Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   Boxe Cielo in usi (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/88389-boxe-cielo-usi.html)

edypro2 24-08-08 14:01

Boxe Cielo in usi
 
cine si-a montat asa ceva ? se poate ? cam care ar fi problemele pe care le poti intampina?

D o n n 24-08-08 23:43

Re: boxe cielo in usi
 
am avut montate boxe in usile fata...si e aiurea rau...io le`am avut pe alea din bord de 10...si le`am avut montate in buzunarele usilor...si se duce tot sunetul aiurea ...se aude mult mai bine in bord...oricum pe spate e dificil...decupezi fata de la usa si ramane cam aiurea

B0dy 29-08-08 00:09

Re: boxe cielo in usi
 
Am vazut la cineva (in poza) si prindeau bine vizual, la sunet nu stiu... Eu am boxele originale daewoo fata si spate, am tweetere si pe fata si pe spate plus un woofer in portbagaj facut de un prieten cunoscator si se aude demential de la un JVC.

THUNDER77 05-09-08 22:09

Re: boxe cielo in usi
 
1 Attachment(s)
Cred ca la mine ai vazut :P :) Mare lucru nu e, trebuie numai sa fii atent cand decupezi medalionul de la usa ( in panou jos nu merg din cauza chesonului ,iar in buzunarele de la usi nu merg din cauza ca nu se mai aud bine ),ca sa nu ii rupi tapiseria. In rest mai trebuie sa fii atent la ce boxe bagi, ca nu cumva magnetul sa atinga geamul si sa il zgarie si la ce suruburi folosesti....sa fie sufiecient de lungi sa prinda atat boxa cat si capacul ei de medalionul usii , si suficient de scurte incat sa nu atinga, de asemenea, geamul sa nu il zgarie. Cam atat....sa ai capace la ele ca se vad urat fara...si in rest te descurci ca esti baiat mare ;) Daca pot sa te mai ajut cu ceva....sunt aici. Firele daca e incearca sa le tragi prin burduful de la comanda geamurilor ( ala de intra in usa ) ca sa eviti frecarea de metal si uzarea izolatiei prea repede . Cam gata, ca am vb destul :) Bafta !

edypro2 07-09-08 09:49

Re: boxe cielo in usi
 
Quote:

Originally Posted by THUNDER77 (Post 1734618)
Cred ca la mine ai vazut :P :) Mare lucru nu e, trebuie numai sa fii atent cand decupezi medalionul de la usa ( in panou jos nu merg din cauza chesonului ,iar in buzunarele de la usi nu merg din cauza ca nu se mai aud bine ),ca sa nu ii rupi tapiseria. In rest mai trebuie sa fii atent la ce boxe bagi, ca nu cumva magnetul sa atinga geamul si sa il zgarie si la ce suruburi folosesti....sa fie sufiecient de lungi sa prinda atat boxa cat si capacul ei de medalionul usii , si suficient de scurte incat sa nu atinga, de asemenea, geamul sa nu il zgarie. Cam atat....sa ai capace la ele ca se vad urat fara...si in rest te descurci ca esti baiat mare ;) Daca pot sa te mai ajut cu ceva....sunt aici. Firele daca e incearca sa le tragi prin burduful de la comanda geamurilor ( ala de intra in usa ) ca sa eviti frecarea de metal si uzarea izolatiei prea repede . Cam gata, ca am vb destul :) Bafta !

si ca sunet? se aud bine?

THUNDER77 07-09-08 10:28

Re: boxe cielo in usi
 
Se aud super bine, in interior,....afara nu ma intereseaza :)

electric_style 28-09-08 01:04

Re: boxe cielo in usi
 
lasa-le la locul lor in bord unde sunt puse de fabrica! pune-ti tot pe 10cm dar ceva de firma Pioneer , Hertz , Magnat ,Alpine etc si un portbagaj un woofer modest si totul e ok! in usi poti sa pui si pe 13 sau 16 , dar n-o sa se auda ca cele din bord pt ca sunt mult prea multe gauri un usa , iar tabla isi spune cuvantu'!

ps: sfat tinele in bord sa ti se auda voce pe fata , iar cu wooferu in spate sa rezulte un sunet ok :D ! bafta si nu mai bine

nt98adu 13-01-09 20:04

Re: boxe cielo in usi
 
1 Attachment(s)
Personal sunt foarte multumit de sunetul difuzoarelor din portiere si nu sunt cinestie ce. Eu le am montate aici.

PetricaCBD 25-01-09 11:12

Re: boxe cielo in usi
 
1 Attachment(s)
eu mi-am pus in usile din spate(de 17 cm,sony SONY XS F1735)...si se aude super bine....nu mi-a luat montatu(am taiat putin din tabla) cat mi-a luat sa trag fire..dar a meritat efortu

iviTe 25-01-09 13:00

Re: boxe cielo in usi
 
parerea mea e ca nu se merita sa pui la Cielo in usi difuzoare, iei ceva de firma de 10cm si bagi in bord :D acu depinde de fiecare ...

PetricaCBD 25-01-09 17:41

Re: boxe cielo in usi
 
Quote:

Originally Posted by iviTe (Post 2008711)
parerea mea e ca nu se merita sa pui la Cielo in usi difuzoare, iei ceva de firma de 10cm si bagi in bord :D acu depinde de fiecare ...

pai am in bord boxe de 10cm pioneer si twetere sony....dar parca lipsea ceva in spate...si tot le aveam pe astea de 17 cm....care se aud super bine acolo....urmeaza dar ma mai gandesc unele de 13 in usile din fata....cum au prezentat baietii mai sus

RD-Woo 25-01-09 18:08

Re: boxe cielo in usi
 
Quote:

Originally Posted by PetricaCBD
...urmeaza unele de 13 in usile din fata...

Nu cumva sa pui in buzunarele usilor... :!:

PetricaCBD 27-01-09 20:33

Re: boxe cielo in usi
 
Quote:

Originally Posted by RD-Woo (Post 2009579)
Nu cumva sa pui in buzunarele usilor... :!:

nu....in genu la cele prezentate mai sus....pe cotiera usii fata dar in partea din spate

BV_88_SIK 26-01-10 10:50

Re: Boxe Cielo in usi
 
..ce am vazut pe thread ul asta e cam ......arata a improvizatie.pt calitatea sunetului si pt un aspect placut,se pot realiza panouri din fibra de sticla,si izolate f bn cu dinamat sau orice alt produs.pt cei din bucuresti o solutie(ca sa vin si cu solutii),ar fii mihai de la ghettotuning,omul chiar lucreaza bine in fibra! bafta si spor la modificat!

D o n n 26-01-10 11:49

Re: Boxe Cielo in usi
 
astea au fosyt facute improvizate...dar au fost cam moka:)) adica na...investitie minima..;))


All times are GMT +2. The time now is 13:11.

- Copyright 2024 4Tuning