Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Numere germania ? intrebari... (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/86264-numere-germania-intrebari.html)

trafy-vr6 01-08-08 23:11

Numere germania ? intrebari...
 
Salut. Sunt pe cale sa cumpar un e36 cu nr de germania cu banda albastra. Omu` mi`a zis ca pot merge cu ea pana la sfarsitul anului , asta inseamna ca atunci expira asigurarea sau nr ?

Unde pot vedea daca masina e ciordales sau nu ?:)
Ce acte trebuie sa`mi dea proprietarul roman cand cumpar masina de la el ?
Cat costa asigurarea acolo pe 1 an ?
Cum se face radierea in privinta inscrierii in RO ?


Astept niste raspunsuri. Multumesc:)

sebaaa 02-08-08 01:51

Re: Numere germania ? intrebari...
 
Quote:

Originally Posted by trafy-vr6 (Post 1674919)
Salut. Sunt pe cale sa cumpar un e36 cu nr de germania cu banda albastra. Omu` mi`a zis ca pot merge cu ea pana la sfarsitul anului , asta inseamna ca atunci expira asigurarea sau nr ?

Unde pot vedea daca masina e ciordales sau nu ?:)
Ce acte trebuie sa`mi dea proprietarul roman cand cumpar masina de la el ?
Cat costa asigurarea acolo pe 1 an ?
Cum se face radierea in privinta inscrierii in RO ?


Astept niste raspunsuri. Multumesc:)

Pai in primul rand trebuie sa fie numele lui pe acte. Daca e numele unui neamt, tipul a cumparat masina de la neamt si neamtul a radiat-o de mult - nu mai are numerele si nici asigurarea valabile => teapa ;

Problema cu asigurarea e urmatoarea : difera de la un sofer la altul, si de la tipul si modelul masinii la altul ; oricum masina este probabil mai veche si plateste neamtul ceva bani pentru ea - EL NU ARE NICI UN MOTIV SA TINA MASINA ASTA PE IMPOZIT SI ASIGURARE PE NUMELE LUI.
radierea trebuia sa fie facuta in germania, si sa ai numere de zoll , apoi puteai sa iei nr rosii de RO si in final sa o inscrii aici.
RETINE : E FOARTE MARE PERICOLUL SA ITI IEI TEAPA!

ANM 02-08-08 01:56

Re: Numere germania ? intrebari...
 
seba...incurci omu....deci in primul rand.....lucru bun spus de seba.....nimeni nu tine masina la impozit si asigurare fiindk se transfera si cea veche se radiaza...problema care este....eu stiu k fara brief si fara numere cu dunga albastra.....nu poti sa o radiezi....insa am auzit cazuri k se poate si doar cu un contract de vanzare cumparare la nemti...cea mai mare problema e k nush cum sa inscrie la noi dak nu scrie k e radiata!!!

trafy-vr6 02-08-08 08:39

Re: Numere germania ? intrebari...
 
1 Attachment(s)
Nu e problema, nu ma grabesc sa o inscriu.
Problema ar fi alta: omul de la care o cumpar e samsar de masini si nu stiu daca are vreun act pe numele lui ( ma gandesc ca o fi luat`o la combinatii ), pot face ceva atunci ? cum imi dau seama daca este radiata ? unde pot verifica sa nu fie furata ? ( de asta imi e cel mai frica ), ce se intampla daca e radiata si ma opreste politia ? ei cum verifica treaba asta ? Am inteles ca pt radiere trebuie sa trimit actele si nr in germania unde se radiaza si pot sa o inscriu aici. Numerele sunt ca astea:


P.S: daca nu are nici un act pe numele lui ce sa fac ? adica ma refer ca proprietar roman sa fie cel care a avut`o inainte....Nu stiu cum sa explic...inca nu am vazut actele, azi sper sa le vad. Se poate verfica la RAR daca e ciordales?

Multumesc pt raspunsuri

ANM 02-08-08 13:44

Re: Numere germania ? intrebari...
 
da...se verifica dar greu...cel mai simplu nu te bagi:) si eu am avut o oferta bunicica si knd am auzit k trebuie sa iau eu legatura cu neamtul pentru radiere...i-am urat o zi buna si am inchis...e mult prea riscant sa discuti cu persoane kre nu sunt trecute in acte...

trafy-vr6 02-08-08 14:02

Re: Numere germania ? intrebari...
 
1. omul mi`a zis ca ma ajuta cu radierea din germania, ce sa fac ?
2. si as mai avea o intrebare: cum aduc din bucuresti in valcea o masina cu nr rosii expirate? pot scoate in aceea zi alte nr valabile cateva zile sau 1 luna ? si cat costa?

ANM 03-08-08 20:19

Re: Numere germania ? intrebari...
 
pai...simplu...pe platforma, sau am auzit ca exista o varianta sa ii platesti taxa si mai ai dreptul la un rand de numere rosii din localitatea ta...dar asta inseamna sa aiba rar efectuat valabil autenticitate si dak e euro 3 sa-l aiba facut dupa 1 iulie....in fine..complicat...

tox 05-08-08 03:53

Re: Numere germania ? intrebari...
 
masinile cu numerele astea sunt inscrise in DE. cand le radiezi acolo, ori o duci la rematu lor ori ii pui numere de tzol cu banda rosie cu expirare sau banda galbena valabile de la 30 la 90 de zile si o duci la export. In cazul in care ai numere cu banda albastra, masina e inscrisa si ar trebui sa ai o procura de la respectivu neamt cum ca poti merge cu ea. NU o poti inscrie aici decat daca te duci la ala s-o radieze si vii cu numere de tzoll.

PS: nu e obligatoriu daca ai numere albastre masina sa fie inscrisa avand in vedere ca aia au alte legi o pot radia din oficiu din mai multe motive etc, eu iti povesteam de varianta normal intalnita, nu de samsari , de care ar trebui sa te feresti, Masinile cu numere albastre sunt inscrise, gandeste-te cum te-ai duce tu cu o masina inscrisa in RO in germania, i-o dai lu unu acolo sa mearga cu ea, si dupa aia tu in RO vii si o radiezi intr-un fel sau altu iar ala ramane cu numerele (spui ca a luat foc, a fost furata, sau mai stiu eu ce). SO, decat probleme, mai bine te duci si-ti iei de acolo singur, cert e ca trebui esa intri in tara cu numere de germania care expira (gen cum sunt alea de leasing la noi)

trafy-vr6 05-08-08 09:06

Re: Numere germania ? intrebari...
 
da, aveti dreptate, multumesc mult:*

mobiles_de 06-08-08 20:28

Re: Numere germania ? intrebari...
 
Quote:

Originally Posted by tox (Post 1679603)
masinile cu numerele astea sunt inscrise in DE. cand le radiezi acolo, ori o duci la rematu lor ori ii pui numere de tzol cu banda rosie cu expirare sau banda galbena valabile de la 30 la 90 de zile si o duci la export. In cazul in care ai numere cu banda albastra, masina e inscrisa si ar trebui sa ai o procura de la respectivu neamt cum ca poti merge cu ea. NU o poti inscrie aici decat daca te duci la ala s-o radieze si vii cu numere de tzoll.

PS: nu e obligatoriu daca ai numere albastre masina sa fie inscrisa avand in vedere ca aia au alte legi o pot radia din oficiu din mai multe motive etc, eu iti povesteam de varianta normal intalnita, nu de samsari , de care ar trebui sa te feresti, Masinile cu numere albastre sunt inscrise, gandeste-te cum te-ai duce tu cu o masina inscrisa in RO in germania, i-o dai lu unu acolo sa mearga cu ea, si dupa aia tu in RO vii si o radiezi intr-un fel sau altu iar ala ramane cu numerele (spui ca a luat foc, a fost furata, sau mai stiu eu ce). SO, decat probleme, mai bine te duci si-ti iei de acolo singur, cert e ca trebui esa intri in tara cu numere de germania care expira (gen cum sunt alea de leasing la noi)

Iar eu iti spun ca masina e scoasa de mult din circulatie si tu mergi cu ea ilegal. Neamtul care e mai credul iti da masina cu numere sa ajungi acasa (in germania) dupa care a doua zi o scoti din circulatie...cert este ca dupa 3-4 zile el asteapta o hartie de la cumparator precum ca masina a fost scoasa din circulatie...nu primeste aceasta hartie se duce singur si o scoate din circulatie fara sa aiba actele masinii si fara sa spuna ca a fost furata...numai cu contractul de vanzare,cumparare...deci 99,9% tu mergi ilegal cu ea.

PS. si mai simplu fiindca neamtul e comod :D suna dupa 2 zile la stat si intreaba daca masina e scoasa din circulatie...fara hartii si alte scrisori...nu e scoasa se duce si rezolva imediat si prin asta invata sa nu mai vanda niciodata unui strain o masina cu numere valabile . :evil:

pierre84 30-08-08 09:43

Re: Numere germania ? intrebari...
 
STIE CINEVA VA ROG UNDE POT GASII SI EU UN MODEL DE ASIGURARE CA SA O SCOT LA IMPRIMANTA,PANA FAC ROST DE BANI SA IMI FAC SI EU UNA....

AM O MASINA INMATRICULATA IN GERMANIA,CUMPARATA DE LA UN TIP DIN TIMISOARA,IDEEA E CA NU AM NICI PROCURA DACA STITI CUMVA UNDE GASESC SI UN MODEL DE PROCURA V-AS FI PROFUND RECUNOSCATOR :-)

trafy-vr6 30-08-08 09:52

Re: Numere germania ? intrebari...
 
ai PM............

pierre84 30-08-08 10:08

Re: Numere germania ? intrebari...
 
pierre4981 baga id-ul asta si vb acolo

Ciuby 30-08-08 18:53

Re: Numere germania ? intrebari...
 
Quote:

Originally Posted by pierre84 (Post 1723093)
STIE CINEVA VA ROG UNDE POT GASII SI EU UN MODEL DE ASIGURARE CA SA O SCOT LA IMPRIMANTA,PANA FAC ROST DE BANI SA IMI FAC SI EU UNA....

AM O MASINA INMATRICULATA IN GERMANIA,CUMPARATA DE LA UN TIP DIN TIMISOARA,IDEEA E CA NU AM NICI PROCURA DACA STITI CUMVA UNDE GASESC SI UN MODEL DE PROCURA V-AS FI PROFUND RECUNOSCATOR :-)

E legal ceea ce vrei tu aici?
Cum adica sa scoti un "model de asigurare" la imprimanta? Daca lovesti pe cineva ce faci? Ii dai foaia "scoasa"?

tipy1987 11-02-09 14:11

Re: Numere germania ? intrebari...
 
salut. am venit cu masina firmei din germania si mia expirat verificarea. pot sa fac cumva verificare aici la noi sau trebuie sa duc masina pe remorca pana in germania? si de unde pot sa fac rost de remorca sa o duc pana acolo? va multumesc mult


All times are GMT +2. The time now is 04:13.

- Copyright 2024 4Tuning