Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/82714-tuningul-viata-prioritate-prima-masina-modificata-politiei.html)

Ali_ump 13-01-10 20:09

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 2973466)
cineva a platit/facut modificarile la masina, care astfel face reclama (pozitiva tuningului), deci ... in conceptia mea e sponsorizare. desi poate nu e cel mai bun termen sau cel mai potrivit, recunosc asta.

Nu e important cine a platit si cat a pus fiecare, am participat toti ! Cati am fost implicati in acest proiect! Deci nu e sponsorizare pe baza de schimb de imagine/publicitate a unei institutii cu a unei/unor firme!:rolleyes2
Ce e asa de greu de inteles ca niste oameni au incercat sa schimbe o conceptie gresita a multora despre tuning/tuneri!?

Spark 13-01-10 20:23

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
daca ai fost implicat in proiect, te felicit. serios. si ca schimbati conceptia despre tuning se intelege. cel putin a persoanelor de pe acest forum nu cred ca e cazul, ca sunt mai mult sau mai putin implicati in acest fenomen.

cum ziceam posibil e un cuvant gresit, dar era in sensul ca nu banii politie au fost folositi, aici referire la postul lui Cyber. atata tot.

hiena 15-01-10 08:59

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
nu contează de unde au venit banii,contează a ieşit foarte bine,felicitări celor cu iniţiativa şi celor care au lucrat la proiect,poate aşa o lasă mai moale cu tunerii neomologaţi.

Khristy 15-01-10 11:03

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Toata treaba asta a fost facuta din pasiune si cu ajutorul unor oameni care nu au beneficiat de favoruri din partea nimanui . A fost un proiect gandit la o cafea si care nu a fost luat in serios la inceput . Cu timpul au aparut idei noi , colaborare din toate punctele de vedere , inclusiv material si s'a ajuns aici , la o masina de politie modificata cu gust si ca sa fim sinceri a fost primul proiect de acest gen din romania !!!

TYGER1985 15-01-10 12:17

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
sa te iei la intrecere cu politia :))
Facem o liniuta?!

quick_5hifter 19-01-10 16:29

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Nu pot sa cred cata prostie poate exista la un loc, pe un singur topic!
Eu speram cu timpul sa se mai faca o selectie "naturala" a userilor de pe forum, dar nu e cazul, vad ca apar din ce in ce mai multi care n-au ce cauta aici :x mi-e si sila sa mai dau exemple si sa raspund intrebarilor, provocarilor si remarcilor stupide pe care le-am citit pana acum...

Scuze pentru offtopic!

In referire la initiativa si realizare, toata stima, jos palaria! D.p.d.v. estetic e si pe gustul meu, mai putin "daylight"-urile care nu au niciun scop si nici nu sporesc aspectul cu ceva, nici macar noaptea.

In legatura cu "razboiul" care inca se mai poarta in legatura cu folosirea acestei masini in scopul destinat, in acest stadiu, nu-i de mirare ca nu sunt de acord cei de la MAI, intrucat exista oarece probleme pe care nu putem sa ne prefacem ca nu le observam. O sa dau cateva exemple:

1)farurile, la prima vedere, sunt FK Automotive care, din cate stiu eu, nu au certificat TUV, deci sunt aproape imposibil de omologat in RO;
2)jantele sunt mai mari decat cea mai mare janta cu care Vw Vento a iesit de pe poarta fabricii, astfel incat nu se pot omologa decat prin promovarea unui test dinamic la RAR (de fapt, e vorba de omologarea anvelopelor);
3)capota a suferit modificari si acum acopera o parte din faruri, ceea ce e ilegal fata de dispozitiile OUG 195/2002 si N.M. de aplicare a acestuia.
Adaugand si faptul ca inscriptiile si insemnele nu corespund standardului de stat, nu e de mirare ca aceasta masina nu va primi aprobare in forma in care se prezinta acum.
Probabil s-au gandit si ei la aceste aspecte si le-au luat in considerare: cum ar putea un politist sa coboare din aceasta masina pentru a amenda un sofer pe motiv ca are jante neomologate sau faruri schimbate sau capota bad boy sau orice altceva ilegal? Va zic eu, nu ar putea.
Sunteti de parere ca ar trebui ca in judetul Neamt sau in toata Romania sa nu se mai aplice dispozitiile Codului rutier vizavi de aceste incalcari ale lui, pe motiv ca SI EI au incalcat Codul rutier punand in circulatie aceasta masina? (jante, capota, faruri etc.). Va spun eu ca nici asa nu s-ar putea.

Credeti ca acest proiect poate aduce cu sine schimbarea Codului rutier in favoarea noastra? (e un fel de a spune "in favoarea noastra", ca pana la urma normele astea au fost si ele analizate de niste oameni, au si ele un scop). Din nou, din pacate, nu este posibil. Cu atat mai putin cu cat - pentru cei ce habar n-aveau asta - NU Politia Rutiera face legea, ci doar o aplica.

In opinia mea, singura solutie este aducerea in deplina legalitate a tuturor modificarilor: vanzarea reperelor "ilegale" si achizitia altora omologate, readucerea capotei la stadiul initial, schimbarea jantelor cu unele la fel de frumoase, dar pe dimensiuni cu care s-a fabricat Vw Vento (asta ca sa se evite costuri suplimentare cu omologarea artizanala) si recolantarea masinii conform standardului de stat, de la care nu se poate face derogare (cel putin in prezent).

Sa nu se inteleaga gresit, si mie imi pare rau ca nu e posibil asa ceva, eu daca as fi undeva, acolo, sus :lol: as da o derogare pentru aceasta masina si pentru orice alt proiect similar (atat timp cat nu e pusa in pericol siguranta circulatiei), insa sunt de parere ca ar putea iesi mare tambalau pe tema asta, DACA S-AR APROBA ca masina sa circule asa cum e.

Inca o data, TOT RESPECTUL PENTRU CEI CE S-AU OCUPAT SA REALIZEZE ASA CEVA, este o initiativa demna de toata lauda si ar trebui sa fie un exemplu si pentru altii, deja la Constanta a primit un "raspuns"!
Mult succes pe viitor!

Ali_ump 19-01-10 16:38

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Masina nu a avut a fi nici macar un minut rolul de a incerca sa schimbe ceva in legile existente cu privire la omologari , etc... Masina oricum avea sa fie casata daca nu ne ocupam de ea... Momentan nici nu stiu daca se mai merge cu ea...

quick_5hifter 19-01-10 18:55

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Quote:

Originally Posted by Ali_ump (Post 2993160)
Masina nu a avut a fi nici macar un minut rolul de a incerca sa schimbe ceva in legile existente cu privire la omologari , etc... Masina oricum avea sa fie casata daca nu ne ocupam de ea... Momentan nici nu stiu daca se mai merge cu ea...

Am inteles asta, eu spre deosebire de altii am mai si citit topicul inainte de a scrie ceva. Altii insa n-au facut-o, cred ca ai vazut si tu o multime de posturi aberante prin care isi dadeau cu parerea: "sper ca de acum n-o sa ne mai amendeze pentru jante" etc., altii spuneau ca "militienii aia de la Bucuresti n-o sa aprobe" etc., ceea ce asa e, insa nu si-au pus intrebarea DE CE? Altii si-ar dori ca voi (:?:) sa schimbati atitudinea militienilor in loc sa le "sponsorizati" masinile... altii vor doar cai sub capota, nu styling .... si tot felul de alte dorinte ciudate. PE EI DE CE NU-I ASCULTA NIMENI??? :lol::lol:

Pe scurt, eu am spus ca apreciez foarte mult initiativa si imi place ce a iesit, apoi am spus ce e ok, ce nu e ok si ce ar trebui facut pentru ca totul sa fie ok. Ideea principala e ca proiectul vostru ar putea foarte simplu sa fie pus in practica fara a incalca nicio norma rutiera, cu doar cateva schimbari... si cred ca voua v-ar placea cel mai mult sa vedeti masina zilnic in trafic, la "datorie".

crysty.bobok 21-01-10 22:52

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
WOW super tare masina , feliciatri celor care s-au ocupat de proiect si nu in ultimul rand sponsorilor .. tot respectul..

andrew 46 24-01-10 14:33

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
o initiativa foarte buna!!
felicitari politiei romane!!

ZaNe94 21-05-10 19:00

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
am vazuto prin piatra neamt parca, e frumoasa. :)

RapJustin 21-05-10 20:36

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3379069)
am vazuto prin piatra neamt parca, e frumoasa. :)

era..:)

AnDrEiCa 22-06-10 21:33

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Quote:

Originally Posted by RapJustin (Post 3379264)
era..:)

De cand m-am mutat din oras nu prea mai stiu multe,chiar ce mai e cu Vento acum?Pe unde mai e?

RapJustin 23-06-10 06:18

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Quote:

Originally Posted by AnDrEiCa (Post 3461828)
De cand m-am mutat din oras nu prea mai stiu multe,chiar ce mai e cu Vento acum?Pe unde mai e?

Din cate am inteles de la ByAlin masina zace intr'un garaj fara motor. Adica are motor pe ea dar nu mia este functional.:)

Racer21 30-06-10 17:06

Re: Tuningul si viata au prioritate! Prima masina modificata a Politiei
 
Abia acum vad ... foarte tare ! :-) Nu stiu ce ar strica daca politia ar avea mai multe masini tunate, oricum asta e frumoasa din ce am vazut in poze, felicitari lor ! :-)

Pacat ca acum nu mai "functioneaza" , deasta ar fi mai fain sa fie mai mult masini de politie tunate, ca asa chiar daca una are probleme, mai sunt cateva


All times are GMT +2. The time now is 08:54.

- Copyright 2024 4Tuning