Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   achizitie masina in limita de 8000euro (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/89078-achizitie-masina-limita-8000euro.html)

life=car 01-09-08 00:35

achizitie masina in limita de 8000euro
 
Salut! Sunt nou pe aici si as dori sa va stiu parerea in legatura cu achizitionarea unei masini in jur de 8000 de euro second hand. As vrea k masina sa arate sportiv, nu neaparat f performanta (de asta ma pot ocupa eu in timp) sa nu depaseasca la consum urban valorea de 12% si nici sa fie chiar printre cele mai nefiabile masini....Personal cred k am cam multe pretenti dar....nu am ce sai fac.

Ciuby 01-09-08 01:12

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
seat leon?

~ EWN ~ 01-09-08 12:51

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
Opel Astra Bertone :D.

life=car 01-09-08 13:11

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
~EWN~ nush ce sa zic de astra bertone.......din cate stiu sarea de 12% in oras consumu.....asa si mie imi place f mult masina arata chair f bine

life=car 01-09-08 13:14

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
ciuby seat leon sincer sa fiu nu stiu ce sa mai zic despre el.......pt k mia placut dar acum mi se pare un pic invechit, iar masina pe care o sa o cumpar o sa trebuiasca sa o tin cel putin 4 ani.....k pe timpu facultati nu cred k o sa imi permit sa imi iau alta

~ EWN ~ 01-09-08 13:22

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
Quote:

Originally Posted by life=car (Post 1726530)
~EWN~ nush ce sa zic de astra bertone.......din cate stiu sarea de 12% in oras consumu.....asa si mie imi place f mult masina arata chair f bine

Depinde de motorizare, doar nu vrei 2.0 T de 192 de CP, daca alegi 1.8 125 CP sigur nu sare de 12 consumul, sau incearca 2.2 DTI 125 CP cu chip ajungi la 150 si nu consuma nici mult....cel putin nu mai mult de 8-9 maxim...dar din cate stiu astea Diesel sunt mai scumpe, nu stiu sigur daca se incadreaza in bugetul tau....


Numai bine.

Ciuby 01-09-08 13:24

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
Din ce vad ca isi aduc baietii pe clubopel, nici la un bertone pe benzina nu prea se incadreaza in 8000 euro.
Oricum, el vrea o masina cu aspect sportiv, bertone deja e putin cam sport. Iar in legatura cu acel consum de maxim 12 in oras, s-ar putea sa te cam razgandesti in viitorul apropiat, cand pretul benzinei o sa cam ajunga la 5lei/litru...

life=car 01-09-08 13:25

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
pai adevaru e k nu am gasit decat cu motoru de 1.8

life=car 01-09-08 13:29

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
cum vi se pare asta:http://www.***********/vs2cautaauto.p...DESC&offset=45

life=car 01-09-08 13:31

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
iar in leg cu pretul benzinei nu cred k o sa fie chiar asa o problema. adik conditiile astea sunt puse pt k asa as putea sa o intretin....

~ EWN ~ 01-09-08 13:31

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
Quote:

Originally Posted by Ciuby (Post 1726560)
Din ce vad ca isi aduc baietii pe clubopel, nici la un bertone pe benzina nu prea se incadreaza in 8000 euro.
Oricum, el vrea o masina cu aspect sportiv, bertone deja e putin cam sport. Iar in legatura cu acel consum de maxim 12 in oras, s-ar putea sa te cam razgandesti in viitorul apropiat, cand pretul benzinei o sa cam ajunga la 5lei/litru...

Sunt pe Forum destule in banii astia.....in Germania numai zic chiar si 2.2 dar ala nu stiu cat consuma....sa nu aibe surprize porma :D.

life=car 01-09-08 15:10

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
pana acuma am ramas la opel astra bertone de 1.8 dar as mai vrea sa aud si alte pareri

_anaconda_ 01-09-08 16:12

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
un prieten si-a cumparat un bertone 2 turbo acum max 2 luni, piele, comenzi pe volan si cam tot ce se poate, ~ 8000+ euro cu tot cu inmatriculare, masina arata foarte bine...deci un 1.8 cu siguranta gasesti in banii astia, si cu consumul cred ca ar fi ok, avand in vedere ca asta de 2 turbo la un mers normal (preferabil sa nu schimbi prea sus, ca sa intre turbina), consuma <= 8 mediu...

criss_cars 01-09-08 18:57

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
Si eu tot pe astra bertone as merge. mai gasesti si cateva hyundai coupe in banii astia dar sunt destul de putine si pe mobile dar cred k sunt destul de omorate mai sunt si Citroen C4 dar tot la fel. Gandeste-te bine daca zici k o sa folosesti masina 4 ani.

life=car 01-09-08 21:56

Re: achizitie masina in limita de 8000euro
 
sincer intrun timp ramasesem la citreon c4.......dar parca nush ce sa zic de fiabilitatea ei mai ales k majoritatea le gaseam la peste 70-80 000 km in bord.Bn k si un bertone il gasesc peste 100 000 km maj cam pe la 125 dar parca e altceva


All times are GMT +2. The time now is 22:23.

- Copyright 2026 4Tuning