Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   Dacia cu tractiune spate? (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/81496-dacia-tractiune-spate.html)

CyberCSX 05-10-09 21:58

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by ynp_46 (Post 2687649)
si ok... sa zicem ca printr-o minune reuseste vreun nebun sa faca o dacie cu tractiune spate:lol:, face tunel pt cardan, si la motor ce face?:lol:

Sa faci un tunel de cardan nu-i mare brînza. Un tinichigiu n-are ce lucra la o chiestie din asta.

Motorul? Daca voi acolo si asa puneti motoare de R 5 nu vad nici o problema cu motorul ci mai degraba cu cutia. Ce faci cu asta ? Îi pui cutie de dacie PickUp? Hai sa fim seriosi.

Propunere:
Fa-o cu tractiune INTEGRALA si pune-i o cutie de Audi QUATRO de prin anii 80 si sti o treaba ca ai o dacie 4 x 4 ;) :D

adrian_YLI 08-11-09 21:24

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 2695883)
Sa faci un tunel de cardan nu-i mare brînza. Un tinichigiu n-are ce lucra la o chiestie din asta.

Motorul? Daca voi acolo si asa puneti motoare de R 5 nu vad nici o problema cu motorul ci mai degraba cu cutia. Ce faci cu asta ? Îi pui cutie de dacie PickUp? Hai sa fim seriosi.

Propunere:
Fa-o cu tractiune INTEGRALA si pune-i o cutie de Audi QUATRO de prin anii 80 si sti o treaba ca ai o dacie 4 x 4 ;) :D

foarte bine zis CYBER si iti aprob chestia cu tunelulde cardan
cred ca eu as putea fi acel TINICHIGIU care va face dacie berlina cu tractiune spate
tocmai de aceea am citit acest post cu mare atentie

woden665plus1 10-11-09 21:38

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 2695883)
Sa faci un tunel de cardan nu-i mare brînza. Un tinichigiu n-are ce lucra la o chiestie din asta.

Motorul? Daca voi acolo si asa puneti motoare de R 5 nu vad nici o problema cu motorul ci mai degraba cu cutia. Ce faci cu asta ? Îi pui cutie de dacie PickUp? Hai sa fim seriosi.

Propunere:
Fa-o cu tractiune INTEGRALA si pune-i o cutie de Audi QUATRO de prin anii 80 si sti o treaba ca ai o dacie 4 x 4 ;) :D

:lol::lol::lol::lol::lol: vad ca nici acum nu te-ai linistit cu dacia cu mecanica de la Quatro

bolidu' 10-11-09 22:19

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
tunelul il donez eu.......:D

sir_sanjei 09-12-09 04:20

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
serios cred ca multi s-au gandit la o dacie cu tractiune spate, dar sa gandit cineva ca tre sa umbli si cu vreo 3 saci de nisip sau chiar mai mult ca sa ai aderenta necesara?
cred ca e mai plauzibil si mai eficace un sistem 4x4 sau syncro decat rwd.
plus ca e mult de munca, nu neaparat si scump daca ai o masina donatoare si nu tre sa umbli dupa piese din magazin in magazin si din poarta in poarta.

Bogyciu 09-12-09 11:15

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
NU e nevoie de saci de nisip in portbagaj sau ***uri... Cu cat e masina mai usoara atat e mai funny, in plus, puntea spate, grup, rezervor, chiar asa "fulg" ti se par (nu mai mentionez de caroseria propriuzisa)? Nu vad pe cineva care isi face dacie cu tractiune spate pt VTM sau daily use, mai degraba pt cineva care are prea mult timp liber si vrea o jucarie cu care sa isi satisfaca placerile.

sir_sanjei 09-12-09 16:27

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by Bogyciu (Post 2874988)
NU e nevoie de saci de nisip in portbagaj sau ***uri... Cu cat e masina mai usoara atat e mai funny, in plus, puntea spate, grup, rezervor, chiar asa "fulg" ti se par (nu mai mentionez de caroseria propriuzisa)? Nu vad pe cineva care isi face dacie cu tractiune spate pt VTM sau daily use, mai degraba pt cineva care are prea mult timp liber si vrea o jucarie cu care sa isi satisfaca placerile.

nu vreau sa intru in polemici, dar cine vrea sa se distreze derapand controlat nu o va face cu o dacie.
in dacie investesc doar pasionatii si cred ca se vede, cati sunt pasionati si cati sunt doar l**ari. deci cine va face una cu rwd cred ca o va face si pt daily use nu doar sa se distreze cu ea pe camp sau parcari...
si da chiar mi se pare fulg, am dacie si stiu. la 100 pe ora pe niste curbe mai stranse se cam duce curu lateral, cu 4 oameni in masina, nu vreau sa ma gandesc cum ii luneca curu fara nici o greutate pe spate(doar sasiu, punte si arcuri + altele de pe acolo)
oricum parerile sunt impartite, eu zic ca nu e chiar funny.

Bogyciu 09-12-09 17:12

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Stai linistit, nu e vorba de polemici sau ceva de genul. Eu unul nu cred ca se poate circula cu masina pe strazile publice, privind strict din punct de vedere legal, iar la rally tind sa cred ca e un regulament de respectat (presupun doar, nu stiu exact). Si eu sunt adeptul modificarilor drastice, si vreau sa cred ca sunt oameni care vor aduce o asa masina pe strada, dar pt a putea face performanta cu o masina de genul asta trebuie f multe calcule, aproximari, presupuneri, incercari... Vreau sa vina ziua cand o sa vad o Dacie (nu neaparat 1300) cu tractiune spate in competitiile din Romania. Numai bine!

deniel 10-12-09 21:28

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
In SOUTH'S RACERS motorsport este un mecanic nebun ca va monta pe o dacie berlina un motor 1.6 de ursulet cu punte de LADA.
Pt el nu este decat o joaca , are o mare pasiune pt fiarele vechi...

IULY-CLA 12-12-09 18:33

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
renaultul 12 breack e 4x4 tractiunea de baza e pe fata si 4x4 se face cu ajutorul unui reductor simplu in spatele cutiei de viteza ce cupleaza puntea spate cu ajutorul unui cardan

sir_sanjei 14-12-09 16:54

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by IULY-CLA (Post 2885467)
renaultul 12 breack e 4x4 tractiunea de baza e pe fata si 4x4 se face cu ajutorul unui reductor simplu in spatele cutiei de viteza ce cupleaza puntea spate cu ajutorul unui cardan

da de unde stie reductoru ala cand sa cupleze spatele? cumva sistem syncro sau alta inginerie de la renault?

IULY-CLA 16-12-09 18:05

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
e un reductor tip sincron cu maneta de cuplare care cupleaza puntea spate

sir_sanjei 16-12-09 18:14

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
aha deci cuplarea tuturor rotilor se face manual, ca la alte sisteme 4X4 off road, si nu automat ca la sedanuri, hatch-uri.... etc?

IULY-CLA 16-12-09 18:30

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
la vremea aia 1974 -75 nu era diferentiale elecrtnice dar sistemul e simplu si eficient si la ora actuala daca vrei sa vezi renault 12 4x4 si te lamuresti

aleyx_oltcit 16-12-09 20:26

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by Bogyciu (Post 2876050)
. Vreau sa vina ziua cand o sa vad o Dacie (nu neaparat 1300) cu tractiune spate in competitiile din Romania. Numai bine!

..este un logan https://www.youtube.com/watch?v=BCUCR9O5JNA
si dacia asta duster care mie mi se pare aiurea


All times are GMT +2. The time now is 13:39.

- Copyright 2024 4Tuning