Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Evenimente Auto (https://forum.4tuning.ro/25-evenimente-auto.html)
-   -   RED BULL FLUGTAG (https://forum.4tuning.ro/25-evenimente-auto/8183-red-bull-flugtag.html)

ZoliaT 18-09-05 15:52

RED BULL FLUGTAG
 
9 Attachment(s)
Dacă pe 18 septembrie o să auziţi lumea vorbind de nişte OZN-uri care zboară peste Dāmboviţa, fiţi siguri că a īnceput Red Bull Flugtag.

Sub deviza \"Cum īţi aşterni, aşa zbori\", pe 18 septembrie, mergeţi, sau mai degrabă zburaţi pe urmele Taurului Roşu, şi daţi-i aripi aparatului vostru de zbor şi, preventiv, o vestă de salvare, pānă la Bucureşti. Fiţi şi voi printre acei piloţi īndrăzneţi, care decolează de pe rampă īn maşinăriile lor zburatoare, se ridică īn aer, şi amerizează forţat īn Dāmboviţa. Ca să participaţi, aveţi nevoie de-un dram de inventivitate şi de-o porţie zdravănă de curaj. Dar īnainte să vă ia valul, şi să plutiţi īn al nouălea cer, iată condiţiile de participare şi alte cāteva informaţii necesare:

Aparatul de zbor:
Permisiunea de a decola de pe rampa īnaltă de 6 metri, şi de a zbura pe la nasul spectatorilor, o vor obţine toate aparatele de zbor de construcţie proprie, cu o anvergură de pānă la 10 metri, care sunt puse īn mişcare mecanic, şi doar prin forţa fizică. Aşadar, va trebui nu doar să construiţi, ci şi să vă şi antrenaţi. Nu vor fi acceptate surse de energie sau putere neconvenţionale, rezervoare de energie (praştii, propulsie cu reacţie etc), şi nici produse de serie, cum ar fi parapantele sau avioanele de vānătoare, chiar dacă au fost modificate.
Pentru ca echipelor noastre de salvare să nu le \"paralizeze\" aripile, aparatul vostru nu trebuie să cāntărească mai mult de 180 kg. Şi, īn īncheiere, pentru ca aparatul să nu agaţe īn zbor şi cātiva gură-cască, anvergura \"carului ceresc\" nu trebuie să depăşească 8m.

Startul:
Īnaintea decolării se va verifica dacă aparatul de zbor respectă condiţiile de participare. Acest \"test de doping\" va avea loc īncepānd cu ora 10.00. Pista de start se află in Piaţa Unirii. Pista de aterizare, īn Dāmboviţa. Aşadar, cine vrea să devină Stăpānul Eterului, trebuie să fie şi Stăpānul Apelor (că Red Bull īţi dă aripi, dar nu şi pene gonflabile). Īncepānd cu ora 14.00, primii cuceritori ai văzduhului īşi vor lua zborul. Cei patru membri \"nezburători\" ai echipei voastre au la dispoziţie patru minute īn care să-şi prezinte maşinăria, să-şi īncurajeze pilotul desemnat, şi să-l īmpingă spre şi dincolo de marginea rampei.

Evaluarea:
Zborul va fi evaluat după 3 criterii:
Depărtare: avem un sistem de măsurare electronic şi incoruptibil.
Creativitatea īn construcţia aparatului de zbor şi inventivitatea prezentării echipei pe rampă, punctate de către juriu şi de către aplauzele spectatorilor īntre 1 şi 6 puncte.
Execuţia zborului: īntre 1 şi 6 puncte.
Un juriu format din invitaţi de onoare va hotărī la final dacă aţi dat lovitura şi sunteţi cāştigătorii marelui premiu Red Bull Flugtag.

ZoliaT 18-09-05 15:58

16 Attachment(s)
alte poze ...

ZoliaT 18-09-05 15:58

mai incolo si cateva filmulete foarte haioase

GolfuletzS 18-09-05 16:59

Zoliat esti cel mai tare!

sil4tuning 18-09-05 17:00

am si eu filme la rezolutie buna rau dar daca le urc le descarca careva ? sa nu le pun degeaba ...??? sunt peste 100 mb bucata ..

ZoliaT 18-09-05 18:05

9 Attachment(s)
filmele .....

blowwind 18-09-05 19:06

Zoliat...fara suparare...dar daca iti zic ca mai este un topic la \"Divertisment\" se intampla ceva ? :) :oops:

azi sau maine am sa pun filmuletzele la primii 6 concurenti :) ca dupa aia a inceput ploaia :D ...

P.S. Vali se pare ca stateam prin aceeasi zona :))

dublinx2 18-09-05 20:12

xxxxxxxxxxxx

GRATZIAN: aici au fost niste prostii scrise de scufi

Gratzian 18-09-05 22:41

daca zici ca ai citit pe prima pagina nu inteleg de ce ti-a scapat
Quote:

Am fost prezenti la acest eveniment ca sa aducem si o nota de divertisment extrem chiar daca erau doar carnati, sfarcuri si carute tunate .. nu masini
a fost o chestie amuzanta pur si simplu

si nu inteleg de ce ai tu sentimentul ca asta aduce vizite?
si nu inteleg nici supararea ta de nou venit... nici tonul care pana la urma are o nuanta clar jignitoare...

cred ca ar trebui sa ne vizitezi un timp mai mare inainte de a-ti exprima o parere asa vehementa....

BASU 19-09-05 08:32

am fost si eu acolo... ce-i drept am fost dupa ora 15:30...tocmai atunci s-a facut frumos afara... si a fost super marpha... f bine organizat... misto :lol:

UniculSGM 19-09-05 14:58

M-am dus si eu dupa ce se terminase ploaia. Era sa imi cada din cer un parasutist in cap :)

Gratzian 19-09-05 19:35

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"dublinx2\"
scuze ca intervin dar sunt putin suparat. intrebarea mea e simpla ce legatura are toata miscare asta cu tuningul, eu mai degraba il vad ca un eveniment funny sau extrem fara nici o tangenta cu masinile. xxxxxxxxx
.

:lol:

mai scufi, mai am ras o saptamana,... desi a trecut o zi...
inca o faci pe desteptul?
te ascunzi in spatele monitorului, sobolan mic ce esti, si crezi ca de ochelari nu se vede cat de prostutz esti?

nu merge, prietene, nu ai vazut ca nu merge?
de ce visul tau a fost toata viata sa te iei de mine?
vezi ca o sa incep si eu de acum, rusine scufi, rusine
mai vorbim noi...

biatch 19-09-05 19:39

scufi ?! :lol: E prescurtare de la Scufita Rosie, sau ce ? :)

Yackone 08-10-05 16:10

cand ziceati ca puneti filmele cu primele 6 echipe??nu de alta dar eu am fost in a 5-a care a sarit :D :D :D

aleks 11-10-05 10:51

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Yackone\"
cand ziceati ca puneti filmele cu primele 6 echipe??nu de alta dar eu am fost in a 5-a care a sarit :D :D :D

serios?
cum s-a vazut evenimentul asa, din spatele scenei?


All times are GMT +2. The time now is 02:52.

- Copyright 2024 4Tuning