Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Audi (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi.html)
-   -   B7 A4 2.0T Quattro (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi/87942-b7-a4-2-0t-quattro.html)

baghdava 19-08-08 20:05

B7 A4 2.0T Quattro
 
6 Attachment(s)
2007 Audi A4 Quattro - masina perfecta pentru mine, deocamdata.
Sper sa aduc masinile in Bucuresti in octombrie; asta si un GTI Fahrenheit:
https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/87846-gti-fahrenheit-45-1200-a.html

Mi-am dorit-o exact pe asta asa de mult incat am condus 850km ca sa o iau. A meritat din plin!

baghdava 20-08-08 05:39

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
2 Attachment(s)
Inca 2 poze. Acelasi motor pe ambele masini, comportament total diferit.
La GTI: motorul amplasat transversal, tractiune fata, mai usor, DSG.
La A4: motorul amplasat longitudinal, tractiune integrala, tiptronic.

Desi este mai greu si AWD, Audi consuma mai putin datorita transmisiei.

PeTrE 21-08-08 23:09

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
ce vrei sa spui prin total diferit ?

baghdava 25-08-08 17:11

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Quote:

Originally Posted by PeTrE (Post 1708591)
ce vrei sa spui prin total diferit ?

La manevrare ma refer. In special din cauza transmisiei zic eu. DSG-ul de la GTI te implora sa faci o depasire doar de dragul ei din cauza ca face schimbarea de viteza intr-o fractiune din timpul pe care o face Tiptronicul de la A4. Plus de asta, nu exista intrerupere de putere transmisa spre roti. Asta din diferenta de concept, DSG-ul avand dual-ambreiaj iar Tiptronicul fiind automatica clasica, cu torque-converter.

La asta se mai adauga suspensia sport si vreo 250 kg in minus la GTI care o fac mult mai sportiva. Audi-ul are avantajul confortului si al tractiunii. Pe ploaie de exemplu GTI-ul incepe sa patineze la o curba luata mai sportiv iar Quattro parca e cusut de asfalt.

M-am referit pana acum doar la manevrare. In rest, Audi-ul este net superior.

laurentiu_tim 26-08-08 14:27

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
superbe :-) sa ai parte de amandoua ;)

baghdava 11-09-08 19:59

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Multumesc! Le rasfat cu ceara, creme si sampoane :)

andu_66_stf 11-09-08 22:11

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
foarte frumoase ambele masini:love:,felicitari
sa le stapanesti sanatos si fara incidente

ruller 18-09-08 08:57

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
superb garajul tau (audi+golf)...sa ai parte de ele .. ;) ...imi place mult portocaliul de pe gti...mai multe poze..se poate ?

Kent8 19-09-08 09:52

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
scuza`ma ca te itnreb locuiesti in america sau in australia?

Car Lover 19-09-08 18:38

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
australia cade din schema(acolo volanul e pe dreapta)

26WRC 19-09-08 18:45

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Canada;)


Foarte frumoase ambele masini, felicitari!

baghdava 03-10-08 06:16

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
10 Attachment(s)
Multumesc pentru cuvintele frumoase.
Locuiesc in South Carolina, US, de 5 ani si pentru inca o saptamana. Ma reintorc in tara cu masini cu tot. Am atasat cateva poze de la incarcarea containerului.

Voi mai adauga cateva poze zilele astea facute putin mai artistic.

Destinatia: Bucuresti!

baghdava 03-10-08 16:29

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
7 Attachment(s)
Inca cateva poze (Nikon D80).

GL91ANB 03-10-08 16:31

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Superbe masinile!
Nicaieri nu-i mai bine ca acasa :-)

blowwind 05-10-08 16:05

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
ai mai trece pe transmisie manuala dupa atatia ani de automata ?:D


All times are GMT +2. The time now is 09:58.

- Copyright 2026 4Tuning