Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   DACIA 1300 clasica (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/87542-dacia-1300-clasica.html)

PH-05-TTM 15-08-08 02:38

DACIA 1300 clasica
 
7 Attachment(s)
In primul rand tin sa ii salut pe toti cei care au marca dacia pusa bine...acolo unde stim doar noi...cei car nu prea avem mari posibilitati financiare dar care vrem sa dam peste nas multora...acum lasand chestiile astea la o parte m-am gandit foarte bine sa imi prezint si io babuta,desi m-am gandit mult pe tema asta pt.ca in trecut am mai avut un post care nu a rezistat preamult datorita unor probleme financiare...O.K.

DACIA 13OO,anul fabricatiei 1970(cea din thread-ul anterior)a fost inlocuita tot de o babuta"DACIA 1300",anul fabricatiei 1977(cuparata recent de la un moshuletz care a intretinut-o cum a putut el mai bine)...iar la babuta din '70 am renuntat din motive cva de genu'...mama incepatoare ce faceam ziua ea demola seara adica mai direct a rupt-o in 12...
Actuala batranica vreau sa o tin cum pot eu mai bine si vreau sa abordez ideea lui Bogdan
"old school"...evident cu ceva imbunatatiri...acum astept si critici si idei si sfaturi eventual si piese cine ma poate ajuta....contracost evident....

K mult am mai skris.....

PH-05-TTM 15-08-08 02:55

Re: DACIA 1300 clasica
 
Prioritatile pt.babuta ar fi urmatoarele...
-inlocuit aripa dreapta fata
-facuta din buzoianca,prahoveanca
-inlocuit oglinzi retrovizoare cu cele originale(de care inca nu dispun)
-inlocuit bara fata cu una tipla(de care dispun de la prahoveanca)
-inlocuit planetara stanga cu una noua(am doua ...noi noute de la taica-su unui prieten...d-alea lungi GLENTZER nu au fost montate niciodata
-eliminarea lampilor de mers inapoi
-inlocuit brate stergatoare cu unele nikelate(evident de la fantzuza prahoveanca)...
Mai departe as vrea sa o trec la 4 prezoane sau,jante aro 10,vopsita complet,arcuri ideea lui Bogdan p care tin sa il felicit,adica de papuc diesel,amortizoare monroe p gaz(sa vad de unde le iau ca nu am idee...pasaje golf si montarea unui solex dublucorp evacuare inox cap-coada...
si vedem ce o mai fi...evident dungi de gordini...

apline5 15-08-08 03:00

Re: DACIA 1300 clasica
 
ceva piese au mai ramas de la aia din 70 ?

PH-05-TTM 15-08-08 03:03

Re: DACIA 1300 clasica
 
sincer mai are ...dar ce a fost mai bun am transferat pe batranica asta, si eu sunt disperat ...mai ales ca acum imi caut macar geamurile de la stopurile pe spate (triple) alea model frantuzesc...

LUCI BV 89 WRC 15-08-08 11:43

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by PH-05-TTM (Post 1697118)
sincer mai are ...dar ce a fost mai bun am transferat p batranica asta si io snt disperat ...mai ales ca acum imi caut macar geamurile de la stopurile pe spate alea model frantuzesc...

salut,nu arata rau,dak vrei sa o tii originala,nu ii scoate lampi de mers inapoi,dak asa a fost lasata las-o asa!!!!dak vrei piese anunta-ma!!!

BTL-gordini 15-08-08 15:01

Re: DACIA 1300 clasica
 
Bine ai venit in randul celor impatimiti de nebuniile dacia,sa dai capecele jos si daca vrei ceva retro incerca cele vechi cu capace cromate,sau mai sportiv ,ceva aro 10 sau canada mai late,sau straine.cum zicea si prietenul Lucica WRC lasa cei original pe ea ca isade mai bine

joke 15-08-08 17:58

Re: DACIA 1300 clasica
 
Rosie ca a mea!!sau bine cum era ca eu am schimbat rosul asta cu unul mai inchis!Arata bine si eu sunt de acord cu tine sa ii scoti lampile alea ca nu sunt de fabrica sunt sigur puse de batranel:lol:!Tine-o originala si desigur dungile trebuiesc puse dar ce culoare le faci??Bafta

shorty_23 15-08-08 18:40

Re: DACIA 1300 clasica
 
felicitari pt achizitie...arata foarte bine!
sunt de acord cu BTL...ar da mult mai bine capacele de tabla in locul celor de plastic
multi km fara probleme!

bafta!

PH-05-TTM 15-08-08 19:26

15 Attachment(s)
Multumesc baieti!mdap BTL-ule ai dreptate in legatura cu capacele dar exista o problema mare rau ....nu am capace originale de frantuza.....oglinzile am vorbit cu cineva si mi le aduce skimb pe skimb ....dungile de gordini vor fi albe ...evident...si culoarea ei originala adica rosu caramiziu...
lampile de mers inapoi se vor da jos pt. k nu sunt cele de fabrica...si plus de asta din cate stiu eu batranele frantuze nu prea aveau asa ceva...

In legatura cu jantele ...daca imi acorda banca exact suma dorita de mine nici nu stau pe ganduri si imi comand gotti...aaaaaaa si am uitat sa precizez ...capacul de la chiulasa va fi inlocuit cu unul cromat de la frantuza prahoveana...

Quote:

Originally Posted by LUCI BV 89 WRC (Post 1697387)
salut,nu arata rau,dak vrei sa o tii originala,nu ii scoate lampi de mers inapoi,dak asa a fost lasata las-o asa!!!!dak vrei piese anunta-ma!!!

pai ash avea nevoie de doua gemuri de la lampile spate de frantzuza dar sa fie in stare buna..

In sfarsit am reusit sa fac cateva poze cu noul sistem audio (linie G.Z. si un MP3 Player Sony)buna combinatie...si cateva poze cu cele doua batranele...si poze cu bratele stergatoarelor ce urmeaza a fi montate pe buzoianca..

Sonny 15-08-08 21:19

Re: DACIA 1300 clasica
 
Da jos capacele! Arata mult mai bine fara!

PH-05-TTM 15-08-08 21:24

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by Sonny (Post 1698414)
Da jos capacele! Arata mult mai bine fara!

O.K.e un sfat util si demn de urmat...crezi ca mie imi plac??....dar pana fac rost de cele originale sau de jante le mai tin ...

cannavaro 16-08-08 12:39

Re: DACIA 1300 clasica
 
hai diseara la intalnire.

PH-05-TTM 16-08-08 13:49

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by cannavaro (Post 1699152)
hai diseara la intalnire.

Gata vin dar zi-mi la ce ora si locul....sa stiu...

Bolo_BCD 17-08-08 01:25

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by PH-05-TTM (Post 1699246)
Gata vin dar zi-mi la ce ora si locul....sa stiu...

in fiecare sambata la ora 21 la nord, in parcare la maxi taxi

mai citeste aici: https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/66500-intalnire-dacia-ploiesti/page-9.html
sau aici: http://www.daciaclub.ro/Intalnire-Da...l#entry1492891

PH-05-TTM 19-08-08 08:30

Re: DACIA 1300 clasica
 
2 Attachment(s)
Bolo mersi de informatie...sper sa ajung sambata asta,ca sambata trecuta am fost la BZ sa iau cartea de la mos,ca miercuri masina merge la identificare....

Si daca tot eram prin BZ am trecut un pic si prin obor,cu gandul poate-mi procur si eu macar gemurile de la stopuri(model frantuzesc)dar n-am avut noroc,in schimb,mi-am procurat un cap de schimbator original..."old school"...


All times are GMT +2. The time now is 06:56.

- Copyright 2024 4Tuning