Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   RAR - cum se incadreaza masinile -EURO? (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/87037-rar-incadreaza-masinile-euro.html)

edypro2 10-08-08 10:00

RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
dupa cum stiti , mai ales in ultimul timp de cand s-a mai redus taxa de mediu , tot mai multi baieti aduc masini din germania si le inmatriculeaza la noi , mi s epare o treaba foarte buna , se aduc masini bune daca nu foarte bune , masini care dau clasa mizeriilor de pe la noi , masini construite cu bun simt -zic eu , .....acum intervine problema , am inteles ca , chiar daca masina este trecuta in cartea neamtului cu euro 3 sa zicem , RAR -ul nostru isi cam face de cap si le incadreaza dupa normele lor, acum sunt constient ca au si ei metodele lor de testare dar , oare nemtii nu stiu ce fac cand incadreaza o masina ? cunosc cazuri cand pe carte scria euro 2 si masina a fost scoasa non euro , ........ce te faci daca iti aduci o masina incadrata euro 2 si ai nostri ti-o scot non euro? se cam duce pe apa sambetei toata treaba .....daca cunoaste cineva mai multe despre chestia sa ne zica si noua sunt multi care ar dori sa isi aduca masina si ar fi bine sa stie , sa nu se trezeasca ca ii costa inmatricularea mai mult ca masina .....in plus in ultimul timp se aude ca ORICE MAISNA INAINTE DE 96 este incadrata non euro indiferent ce scrie pe carte ........:evil:

!41! 10-08-08 18:54

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
nu e adevarat ca orice masina sub 96 e non-euro . sapt trecuta am inmatriculat un tipo din 94 euro2. fara interventii sau de astea. DAR e f adevarat ca RAR-ul nu are nici o limita, am patit cu 3 masini sa nu iasa norma de poluare care o au , pur si simplu ca asa vor ei!!

edypro2 10-08-08 19:46

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
Quote:

Originally Posted by !41! (Post 1689169)
nu e adevarat ca orice masina sub 96 e non-euro . sapt trecuta am inmatriculat un tipo din 94 euro2. fara interventii sau de astea. DAR e f adevarat ca RAR-ul nu are nici o limita, am patit cu 3 masini sa nu iasa norma de poluare care o au , pur si simplu ca asa vor ei!!

si ce putem face ?

!41! 10-08-08 21:56

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
teoretic mai nimic . practic daca ai documentatia necesara sa dovedesti ca ai dreptate poti sa te plangi la sediu central in bucuresti.
o mica sugestie ... pe site-ul lor ai in stanga jos o rubrica "petitii" poti sa completezi formularul respectiv dar nu stiu daca are vre-un efect ca nu am incercat---
http://www.rarom.ro/

BAD-GUY 18-08-08 14:38

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
Quote:

Originally Posted by !41! (Post 1689169)
nu e adevarat ca orice masina sub 96 e non-euro . sapt trecuta am inmatriculat un tipo din 94 euro2. fara interventii sau de astea. DAR e f adevarat ca RAR-ul nu are nici o limita, am patit cu 3 masini sa nu iasa norma de poluare care o au , pur si simplu ca asa vor ei!!

Si ce ai facut cu alea trei masini? le-ai incadrat sub normele la care te asteptai si ai mai dat o gramada de bani in plus ?? sau "ai rezolvat problema" ?? ,sincer,ca oricum nu te stie nimeni si nu ai ce pierde,sunt curios cum merg lucrurile sa stiu si eu ce sanse am in caz ca patzesc ceva asemanator.

!41! 18-08-08 17:06

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
una am vandut-o asa cum era , din euro 4 a iesit euro3 , a platit omu taxa pt euro3. 2 sant in curs de inmatriculare . mai am pana iese CIV-u si vad atunci ce fac , probabil merg la bucuresti daca nu modifica astia nimic

Apocalipsa 21-08-08 15:42

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
salut am si eu o intrebare am un bmw 316I din 91 si nu stiu ce euro are stie cineva unde sa ma uit poate aflu mersi mult

ionut_cluj 22-08-08 20:16

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
daca are 99cp e non-euro (euro 1 nu e recunoscut in Romania, din cate stiu.) Daca are 102 cp si motorul de 1600 s-ar putea sa iasa euro 2, dar nu cred. Daca are 102 cp si motorul de 1900 cmc, atunci cu siguranta nu iese nici macar euro 1.

turbojack 28-08-08 18:02

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
Quote:

Originally Posted by edypro2 (Post 1689250)
si ce putem face ?

Scxhimbi filtrele,uleiul,bujiile (la benzinare) apoi faci un test de gaze si frane la orice service dotat cu asa ceva.
Nu tot ce este adus de afara este ok.
Bafta!

enco 29-08-08 11:02

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
Quote:

Originally Posted by edypro2 (Post 1688453)
dupa cum stiti , mai ales in ultimul timp de cand s-a mai redus taxa de mediu , tot mai multi baieti aduc masini din germania si le inmatriculeaza la noi , mi s epare o treaba foarte buna , se aduc masini bune daca nu foarte bune , masini care dau clasa mizeriilor de pe la noi , masini construite cu bun simt -zic eu , .....acum intervine problema , am inteles ca , chiar daca masina este trecuta in cartea neamtului cu euro 3 sa zicem , RAR -ul nostru isi cam face de cap si le incadreaza dupa normele lor, acum sunt constient ca au si ei metodele lor de testare dar , oare nemtii nu stiu ce fac cand incadreaza o masina ? cunosc cazuri cand pe carte scria euro 2 si masina a fost scoasa non euro , ........ce te faci daca iti aduci o masina incadrata euro 2 si ai nostri ti-o scot non euro? se cam duce pe apa sambetei toata treaba .....daca cunoaste cineva mai multe despre chestia sa ne zica si noua sunt multi care ar dori sa isi aduca masina si ar fi bine sa stie , sa nu se trezeasca ca ii costa inmatricularea mai mult ca masina .....in plus in ultimul timp se aude ca ORICE MAISNA INAINTE DE 96 este incadrata non euro indiferent ce scrie pe carte ........:evil:

Nu stiu cum procedeaza RAR, dar, oricum e strigator la cer. Postez mai jos link cu incadrarile facute de nemti pentru euro1 si 2 la anumite tipuri de masini.
http://www.kfz-steuer-sparen.de/sites/index.htm

Eu acum ma lupt cu cei de la rar, ca la mine in brief scrie euro2, si ei o baga la non-euro. Am trimis mail cu datele masinii direct la fabrica Audi din Ingolstadt. Daca-mi raspunde cineva, va tin la curent pe toti. Oricum, eu una n-am de gand sa dau atatia bani la stat pentru TPI (3.463 Euro fata de 577 cat ar fi la Euro 2 sau 1.150 cat ar fi la Euro 1), si nici nu vreau sa renunt la masina, pt. ca e o bijuterie. Incerc acum sa-i obtin certificat de conformitate, iar daca nu, mai vad cat ma tine, poate-i dau in judecata. Daca in Germania masina polueaza de Euro2, n-are cum in tara sa polueze mai mult. Corect?

edypro2 29-08-08 20:16

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
Quote:

Originally Posted by enco (Post 1721422)
Nu stiu cum procedeaza RAR, dar, oricum e strigator la cer. Postez mai jos link cu incadrarile facute de nemti pentru euro1 si 2 la anumite tipuri de masini.
http://www.kfz-steuer-sparen.de/sites/index.htm

Eu acum ma lupt cu cei de la rar, ca la mine in brief scrie euro2, si ei o baga la non-euro. Am trimis mail cu datele masinii direct la fabrica Audi din Ingolstadt. Daca-mi raspunde cineva, va tin la curent pe toti. Oricum, eu una n-am de gand sa dau atatia bani la stat pentru TPI (3.463 Euro fata de 577 cat ar fi la Euro 2 sau 1.150 cat ar fi la Euro 1), si nici nu vreau sa renunt la masina, pt. ca e o bijuterie. Incerc acum sa-i obtin certificat de conformitate, iar daca nu, mai vad cat ma tine, poate-i dau in judecata. Daca in Germania masina polueaza de Euro2, n-are cum in tara sa polueze mai mult. Corect?


te inteleg , de asta am intrebat , vu vreau sa patesc ca si tine:evil:

szlehel 03-09-08 03:20

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
din pacate nu se poate injura pe forum...
2 prieteni au patit-o rau de tot: Opel Astra din 2000 in Brief era euro 4 la RAR l-au scos euro 2. Celalalt VW Golf 2 care era Euro 2 iar la RAR a iesit NON EURO.
Am acum un Golf 3 care e trecut euro 2...sint foarte curios sa vad ce iese. Daca fac si din asta non euro..ma dau ca capul de pereti.
Am intrebet la RAR, totusi dupa ce logica dracului impart ei toata treba asta. Raspunsul: Dupa seriile motorului. Mai exact...se pare ca au ei o baza de date (secreta pt. toata lumea) in care figureaza toate seriile la toate motoarele construite si normele de poluare. Cine dracu o mai fii inventat si asta....

12gaby12 07-09-08 22:39

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
ma poate ajuta cineva..153 gr emisii CO2 pe km la ce categorie se incadreaza euro3 sau 4?:?:

Neon Biker 08-09-08 19:18

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
N-are nicio treaba norma Euro cu emisiile de CO2. Normele Euro incearca sa limiteze emisiile de gaze toxice (SO2, NO2, CO), metale grele, particule etc. CO2-ul in sine nu e prea toxic, dar este cel mai important gaz cu efect de sera, deci mai devreme sau mai tarziu va duce ca Romania sa arate ca Sahara. CO2-ul rezulta inevitabil din arderea combustibilului si nu poate fi diminuat decat prin scaderea consumului de combustibil (sau schimbarea combustibilului, dar asta deja e mai greu).

Scorpion2oo8 12-09-08 20:43

Re: RAR - cum se incadreaza masinile -EURO?
 
eu am avut un E class din 87 si era euro 2 parca(dar stiu sigur ca era euro)dar am cunosc pe cineva cu un trei`ar din 92 care astia de la rar lau casit cu non-euro


All times are GMT +2. The time now is 20:09.

- Copyright 2026 4Tuning