Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   motorizare bmw 520i E34 (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/84127-motorizare-bmw-520i-e34.html)

bursuc_amg 12-07-08 18:59

motorizare bmw 520i E34
 
3 Attachment(s)
lamuriti-ma si pe mine va rog.....
ce diferente este intre motoarele tip m20...m50....si altele pe care nu le mai stiu...
precizez ca am un bmw 520i E34 din 1988...1991 cmc..95 kw
atasez cateva poze cu el,si poate ma lamureste si pe mine cineva ce tip este si daca se poate cateva date tehnice despre el(carburatie..injectie...etc)
...multumesc anticipat

ZerO_CooL 12-07-08 19:11

Re: motorizare bmw 520i E34
 
M50 ai tu acolo, 2.0 (sau cat o fi) 24 de valve, injectie... si mai multe o sa-ti spuna cine se pricepe...
Problema e ca tu zici ca masina e din '88 si ca ai 95 kw... asta inseamna 129 de cai... atat are un M20B20... M50, din ce stiu eu, s-au pus incepand cu '89... ceea ce inseamna ca motorul de pe masina nu e trecut in talon.

05aBi 12-07-08 19:41

Re: motorizare bmw 520i E34
 
cum frate sa fie carburatie ?
n-ai dat si tu o limitare sa vezi cum intrerupe injectia ..
si plus de asta unde credeai ca se ascunde carburatorul .. in portbagaj ?:rolleyes2

bursuc_amg 12-07-08 20:00

Re: motorizare bmw 520i E34
 
Quote:

Originally Posted by 05aBi (Post 1641929)
cum frate sa fie carburatie ?
n-ai dat si tu o limitare sa vezi cum intrerupe injectia ..
si plus de asta unde credeai ca se ascunde carburatorul .. in portbagaj ?:rolleyes2

sincer nu ma pasioneaza bmw si nu stiu nimic despre ele...eu doar am cerut o parere....

bursuc_amg 12-07-08 20:01

Re: motorizare bmw 520i E34
 
spuneti-mi unde se afla seria motorului....?

nt98adu 14-07-08 22:59

Re: motorizare bmw 520i E34
 
Din cate stiu, seria motorului la E34 este undeva pe bloc, langa electromotor.
Ce ai tu pe masina este M50B20 24valve, fara vanos, avand 150hp.

MON-u 15-07-08 11:49

Re: motorizare bmw 520i E34
 
Quote:

Originally Posted by 05aBi (Post 1641929)
cum frate sa fie carburatie ?
n-ai dat si tu o limitare sa vezi cum intrerupe injectia ..
si plus de asta unde credeai ca se ascunde carburatorul .. in portbagaj ?:rolleyes2

si la bmw-urile pe carburator ai o chestie care iti taie alimentarea sau iti intrerupe scanteia mie imi limiteaza la 6400..;) 1.8 carburator :D

m50 b20 150hp 24v..smecher motorul;)

ZerO_CooL 15-07-08 13:57

Re: motorizare bmw 520i E34
 
De unde stiti ca e B20 ?

05aBi 15-07-08 16:13

Re: motorizare bmw 520i E34
 
pai motorul e 2.0 ..

ZerO_CooL 15-07-08 17:22

Re: motorizare bmw 520i E34
 
De unde stii ? Asta era intrebarea mea...

bursuc_amg 16-07-08 23:29

Re: motorizare bmw 520i E34
 
Quote:

Originally Posted by ZerO_CooL (Post 1646740)
De unde stii ? Asta era intrebarea mea...

scrie mai sus.....1991 cm

ZerO_CooL 17-07-08 00:19

Re: motorizare bmw 520i E34
 
Pai da... dar asta avand in vedere probabil ce scrie in talon... presupun ca de acolo ai dedus ca e 2.0...

bursuc_amg 17-07-08 12:33

Re: motorizare bmw 520i E34
 
se poate inchide....

MarcCorneliu 17-07-08 20:40

Re: motorizare bmw 520i E34
 
Quote:

Originally Posted by ZerO_CooL (Post 1649445)
Pai da... dar asta avand in vedere probabil ce scrie in talon... presupun ca de acolo ai dedus ca e 2.0...

Nu numai de acolo, si dupa admisie iti poti da seama, daca stii :P


All times are GMT +2. The time now is 01:15.

- Copyright 2026 4Tuning