Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Golf 4 climatizare (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/88584-vw-golf-4-climatizare.html)

DJ_Primaru 26-08-08 19:43

VW Golf 4 climatizare
 
As avea o intrebare...in masina am aer conditionat manual si as dori sa pun AC automat(climatizare automata)(climatronic)banuiesc ca stiti despre ce e vorba...se poate???daca da cam la ce pret???multumesc anticipat

sandueugeniu 15-09-08 22:10

Re: VW Golg 4 climatizare
 
Sa stii ca treaba asta ma intereseaza si pe mine.Chiar sunt curios daca se poate si daca o sa raspunda cineva care are cunostiinta.

DJ_Primaru 16-09-08 16:20

Re: VW Golg 4 climatizare
 
Am auzit de la cineva ca s-ar putea,dar nu e o persoana care are cunostinte in domeniu si nu ma pot baza pe ce a spus...acuma si daca se poate pune,totusi sa nu fie la un pret de speriat...auzisem de LCD(aparatu d climatizare propriu-zis din masina)second la 200E...dar nush dc se poate monta sau nu pe o un Golf fara climatronic...Asteptam...poate poate pana la urma va raspunde careva care detine cunostinte in domeniu...

turbogrizzly 20-11-08 21:57

Re: VW Golf 4 climatizare
 
pe langa climatronic, mai e nevoie de niste servomotoare si clapete. pe langa asta...se demonteaza tot bordul....va recomand sa le lesati asa. eu am climatronic pe o bora 2005 si la 120000 s-a dus un servomotor...drept urmare merge aerul conditionat dar clapeta acelui servomotor fiind blocata pe inchis, nu permite ventilatorului sa bage aerul rece in masina...

sandueugeniu 20-11-08 22:05

Re: VW Golf 4 climatizare
 
Am studiat problema si eu.Si cred ca pretul e prea mare.Pe linga servomotoerele alea si unitatea de bord climatronic mai trebuie niste senzori care vin pe sub bord si unul solar parca ii spune de vine pe bord chiar pe grila de dezaburire.Zilele asta incerc sa pun un PDF cu toate cartea tehnica(4995pagini) a golfului VR6 R32 limuzine si combi si Bora limuzine si combi.Din carte va veti lamuri ca se poate dar e foarte mult de munca si pretul pe masura.

sandueugeniu 21-11-08 07:16

Re: VW Golf 4 climatizare
 
Imi pare rau nu pot uploada fisierul cred ca e prea mare.

DJ_Primaru 25-11-08 13:10

Re: VW Golf 4 climatizare
 
incearca sa-l arhivezi...poate asa te lasa...api daca ziceti k ase mari sunt costruile si mult de lukru si de demontat...atunci nu cred ca se merita...banuiesc k peste 300euro nu?

sandueugeniu 25-11-08 15:37

Re: VW Golf 4 climatizare
 
Cred ca mult mai mult de 300 euro.

sandueugeniu 25-11-08 15:39

Re: VW Golf 4 climatizare
 
http://rapidshare.com/files/16603972...999-2005.pdfIa vezi daca se poate dawnloada de aici.

vioami 03-01-09 22:14

Re: VW Golf 4 climatizare
 
Va salut si la multi ani! Cunosc pe cineva care a vrut sa rezolve aceasta problema. Si-a cumparat bordul cu toate accesoriile, dar la montare nu a reusit pentru ca trebuia schibat si computerul masinii sau ceva de genul alta programare soft, etc... Asta i-au spus cei de la reprezentanta iar pretul la ei este enorm pentru toata operatia. In plus se schimba si conductele din interior unde climatronicul are ceva senzori, etc. Acum vrea sa vanda bordul si nu scapa de el. Deci atentie! Nu e chiar asa de simplu.Stima!

DJ_Primaru 10-01-09 10:57

Re: VW Golf 4 climatizare
 
ms mult de sfaturi...deci clar k nu prea se merita operatiunea...poate o alta masina kre sa aiba aer conditionat automat:))

vioami 11-01-09 18:05

Re: VW Golf 4 climatizare
 
Cred ca sigur costa mai putin schimbul de masina la aceiasi parametrii, an... etc. Stima!


All times are GMT +2. The time now is 01:56.

- Copyright 2026 4Tuning