pacat de greutate,dar din motor de 2000 295cp e ceva,fostele modele de impreza erau mai frumoase

laur_nsl 14-09-08 03:43

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
dak vorbeam de generatia trecuta alegeam cu mana pe inima subaru...........dar acum m-ai dezamagit.........dc hatchback??? nu inteleg!!!!!!!

26WRC 14-09-08 03:47

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
Quote:

Originally Posted by laur_nsl (Post 1751904)
dak vorbeam de generatia trecuta alegeam cu mana pe inima subaru...........dar acum m-ai dezamagit.........dc hatchback??? nu inteleg!!!!!!!

inafara de forma, nu mai conteaza nimic altceva la versus'ul asta?

laur_nsl 14-09-08 03:51

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
ba da.........adevarul k dak iei suta in 6.3 sec nu te simti bine........te simti chiar jenat.....performantele la amandoua masinile sunt mult peste nevoile romanilor.......deci in cazul asta ,da aspectul conteaza

26WRC 14-09-08 04:05

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
Quote:

Originally Posted by laur_nsl (Post 1751908)
ba da.........adevarul k dak iei suta in 6.3 sec nu te simti bine........te simti chiar jenat.....performantele la amandoua masinile sunt mult peste nevoile romanilor......deci in cazul asta ,da aspectul conteaza

:rolleyes2...nu'i deloc asa , ai sa vezi;)

laur_nsl 14-09-08 04:11

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
crezi k ai nevoie de mai mult...........asa au zis si aia care acum nu mai sunt printre noi(unul era un prieten de al meu)..........mai gandeste-te.......dak vrei mai mult te duci frumos pe circuit si iti faci de cap.......acolo nu omori pe nimeni;)

nigger 14-09-08 23:31

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
Quote:

Originally Posted by laur_nsl (Post 1751908)
ba da.........adevarul k dak iei suta in 6.3 sec nu te simti bine........te simti chiar jenat.....performantele la amandoua masinile sunt mult peste nevoile romanilor.......deci in cazul asta ,da aspectul conteaza

masina ta in cat timp prinde 100km/h,daca spui tu ca un evo e lent

GTR 15-09-08 21:35

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
In primul rand comparatia e foarte proasta.
Comaparatia trebuia facuta intre Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution GSR (cu cutie manuala) nu Evolution MR (SEMIautomata 6trepte) diferenta de acceleratie intre cele 2 fiind de 0.9 sec (5.4 fata de 6.3).
In al 2-lea rand 6.3 este o acceleratie foarte mica pana la 100 km/h si chiar 5.2 al STI poate fi considerata o acceleratie slaba.
Putem tine cont ca sunt foarte multe masini (chiar cateva masini de "teren") care au performante superioare celor 2 concurente de aici.
Poate pentru cei care nu au condus asa ceva li se pare o performanta deosebita, dar pentru o parte din cei care au condus o masina de gen, performantele mentionate mai sus sunt medii.
Eu am un WRX '94 de ~250 CP cu o acceleratie de la 0-100 de >6 sec si pot sa spun ca NU ma multumeste, mai ales ca au aparut masini diesel care cu un mic tuning ma poate lasa in spate. Personal eu as simtii nevoia unei puteri (pe un STI sau EVO) de cel putin >400 CP.
Referiror la masinile din aceasta comparatie, EVO X GSR am condus, foarte frumoasa, foarte legata, foarte foarte stabila, dar cam lipsita de senzatie comparativ cu modelele anterioare (motor cu urcare mult prea liniara, fara senzatie de turbo) + comfortul crescut scate drastic senzatia de pilotaj, STI 2008 inca nu am condus, dar de la persoane care au testat STI 2008 am inteles ca problema senzatiei este valabila si acesta, exact acceasi problema, motorul prea liniar, comfort superior in detrimentul senzatiei si chiar pilotajului, asa ca nu pot sa am o parere obiectiva pana nu o sa conduc si STI 2008.
Depinnde din ce punct de vedere privesti, personal eu din toata gama celor 2 asa alege STI '06-'07.

rapid_1923 25-09-08 16:39

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
subaru a mers pe varianta hatchback pentru a avea o platforma pentru wrc unde acesta este trendul . . .

dintre cele 2 as merge pe impreza ;)

tzooshky 28-09-08 00:19

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
Mitsubishi Lancer Evolution pentru:

-frumusete(de fapt, mai bine spus, pentru uratenia Subarului :lol:, desi este doar o chestie de gusturi ..)
-cutia semi-automata
-diferenta de aprox. 2000 de euro care poate fi investita ori intr-un mic upgrade la motor pentru a recupera micul handicap fata de Subaru, ori pentru niste jante mai frumoase :D (eventual jantele de pe subaru :lol:)

joe_infect 28-09-08 09:13

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
votat evo , subaru parca nu mai e ce a fost mai demult ...

rapid_1923 28-09-08 17:49

Re: Subaru Impreza WRX STI vs Mitsubish Lancer Evolution
 
Quote:

Originally Posted by tzooshky (Post 1780525)
Mitsubishi Lancer Evolution pentru:

-frumusete(de fapt, mai bine spus, pentru uratenia Subarului :lol:, desi este doar o chestie de gusturi ..)
-cutia semi-automata
-diferenta de aprox. 2000 de euro care poate fi investita ori intr-un mic upgrade la motor pentru a recupera micul handicap fata de Subaru, ori pentru niste jante mai frumoase :D (eventual jantele de pe subaru :lol:)

cand te-ai uitat ultima oara la preturile masinilor . . .
ca sa nu mai cauti arunca o privire pe aici :

http://www.subarumotors.ro/impreza_sti_prices.html
http://www.mitsubishi-car-configurat...ooseModel.aspx

sa vad cum explici aia 2000 de euro ;)


All times are GMT +2. The time now is 14:01.

- Copyright 2024 4Tuning