Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   alegere Golf5 (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/88397-alegere-golf5.html)

Dennis_TL 24-08-08 16:11

alegere Golf5
 
Salut tuturor membrilor.

Nu o sa ma intind prea mult la vorba , vreau sa cumpar un Vw Golf5 cu motor de 1,4L si 140cp, echipare trendline si cateva optionale cum ar fi esp, faruri de ceata, presuri, computer bord , covoroase, afisarea presiunii in pneuri, rezerva normala si neinscriptionarea cilindreei si modelului .

La ce sa ma astept de la masina, mentionez ca nu pot face test drive ca nu exista pe stoc, trebuie sa astept 2luni si jumatate dupa plata avansului.

Ce parere aveti de motoarele TSI ? Am mers cu un Fsi de 1,6l si 107cp daca nu ma insel si era destul de slab la turatii mici. Sa aleg un Tdi 1,9 105cp sau sa merg pe mana TSi?

Cutia de viteze in 6 rapoarte este mai buna decat cea in 5? vb de varianta manuala nu electronica.

Deocamdata intrebarile astea imi vin in minte. Astept un posesor de Tsi de 122cp sau 140cp sa isi dea cu parerea.

Multumesc

Dennis_TL 25-08-08 15:38

Re: alegere Golf5
 
chiar nimeni nu are un amarat de TSI sa spuna cateva pareri?

JunKer_hP 26-08-08 14:32

Re: alegere Golf5
 
Tsi este Injectie directa cu benzina si dubla supraalimentare , deci pe scurt 1.4 TSi este o motorizare de nota 11 ;) , nu am mers cu 1.4 140 de cp da am mers cu 1.4 TSi 122 cp care merge de rupe ! Merita sa cumperi masina;)

Dennis_TL 27-08-08 11:56

Re: alegere Golf5
 
sunt in dilema totala, nu stiu ce sa aleg in 18ooo euro pret final cu tva.
pot alege 1,9tdi 105cp+esp+cutie dsg 6 trepte
sau 2.0 tdi 140cp+esp+manuala 6 trepte
sau 1.4tsi 140cp+esp+manuala 6 trepte

pt cel de 1.9 pot opta comfortline iar la cel de 2.0 si 1.4tsi trendline .

ce sa aleg?
am condus seat altea 1.9 105cp fabricatie 2008 si nu mi-a placut extraordinar si scoate fum de noua.
la motorul de 2.0 tdi am inteles ca sunt ceva probleme de fiabilitate.
masina va fi pentru weekend ,plimbari la drum lung 500-600km , in rest pentru oras am masina de serviciu.
ce sa aleg? in 1 saptamana dau avansul de 6000 euro si restul voi plati prin porsche leasing pe 6 ani.

p.s. se merita cei 540 de euro pentru echiparea cu ESP ? mentionez ca am condus numai masini fara esp, dacia solenza, nova, logan, daewoo matiz, cielo , nubira, vw golf 2 , jetta, golf 4 si 5 sdi 70cp dar fara esp .

JunKer_hP 27-08-08 22:08

Re: alegere Golf5
 
1.4 TSI !!!!!!!!!!!! Da se merita 540 pt ESP/ASR ;)

Dennis_TL 28-08-08 17:14

Re: alegere Golf5
 
ce spuneti de configuratia asta ?

Vehicul Selectat:
Golf Trendline

Benzina / 1.4 litri TSI / 140 CP / Cutie manuala -6 viteze / 4 usi
Emisia de CO2 (CO2): 169g/km

Pret fara TVA:
EUR 13.524,-
Aer conditionat "Climatronic" - cu
reglare automata si doua zone separate
de temperatura"
EUR 117,-
cod intern
EUR 0,-
Computer de bord "Plus" - comenzi
pentru incalzirea stationara,anvelopele
de iarna,lumini si vizibilitatea
EUR 153,-
Conector multimedia pentru surse audio
externe
EUR 18,-
Cotiera mijloc fata cu spatiu de
depozitare si 2 guri de ventilatie,
inclusiv suport pahare(2) spate
EUR 133,-
Covorase textile fata / spate
EUR 78,-
Culori bare de protectie, bandouri
laterale, oglinzi exterioare si manere
usi in culoarea caroseriei
EUR 79,-
Fara inscriptionare model si cilindree
EUR 0,-
Faruri de ceata
EUR 120,-
Indicator cantitativ presiune pneuri
EUR 35,-
Roata de rezerva normala din otel
EUR 8,-
Sistem electronic pentru mentinerea
stabilitatii masinii - ESP (inclusiv
ABS, EDS, ASR)
EUR 470,-
Suspensii sport - garda la sol coborata
cu cca 15mm
EUR 155,-
Volan piele 3 spite- maneta frana de
mana imbracata in piele- maner
schimbator de viteze imbracat in piele
EUR 109,-
Alb (candywhite)
EUR 0,-
Scaun: Stofa
Culoarea tapiteriei: latte macchiato
Podea: latte macchiato
Consola: -
Plansa de bord: latte macchiato
EUR 0,-
cc.config.exchange
Total:
EUR 14.999,-


se poate altceva mai bun in aceasi bani?

JunKer_hP 30-08-08 21:57

Re: alegere Golf5
 
garda la sol eu zic ca nu prea merita ca esti in romania in rest e buna configuratie mai ales culoarea care ai ales-o;)

Dennis_TL 30-08-08 23:15

Re: alegere Golf5
 
garda la sol o vreau pentru stabilitate pe viraje . dupa ce vine masina si ma stabilizez cu finantele am de gand sa ii pun si jante de 16 cu 225. albul da bine pe golf, deasemeni la cata mizerie si praf ne inconjoara nu merita alta culoare, este si foarte usor de intretinut albul iar o zgarietura nu este asa vizibila ca pe negru de exemplu. si mai castigi 1-2 grade vara la temperatura, chestie probata .
voi mai scrie cand vine masina , voi deschide si un jurnal . astept ziua de miercuri deocamdata sa platesc avansul si sa fac actele.

robertinho 31-08-08 16:57

Re: alegere Golf5
 
jante pe 16 cu 225? cred ca 205...alegerea este foarte buna si nu o sa-ti para rau

Dennis_TL 31-08-08 17:34

Re: alegere Golf5
 
205, pardon.

JunKer_hP 01-09-08 07:49

Re: alegere Golf5
 
iti zic eu ca o sa fi foarte multumit de masina , daca eu sunt multumit cu 1.4 80 cp:D

Dennis_TL 01-09-08 15:02

Re: alegere Golf5
 
drept sa spun visez la un golf de cativa ani. la un golf4. acum daca am puterea financiara pentru un golf 5 am zis de ce nu? am citit numai lucruri bune despre tsi. mai sunt 2 zile si platesc avansul . ieri am condus lancer clasic de 1.6 16v 98cp si nu mi s-a parut deloc slab,chiar foarte agil . dar probabil ca sunt obisnuit cu 1,5dci 70cp si de asta . cred ca mai mult de 140cp nu voi avea nevoie vreodata cu siguranta.

Michael 01-09-08 15:06

Re: alegere Golf5
 
merge si un 1.4 170 cp :D

Bigu 03-09-08 13:30

Re: alegere Golf5
 
in germania la 16mii gasesti un g5 1.4tsi 170de ponei:) my dream car :D
sau daca ai chef de senzatii tari, ia-ti noul seat ibitza 1.4tsi 180 rasa pura :)

Dennis_TL 03-09-08 18:15

Re: alegere Golf5
 
mi-au dat aia de la cardinal cu leasingul in cap. nu m-am incadrat la venituri nete 2700ron si am renuntat la golf( a ce citi nu pot sa il achizitionez). voi alege un mitsubishi lancer .


All times are GMT +2. The time now is 20:35.

- Copyright 2026 4Tuning